Kdo mi nainstaluje Mint (vyřešeno) Vyřešeno

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#51 Příspěvek od Ventero1 »

Muze to dopadnout stejne a nemusi - par prispevku vys to bylo zmineno, ze stejny driver, ruzne distro - ruzny vysledek ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#52 Příspěvek od bombik »

Ještě před ostrou instalací jiného distra večer zkusím to Manjaro na usb a dám vědět.
Problém s HW snad ne, když na windows to chodilo bezproblémově. Problém se mnou nevylučuju, no ale co si má našinec počnout, když to nefunguje.
Jestli z toho všeho nic nebude, tak snad přiznám porážku a koupím do toho nový windows. Anebo ještě zkusím někoho z těch, kteří se mi ozvali do mailu na můj původní dotaz ohledně instalace Mintu a nabídli pomoc. Zkrátka chvilkama propadám beznaději, nedivte se mi, vy linuxu rozumíte, ale pro amatéra jsou tyto překážky těžko překonatelné.
Jo a ještě jsem se chtěl zeptat na ty ovladače: existuje teda víc ovladačů pro ten můj Realtek Device d723, když ten, který jsem nainstaloval, nebude fungovat ani v jiných distrech, případně jak ho hledat?
Díky.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#53 Příspěvek od takyradejianonymne »

PcLinuxOs: zvědavě jsem asi před 1/2 rokem zkoušel tedy měl i vedle nainstalované na disku, no nevím nevím určitě bych to nedával do srovnatelnosti s xUbuntu nebo třebas Manjaro ale až dost od toho upozaděně.
Ano snaha je tam o uživatelskou přívětivost ale není to ono protože místy pro mne tam byly trčící otazníky a vykřičníky, když si kolem přečteš je to pokus o hybrid mezi původním distrem RPM (Mandriva/Mandrake) a tím Ubuntu/Debian (zjednodušeně) a to z podstaty generuje a i do budoucna další zbytečná rizika o kterých ještě ty ani nevíš :-) A to je téma s tvými problémy tady už dost docela dlouhý ;)

To radši se držet původního konceptu tj. nedávno je zpřístupněná Mageia 7 beta 3 (z Mandriva, jééé vidím že od včera je už RC!), mám a zatím jsem prohlížel naživo asi 1/2 hodiny a vypadá to nadějně, předchozí Mageia 6 raději už ne, rizikem je ale a jako obvykle jinde nedostatek vývojářských kapacit, proto zdržovačky a možná to jednou správce i přestane bavit. Méně riziková (z tohoto pohledu a téže rodiny) a pro KDE5 se jeví ROSA Linux Fresh R11 a kterýžto systém ale nutno dodatečně počeštit. Nově nabízí také Xfce ale to se mně počeštit (z anglické instalace systému) nepodařilo. Správce ROSA Linux se na některých místech popisu chlubil že plusem distribuce má být velmi dobrá identifikace hardware, asi jsou v Rusku různé všeliké také vykopávky a tak právě proto.
To jen ode mne poznámka a mimo rámec obvyklého schema Mint/Ubuntu a pokud chceš odzkoušet exotiku, osobně raději už nic nikomu já nedoporučuji 8-)
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 03 čer 2019, 14:00, celkem upraveno 1 x.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#54 Příspěvek od takyradejianonymne »

Každý si chválí rád to své tedy i ten svůj (obvykle poslední) výběr a všeho žel dočasu :P
Potom se přesouvá někam dál a dokolečka dokola. Podle odezev na fórech jsem taky se i dříve já rozhodoval, lépe k tomuto parametru já přihlížel při zvědavých výběrech a co zkusit za distro. Ovšem u těch méně populárních a tedy méně rozšířených distribucí je také méně příležitostí ke komplikacím u uživatelů, že? Takže fórum je potom jako na pohled čisté tedy prázdné ale ty problémy tam mohou být schované stejně.
Napsal jsem nahoře čistě svůj subjektivní názor, také a ve prospěch PcLinuxOs jistě byl u mne pozitivní důvod proč jsem se jím zabýval. Ale čekal jsem více a píšu to kulantně. To distro beru jako spíše pro takové vstřícné fajnšmekry. Třeba kteří opravdu nechtějí systemd a pokud to je tak stále ještě pravda. Pokud máš z PcLinuxOs radost tak věř že i já mám radost. 8-)
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 03 čer 2019, 15:47, celkem upraveno 1 x.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#55 Příspěvek od bombik »

Tak jsem večer vyzkoušel to Manjaro na USB, ale wifi nešla.
Pak jsem spustil instalaci Ubuntu Mate 18.04, wifi taky nejde, ale ještě jsem tam nedal ty ovladače dle návodu zde od Redhawka, pokud to teda bude fungovat i na Ubuntu. Bohužel už byla noc, ráno brzo vstávám, takže je to na pokračování.
Když trochu hledám na anglických fórech, tak i jiní měli tento problém, našel jsem třeba tento návod
https://ibcomputing.com/how-to-install- ... rtl8723de/
tak to zkusím. Pokud by to fungovalo, vrátil bych se k Mintu a zkusil to i na něm, protože se mi líbí víc než to Ubuntu. Už jen např. ovládání jasu displeje v ikoně napájení se mi líbilo nebo odlišná barva u zapisovacího řádku v terminálu a vůbec tak nějak celkově.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#56 Příspěvek od bombik »

Tak jsem instaloval ovladač dle https://ibcomputing.com/how-to-install- ... rtl8723de/, ale nic. Pak jsem to zkoušel ještě dle Redhawka zde v tomto vlákně na str.2, ale taky nic, resp. přímo u routeru to má 3 čárky z pěti, ale 3m od něj už nic.
Dle předchozích rad dávám výpisy:
rfkill list:

Kód: Vybrat vše

vasik@vasik-HP-Laptop-17-bs0xx:~$ rfkill list
0: hci0: Bluetooth
	Soft blocked: no
	Hard blocked: no
1: phy0: Wireless LAN
	Soft blocked: no
	Hard blocked: no
iw:

Kód: Vybrat vše

vasik@vasik-HP-Laptop-17-bs0xx:~$ iwconfig
eno1      no wireless extensions.

wlp3s0    IEEE 802.11  ESSID:"MujO2Internet_3F82D0"  
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: 74:B5:7E:3F:82:D0   
          Bit Rate=135 Mb/s   Tx-Power=20 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr=2347 B   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=52/70  Signal level=-58 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:2   Missed beacon:0

lo        no wireless extensions.

