Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#11 Příspěvek od Radar Cz »

redhawk píše: 25 bře 2019, 13:05
Radar Cz píše: 25 bře 2019, 05:14
redhawk píše: 24 bře 2019, 21:58 na btrfs treba:
GPT partition table
100 MB ESP particiu pre EFI boot
400 MB boot particiu ako EXT4 pre kazde distro
jednu BTRFS particiu so subvolume pre distro na zvysnej casti disku.

cize pre 3 distribucie:
esp = 400MB /boot na distro1 = 400MB /boot na distro2 = 400MB /boot na distro3 = btrfs (LUKS?)
Ty 400MB particie pro každé distro jsou úplně zbytečné. Mám tam teď 500MB ESP pro efi boot a pak už jen ext4 pro distra a xfs pro home. Funguje naprosto v pořádku. Btrfs na data je domnívám se nesmysl.
ale pokial chces pouzit btrfs potrebujes tie ext4 disky. je to tam na zaciatku "pre btrfs treba:"
Preto davam prednost ext4
OK. A co tedy bude na těch Ext4 particiích když jsou zapotřebí? Nebo lépe řečeno, k čemu tam budou sloužit?

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#12 Příspěvek od Radar Cz »

redhawk píše: 25 bře 2019, 19:29
Radar Cz píše: 25 bře 2019, 19:02

OK. A co tedy bude na těch Ext4 particiích když jsou zapotřebí? Nebo lépe řečeno, k čemu tam budou sloužit?
no predsa /boot
A na co? /boot Ti tam stačí jen jeden, na začátku disku, typicky druhá particie a to ještě jen v tom případě, že ho distro vyžaduje (třeba Fedora nebo SUSE ... ) jinak je to tam úplně na nic, protože se startuje vždy z GRUB poslední nainstalované distribuce a tu můžeš nasměrovat vpodstatě kam chceš, třeba i do EFI.
A kromě toho to už jsem zkoušel včera a nefunguje to. Přesněji řečeno když máš root btrfs, tak to nefunguje a když máš root na Ext4 tak to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#13 Příspěvek od Ventero1 »

Otazka, co vubec prinese za vyhodu operovat s btrfs ?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#14 Příspěvek od Radar Cz »

Ventero1 píše: 26 bře 2019, 14:39 Otazka, co vubec prinese za vyhodu operovat s btrfs ?
:lol: Tak na to až přijde tahle otázka jsem čekal celou dobu a naštěstí přišla až ve chvíli kdy už odpověď na svůj dotaz znám. Tohle je totiž bolest všech diskusních fór a takřka modelová situace na celém širém internetu, když dojdou nápady (ale ono se to většinou stane takřka okamžitě po tom co padne dotaz, typicky na Živě, jenže tam je to dáno tím kdo se tam schází ... ), tak jen pro to aby se mohlo řečnit, začne někdo řešit "problém" s názvem "a k čemu je to vlastně dobré" :D Opět jako příklad uvedu Poradnu na Živě, kde dostanete onu příslovečnou facku dříve než pivo, nic se nedozvíte, protože normální lidé odtamtud dávno odešli na fora jako je například tohle a ještě Vám vynadají že jste socka protože nepoužíváte Windows 10. Ale samozřejmě normálně se ptáš, normálně odpovím a uvítám jakoukoli přínosnou informaci, protože ani já nejsem neomylný a třeba nejsou věci tak jak si myslím že jsou samozřejmě ;)

Microsoftu je (mimo jiné) už drahnou dobu vyčítáno, že se nebyl schopen přenés přes NTFS a i to bývá důvodem proč lidé přecházejí na Linux. Pro Unixové systemy existuje těch file systems celá řada, právě Ext už se pomalu přežil a je třeba začít přemýšlet nad něčím "výkonějším" a modernějším. U OpenSUSE je například defaultně nabízen pro /root particie právě btrfs a jsem přesvědčen že u Attachmate vědí proč to dělají. Technické detaily nemá smysl na tomto místě řešit, všechno lze dohledat ve specifikacích vývojářů na netu a myslím že výhody btrfs oproti Ext jsou celkem transparentní. A to je celý důvod, proč jsem se to snažil vyřešit ;)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#15 Příspěvek od Ventero1 »

Spatne jsi si vylozil muj dotaz - byl opravdu a jen motivovan ciste diskuzne (jsme na diskuznim foru) chtenim nejake informace o tomto FS stran uzivatele z praxe - nejake shrnuti s osobnim nazorem na vyhody a popr. nevyhody. Asi byla chyba, ze jsem na to nezalozil vlakno - nikdo by to pak nebral osobne. A taky jsem se mohl nekam podivat a neco si precist - to je tez pravda ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#16 Příspěvek od Radar Cz »

Ventero1 píše: 31 bře 2019, 09:05 Spatne jsi si vylozil muj dotaz - byl opravdu a jen motivovan ciste diskuzne (jsme na diskuznim foru) chtenim nejake informace o tomto FS stran uzivatele z praxe - nejake shrnuti s osobnim nazorem na vyhody a popr. nevyhody. Asi byla chyba, ze jsem na to nezalozil vlakno - nikdo by to pak nebral osobne. A taky jsem se mohl nekam podivat a neco si precist - to je tez pravda ...
Nezlob se, ale já vůbec netuším na co se mě ptáš. Zkus to kdyžtak napsat jednou větou a tak nějak česky, pak odpovím.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#17 Příspěvek od Ventero1 »

V pohode - neni treba to resit :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno