Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
truefriendcz
Příspěvky: 8
Registrován: 06 kvě 2019, 05:39

Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

#1 Příspěvek od truefriendcz »

Zdravím. Už po několikáté jsem instaloval Mint, protože nahodile mi zakáže na disk vytvářet nové Složky a Soubory. Stane se to nahodile při restartu systému.
Vypadá to pak takto:
https://i.stack.imgur.com/MR3Ue.png
a cesta je /mnt/Disk/

Ve vlastnostech jako disku na kartě oprávnění jsou tam kde jsou práva jen prázdné kolonky.
Nepomáhá ani když disk odpojím a zase připojím. Disk je v NTFS formátu.

Nic v systému nedělám co by disk využívalo a o tomto rozhodne pouze restart. Například 8x restartuji a po 9x restartu je to blokované a už se to zase samo neoblokuje.
Problém není jen na jedné partition ale s celým diskem (všechny partitions jsou v tomto stavu (mimo systémové Linuxové)).

Ví někdo co s tím?

Uživatelský avatar
zeleno110
Poradce Mintu
Příspěvky: 335
Registrován: 08 lis 2017, 17:12

Re: Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

#2 Příspěvek od zeleno110 »

Popíš presnejšie, ako to máš nainštalované, či dualboot s windows /a akým/ a prečo máš linuxovú systémovú partíciu na /mnt/disk

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

#3 Příspěvek od takyradejianonymne »

... jen poznánka k předešlé odpovědi, ano já po zkušenostech také v podobných případech vždy pozorním, formát máš NTFS a proč, tedy asi předpoklad rezidua Windows a tak tedy jestlipak jsi mezi těmi restarty Mintu také nenatahoval jednou Windows? protože pokud ta potom v pořádku neukončíš tak se začne dít to tebou popisované v Linuxu a nejjednodušší cesta je nastartovat Windows a dát si pozor na jejich ukončení.
Já mám historicky oddíly na data také NTFS (archivní fotky a videa) s tehdy tím záměrem, abych k nim mohl přistupovat bez komplikací z obou systémů, jenže ouha a fuj: bylo to na nervy protože (nejen) tyto popisované potíže se mně děly napořád, štěstí že už ta Windows prakticky já nepoužívám. Kolem této problematiky je toho dost po fórech, hlavně také co s tím tj. jak potíž odblokovat když jsem si ta Windows mezitím už smazal ;)

truefriendcz
Příspěvky: 8
Registrován: 06 kvě 2019, 05:39

Re: Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

#4 Příspěvek od truefriendcz »

Ano přesně tak se to stalo :D Dualboot. Win zatuhly při restartování tak se museli jen ukončit 5 vteřinovým držením tlačítka. I když nastartuji do Win a spustím kontrolu disku, apod. Tak se to neodstraňuje. Netuším čím by to mohlo být. U HDD mi není známo, že by mělo nějaký parametr pro toto. Vím, že je tam jen MBR a tomu ještě něco podobného a to nemá parametr na blokování zmíněných věcí. U toho Mintu nebo Linuxu je akorát fstab a různé parametry mountování ale je s podivem, že tento asi parametr si vytáhne, protože standartně když Linux rozpozná diky tak si jich dál už nevšímá. Parametry uloží a dále s nimi nepracuje. Což jsem poznal když jsem chtěl migrovat Linux z jednoho zařízení na jiné. Linux neuměl sám vymazat disky, které už v zařízení nejsou z fstab a byl delay při rozpoznávání při startu jako "by-uuid". Až se po třetím restartu sesypal zavaděč a skončilo to na fssettings nebo tak něco kde se nedalo udělat už vůbec nic. Logika práce s disky Linuxem je dost na hlavu. Pokud disk nerozpozná do timeoutu měl by uložit do fstab, že ten disk není a pak se k němu člověk dostávat přes konzoli. A ne že za každou cenu si prosazovat, že tam určitě je a když není tak se sesype bootování. A parametr, který vlastně rozhoduje o tomto se ani asi neví co to způsobuje. Windows nemá problém s tím načítat ten disk ani zapisovat a v právech přístupu na disk nemám jakákoliv omezení, protože disk (mimo partition kde je Win) má nastaven přístup "Everyone". A mimochodem problém to bude nejspíš v Linuxu, protože když nastartuji do Live Linuxu tak s disky může pracovat a zapisovat normálně.

Nevíte třeba i jen orientačně co by to mohlo způsobovat nebo jak bych mohl danou věc "vyresetovat"?

Upraveno: Řešením je tohle: https://askubuntu.com/questions/917695/ ... boot-win10
Naposledy upravil(a) truefriendcz dne 07 kvě 2019, 03:00, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
menom
Guru Mintu
Příspěvky: 2202
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

#5 Příspěvek od menom »

.
truefriendcz píše:U toho Mintu nebo Linuxu je akorát fstab a různé parametry mountování ale je s podivem, že tento asi parametr si vytáhne, protože standartně když Linux rozpozná diky tak si jich dál už nevšímá. Parametry uloží a dále s nimi nepracuje. Což jsem poznal když jsem chtěl migrovat Linux z jednoho zařízení na jiné. Linux neuměl sám vymazat disky, které už v zařízení nejsou z fstab a byl delay při rozpoznávání při startu jako "by-uuid". Až se po třetím restartu sesypal zavaděč a skončilo to na fssettings nebo tak něco kde se nedalo udělat už vůbec nic. Logika práce s disky Linuxem je dost na hlavu.
A co je vo fstab, staci ten zapis pre tento konkretny disk.

.
.
Linux Mint 19.3 xfce

truefriendcz
Příspěvky: 8
Registrován: 06 kvě 2019, 05:39

Re: Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

#6 Příspěvek od truefriendcz »

menom píše: 07 kvě 2019, 01:37 .
A co je vo fstab, staci ten zapis pre tento konkretny disk.
.
Ve fstab je jen UUID disku, případně jho název a /dev/sdX/ a přípojné místo jinak nicmoc.
Ale přímo s tímhle problémem to nesouvisí. Problém je spíše v tom co konkrétně o tom rozhoduje. Řešení jsem třeba už našel, stačí ve Windows odškrtnou volbu rychlého startu. Takže Windows asi někde dá disku pokyn, aby byl jen pro čtení ale ať ksoukám kde koukám tak disk je i pro zápis. Například když nastartuji na Live Linux tak zapisovat lze. Ledaže by to bylo někde přímo v zavaděči na úrovni MBR nebo Grubu/EFI v čemž se už tolik nevyznám. Ale umazání z konfigu fstab tohle neřeší. Tam je těch souvislostí více a le je to spíše že jsem se tím ještě moc nezabýval tak si musím nastudovat nějakého průvodce migracemi Linuxu na jiné stroje. U Windows s tím problém není jen když se přechází z IDE na SATA nebo ze SATA na IDE, tak to prostě nefunguje většinou kvůli ovladačům a paradoxně nelze Windows ani přinutit aby znovu detekovali disky. Takže v lecčem funguje jak Linux tak Windows podobně.... při špatnou detekcí rozpoznávání aktuálního stavu disků při startování OS tak, aby OS úspěšně nabootoval.

Livan
Poradce Mintu
Příspěvky: 207
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Z ničeho nic nelze zapisovat na disk

#7 Příspěvek od Livan »

redhawk píše: 07 kvě 2019, 07:30 problem je v ovladaci pre ntfs.
pokial sa pouzije rychly start ide o uspanie na disk, cim uzamkne ntfs. nie je to vec linuxu ale windows. taktiez win X standardne nevypina ale uspava. ked sa da poweroff tak uvolni tie disky https://www.cnet.com/how-to/how-to-enab ... indows-10/
alebo vo win X narychllo:
Jo presne toto mi robilo aj mne, vždy, keď dôjde k aktualizácii windows, tak si skotrolujem, či ostalo vypnuté Fast startup, pretože si to windows pri aktualizácii s obľubou znova zapína a potom to robí v linuxe problémy.

Odpovědět