vasik@vasik-HP-Laptop-17-bs0xx:~$ iw
Usage:	iw [options] command
Options:
	--debug		enable netlink debugging
	--version	show version (4.14)
Commands:
	help [command]
	event [-t|-r] [-f]
	features 
	commands
	phy
	list
	phy <phyname> info
	dev <devname> cac channel <channel> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	dev <devname> cac freq <freq> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	dev <devname> cac freq <control freq> [5|10|20|40|80|80+80|160] [<center1_freq> [<center2_freq>]]
	dev <devname> cac trigger channel <channel> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	dev <devname> cac trigger freq <frequency> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	dev <devname> cac trigger freq <frequency> [5|10|20|40|80|80+80|160] [<center1_freq> [<center2_freq>]]
	phy <phyname> channels
	dev <devname> switch channel <channel> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz] [beacons <count>] [block-tx]
	dev <devname> switch freq <freq> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz] [beacons <count>] [block-tx]
	dev <devname> switch freq <control freq> [5|10|20|40|80|80+80|160] [<center1_freq> [<center2_freq>]] [beacons <count>] [block-tx]
	dev
	dev <devname> info
	dev <devname> del
	dev <devname> interface add <name> type <type> [mesh_id <meshid>] [4addr on|off] [flags <flag>*] [addr <mac-addr>]
	phy <phyname> interface add <name> type <type> [mesh_id <meshid>] [4addr on|off] [flags <flag>*] [addr <mac-addr>]
	dev <devname> ibss join <SSID> <freq in MHz> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz] [fixed-freq] [<fixed bssid>] [beacon-interval <TU>] [basic-rates <rate in Mbps,rate2,...>] [mcast-rate <rate in Mbps>] [key d:0:abcde]
	dev <devname> ibss leave
	dev <devname> station dump [-v]
	dev <devname> station set <MAC address> mesh_power_mode <active|light|deep>
	dev <devname> station set <MAC address> vlan <ifindex>
	dev <devname> station set <MAC address> plink_action <open|block>
	dev <devname> station del <MAC address> [subtype <subtype>] [reason-code <code>]
	dev <devname> station get <MAC address>
	dev <devname> survey dump
	dev <devname> ocb leave
	dev <devname> ocb join <freq in MHz> <5MHz|10MHz>
	dev <devname> mesh leave
	dev <devname> mesh join <mesh ID> [[freq <freq in MHz> <NOHT|HT20|HT40+|HT40-|80MHz>] [basic-rates <rate in Mbps,rate2,...>]], [mcast-rate <rate in Mbps>] [beacon-interval <time in TUs>] [dtim-period <value>] [vendor_sync on|off] [<param>=<value>]*
	dev <devname> mpath dump
	dev <devname> mpath set <destination MAC address> next_hop <next hop MAC address>
	dev <devname> mpath new <destination MAC address> next_hop <next hop MAC address>
	dev <devname> mpath del <MAC address>
	dev <devname> mpath get <MAC address>
	dev <devname> mpp dump
	dev <devname> mpp get <MAC address>
	dev <devname> scan [-u] [freq <freq>*] [ies <hex as 00:11:..>] [meshid <meshid>] [lowpri,flush,ap-force] [randomise[=<addr>/<mask>]] [ssid <ssid>*|passive]
	dev <devname> scan sched_stop 
	dev <devname> scan sched_start [interval <in_msecs> | scan_plans [<interval_secs:iterations>*] <interval_secs>] [delay <in_secs>] [freqs <freq>+] [matches [ssid <ssid>]+]] [active [ssid <ssid>]+|passive] [randomise[=<addr>/<mask>]]
	dev <devname> scan abort 
