Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
blackie1968
Příspěvky: 37
Registrován: 10 úno 2018, 20:45

Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#1 Příspěvek od blackie1968 »

Ahojte, chcel by som sa spýtať, či som správne rozdelil HDD (1TB) pri inštalácii 3 ditribúcií Linuxu (Ubuntu 18.04.2, Linux Mint 19.1 a MX Linux 18.1). Je to na starom cca 10 ročnom NB Barbone Tomahawk s procesorom Intel Core2 Duo T7500 , HDD 1TB (MBR), 4GB RAM, grafika NVIDIA G84M [GeForce 8600M GT].

Vyzerá to takto:
GParted.png
Prvé tri oddiely sú primárne partície - dev/sda1 (Ubuntu), dev/sda2 (Linux Mint), dev/sda3 (MX Linux).
Ďaľší oddiel je rozšírený dev/sda4 a v tom sa nachádza dev/sda5 linux-swap a dev/sda6 home ako logické partície.
Swap aj home je spoločný pre všetky 3 linux. distribúcie. Môže to tak byť, je ro v poriadku?

A ešte jednu otázku mám. Neviem či som urobil dobre, keď som vo všetkých distribúciách zadal rovnaké meno užívateľa. Či to nebude robiť nejaký problém, lebo keď som si zmenil v jednom distre v správe účtu obrázok avatara, tak sa mi objavil v každom distre.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Nemam s tim zkusenost, ale myslim, ze kdyz je spolecny home pro vice OS, tak je snad nutnost mit stejne prihl. udaje.

A prekvapilo me, ze nemusi mit vsechny distra pripojny bod /
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
blackie1968
Příspěvky: 37
Registrován: 10 úno 2018, 20:45

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#3 Příspěvek od blackie1968 »

Ono má každé distro prípojný bod / (root) ale vždy sa v GParted zobrazuje pri distre v ktorom sa reálne nachádzaš (MX Linux).

Teraz som v Ubuntu a tu je GParted:
Ubuntu GParted.jpg

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Sem si rikal ... :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kamowski

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#5 Příspěvek od kamowski »

blackie1968 píše: 12 dub 2019, 17:15 Swap aj home je spoločný pre všetky 3 linux. distribúcie. Môže to tak byť, je ro v poriadku?
nie, nie, nie
swap môžeš mať spoločný ale /home nie!
Ak by si mal jednu distribúciu v rôznych vydaniach alebo IDE, tak snáď áno, ale pri rôznych distrách to nemusí fungovať. Rôzne distrá priradia rôzne "user id". A logicky ak nie sú UID rovnaké, môžeš mať tisíckrát rovnaké prihlasovacie meno a heslo, nebudeš mať prístup k súborom pridaným z inej distribúcie.
Zadaj si príkaz

Kód: Vybrat vše

id -u tvojemeno
a ak ti vyhodí rovnaké číslo, tak áno, budeš mať prístup k súborom.
Ďalšia vec sú ale osobné nastavenia každej distribúcie, ktoré sú tiež v /home (napr. .config, .local, ...), ktoré môžu a na 90% budú kolidovať.
Riešením je urobiť inštaláciu bez samostatného /home (to sa aj tak vytvorí v rámci /) alebo naopak s /home pre každé distro a jeden adresár alebo oddieľ použiť spoločne pre všetky distrá, také to zdieľanie, kam dáš súbory, ku ktorým nutne musíš mať prístup z každej strany. Ono časom prídeš na to, že pre skúšanie, testovanie, je to vlastne zbytočné.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Tusil jsem neco podobneho :?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kamowski

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#7 Příspěvek od kamowski »

blackie1968 píše: 12 dub 2019, 17:15 pri inštalácii 3 ditribúcií Linuxu (Ubuntu 18.04.2, Linux Mint 19.1 a MX Linux 18.1).
pre testovanie *buntu distribúcií vrele odporúčam článok
Jak nainstalovat Linux Mint přímo z pevného disku
vytvorím si jednu klasickú inštaláciu a nakopírujem si tam iso (aj viac), dám update-grub a po reštarte vyberám, ktoré chcem
musíš na to ale myslieť už pri vytváraní "/", kedy ho musíš urobiť dostatočne veľké, pri dnešných distrách takých 30GB je tak akurát
ak sa ti "/" zaplní, len vymežeš niektoré iso a dáš update-grub
kuk aj na diskusiu pod článkom ;)

Uživatelský avatar
blackie1968
Příspěvky: 37
Registrován: 10 úno 2018, 20:45

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#8 Příspěvek od blackie1968 »

kamowski píše: 12 dub 2019, 20:39
nie, nie, nie...
Po zadaní príkazu " id -u meno" mám v každom distre rovnaké číslo. Myslíš, že by bolo lepšie pre každé distro / vytvoriť /home potom spoločný swap a ešte nejaký oddiel napr. NTFS na data? HDD je v MBR nebude to problém?

kamowski

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#9 Příspěvek od kamowski »

@munu
mohol by si ten príkaz upraviť alebo doplniť príklad?
čo píšem ako "user" a čo ako "svoje meno"?

Uživatelský avatar
blackie1968
Příspěvky: 37
Registrován: 10 úno 2018, 20:45

Re: Rozdelenie HDD pri pri Triple Boot

#10 Příspěvek od blackie1968 »

munu píše: 12 dub 2019, 23:03 Rozdelenie je jednoduché. ...
Takže ako prvé vytvorím swap a zbytok disku dám extended. Potom v tomto rozšírenom vytvorím /root pre každé linux distro a v každom /root vytvorím /home? A to čo ostane asi dev/sdb9 (vychádzam z 3 linux distro) budú data? A s tou zmenou vlastníka to ako presne myslíš?

Zamčeno