	dev <devname> scan trigger [freq <freq>*] [ies <hex as 00:11:..>] [meshid <meshid>] [lowpri,flush,ap-force] [randomise[=<addr>/<mask>]] [ssid <ssid>*|passive]
	dev <devname> scan dump [-u]
	phy <phyname> reg get
	reg get
	reg set <ISO/IEC 3166-1 alpha2>
	dev <devname> auth <SSID> <bssid> <type:open|shared> <freq in MHz> [key 0:abcde d:1:6162636465]
	dev <devname> connect [-w] <SSID> [<freq in MHz>] [<bssid>] [key 0:abcde d:1:6162636465] [mfp:req/opt/no]
	dev <devname> disconnect
	dev <devname> link
	dev <devname> offchannel <freq> <duration>
	dev <devname> cqm rssi <threshold|off> [<hysteresis>]
	phy <phyname> wowlan show 
	phy <phyname> wowlan disable 
	phy <phyname> wowlan enable [any] [disconnect] [magic-packet] [gtk-rekey-failure] [eap-identity-request] [4way-handshake] [rfkill-release] [net-detect [interval <in_msecs> | scan_plans [<interval_secs:iterations>*] <interval_secs>] [delay <in_secs>] [freqs <freq>+] [matches [ssid <ssid>]+]] [active [ssid <ssid>]+|passive] [randomise[=<addr>/<mask>]]] [tcp <config-file>] [patterns [offset1+]<pattern1> ...]
	phy <phyname> coalesce show 
	phy <phyname> coalesce disable 
	phy <phyname> coalesce enable <config-file>
	dev <devname> roc start <freq> <time in ms>
	wdev <idx> p2p stop 
	wdev <idx> p2p start 
	dev <devname> vendor recvbin <oui> <subcmd> <filename|-|hex data>
	dev <devname> vendor recv <oui> <subcmd> <filename|-|hex data>
	dev <devname> vendor send <oui> <subcmd> <filename|-|hex data>
	dev <devname> mgmt dump frame <type as hex ab> <pattern as hex ab:cd:..> [frame <type> <pattern>]* [count <frames>]
	dev <devname> ap stop 
	dev <devname> ap start 
	phy <phyname> set antenna <bitmap> | all | <tx bitmap> <rx bitmap>
	dev <devname> set txpower <auto|fixed|limit> [<tx power in mBm>]
	phy <phyname> set txpower <auto|fixed|limit> [<tx power in mBm>]
	phy <phyname> set distance <auto|distance>
	phy <phyname> set coverage <coverage class>
	phy <phyname> set netns { <pid> | name <nsname> }
	phy <phyname> set retry [short <limit>] [long <limit>]
	phy <phyname> set rts <rts threshold|off>
	phy <phyname> set frag <fragmentation threshold|off>
	dev <devname> set channel <channel> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	phy <phyname> set channel <channel> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	dev <devname> set freq <freq> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	dev <devname> set freq <control freq> [5|10|20|40|80|80+80|160] [<center1_freq> [<center2_freq>]]
	phy <phyname> set freq <freq> [NOHT|HT20|HT40+|HT40-|5MHz|10MHz|80MHz]
	phy <phyname> set freq <control freq> [5|10|20|40|80|80+80|160] [<center1_freq> [<center2_freq>]]
	phy <phyname> set name <new name>
	dev <devname> set mcast_rate <rate in Mbps>
	dev <devname> set peer <MAC address>
	dev <devname> set noack_map <map>
	dev <devname> set 4addr <on|off>
	dev <devname> set type <type>
	dev <devname> set meshid <meshid>
	dev <devname> set monitor <flag>*
	dev <devname> set mesh_param <param>=<value> [<param>=<value>]*
	dev <devname> set power_save <on|off>
	dev <devname> set bitrates [legacy-<2.4|5> <legacy rate in Mbps>*] [ht-mcs-<2.4|5> <MCS index>*] [vht-mcs-<2.4|5> <NSS:MCSx,MCSy... | NSS:MCSx-MCSy>*] [sgi-2.4|lgi-2.4] [sgi-5|lgi-5]
	dev <devname> get mesh_param [<param>]
	dev <devname> get power_save <param>

Commands that use the netdev ('dev') can also be given the
'wdev' instead to identify the device.

You can omit the 'phy' or 'dev' if the identification is unique,
e.g. "iw wlan0 info" or "iw phy0 info". (Don't when scripting.)

Do NOT screenscrape this tool, we don't consider its output stable.

iwconfig:

Kód: Vybrat vše

vasik@vasik-HP-Laptop-17-bs0xx:~$ iwconfig
eno1      no wireless extensions.

wlp3s0    IEEE 802.11  ESSID:"MujO2Internet_3F82D0"  
          Mode:Managed  Frequency:2.412 GHz  Access Point: 74:B5:7E:3F:82:D0   
          Bit Rate=135 Mb/s   Tx-Power=20 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr=2347 B   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=52/70  Signal level=-58 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:2   Missed beacon:0

lo        no wireless extensions.
inxi -F:

Kód: Vybrat vše

vasik@vasik-HP-Laptop-17-bs0xx:~$ inxi -F
System:    Host: vasik-HP-Laptop-17-bs0xx Kernel: 4.18.0-21-generic x86_64 bits: 64 Desktop: MATE 1.20.1
           Distro: Ubuntu 18.04.2 LTS
Machine:   Device: laptop System: HP product: HP Laptop 17-bs0xx v: Type1ProductConfigId serial: N/A
           Mobo: HP model: 833D v: 49.37 serial: N/A UEFI: Insyde v: F.15 date: 11/01/2017
Battery    BAT0: charge: 22.6 Wh 55.0% condition: 41.1/41.1 Wh (100%)
CPU:       Dual core Intel Core i3-6006U (-MT-MCP-) cache: 3072 KB
           clock speeds: max: 2000 MHz 1: 533 MHz 2: 501 MHz 3: 530 MHz 4: 529 MHz
Graphics:  Card-1: Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520]
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430 / R7 M520]
           Display Server: x11 (X.Org 1.20.1 ) drivers: modesetting,ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa)
           Resolution: 1600x900@60.07hz
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 520 (Skylake GT2) version: 4.5 Mesa 18.2.8
Audio:     Card Intel Sunrise Point-LP HD Audio driver: snd_hda_intel Sound: ALSA v: k4.18.0-21-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
           IF: eno1 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: ac:e2:d3:0e:69:0f
           Card-2: Realtek Device d723 driver: rtl8723de
           IF: wlp3s0 state: down mac: b0:52:16:3a:ee:bd
Drives:    HDD Total Size: 1000.2GB (1.0% used)
           ID-1: /dev/sda model: TOSHIBA_MQ04ABF1 size: 1000.2GB
Partition: ID-1: / size: 916G used: 9.1G (2%) fs: ext4 dev: /dev/sda2
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 31.0C mobo: 31.0C gpu: 29.0
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 198 Uptime: 32 min Memory: 1073.9/7849.9MB Client: Shell (bash) inxi: 2.3.56 
Taky zkouším přepínat antény příkazem sudo modprobe rtl8723de ant_sel=1 (příp.2), ale nelepší se to.
Biju hlavou o zeď, to taky nepomáhá.

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#57 Příspěvek od West »

Malo by byť ant_sel=0
Ty tam dávaš zrejme ant_sel=1 a ant_sel=2.
Je to divné, ale v počítačovej technike sa začína počítač od nuly.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#58 Příspěvek od bombik »

Tak jsem zkoušel i tu nulu, jedničku a dvojku, ale je to v podstatě stejné - 2 čárky ze 4, pokud jsem od routeru cca 1.5m, ale ve skutečnosti se stránky ani nenačtou, takže vlastně nic, leda přímo vedle routeru.
Vím, že jsi říkal, že je potřeba vědět přesně dB, ale změnilo by se něco? Ještě jsem předtím zapomněl napsat, že ty výpisy z iw config a iw jsem dělal přímo vedle routeru.
Myslíte, že bych měl nainstalovat ten PcLinuxOs a zkusit ten ovladač dle odkazu https://ibcomputing.com/how-to-install- ... rtl8723de/ taky na tomto distru? Munu psal někde výše, že s ním má 100% signál oproti Mintu s nějakými 50%.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#59 Příspěvek od bombik »

A ještě se zeptám - existují nějaké wifi adaptéry k dodatečnému zapojení do usb portu jako např. https://www.tsbohemia.cz/tp-link-tl-wn7 ... gJdTvD_BwE, který by signál přijímal namísto vestavěné síťovky?
A pokud ano, jsou takové, které budou s linuxem pracovat?
Díky.

bombik
Příspěvky: 45
Registrován: 19 kvě 2019, 12:20

Re: Kdo mi nainstaluje Mint

#60 Příspěvek od bombik »

router je ZTE vdsl od O2, r.v.2016, ale všechny ostatní ntb, tablety a telefony jsou doma v pohodě po celým bytě.
S tím externím wifi přijímačem jsem se právě ptal, jestli by neměl nějaký funkční ovladač oproti té vestavěné kartě, ale asi ne, což?

Zamčeno