Nejasný obraz-grafika celého systemu

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
mirokam
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2019, 19:05

Nejasný obraz-grafika celého systemu

#1 Příspěvek od mirokam »

Možete mi prosím poradiť. Prešiel som z Windowsu na Mint.
Mám ale problém a neviem kde je chyba. Ide o to že celý systém má nejaké nekvalitné farby. Wallpaper je nejaký svetlý, nejasný. Fotky a videá sú nekvalitne zobrazené. Celé mi to pripadá ako keby nebol nainštalovaný drivers k grafike.
Mám Intel UHD Graphics 630.
Na nete som sa dočítal, že všetky inštalácie obsahujú ovládače od intel HD.
Kde je problém? Vie mi niekto poradiť?

Ďakujem

System: Host: mirolinux-B360M-D2V Kernel: 4.15.0-50-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 7.3.0 Desktop: Cinnamon 4.0.10 wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 19.1 Tessa
base: Ubuntu 18.04 bionic
Machine: Type: Desktop System: Gigabyte product: B360M-D2V v: N/A serial: <filter>
Mobo: Gigabyte model: B360M D2V v: x.x serial: <filter> UEFI: American Megatrends v: F2
date: 03/01/2018
CPU: Topology: Quad Core model: Intel Core i3-8100 bits: 64 type: MCP arch: Kaby Lake rev: B
L2 cache: 6144 KiB
flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 28800
Speed: 800 MHz min/max: 800/3600 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 3: 800 4: 800
Graphics: Device-1: Intel 8th Gen Core Processor Gaussian Mixture Model vendor: Gigabyte
driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:3e91
Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa
resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel UHD Graphics 630 (Coffeelake 3x8 GT2)
v: 4.5 Mesa 18.2.8 compat-v: 3.0 direct render: Yes

Obrázek

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#2 Příspěvek od takyradejianonymne »

To je ošemetná záležitost. Já s Intelem a jako grafikou přišel do činění "naštěstí" jen když jsem resuscitoval počítače známých. A při tom směr Linux. Teď jsem sem nahlédl a ze zájmu co je případně nového?
No u tebe zdá se driver grafiky přiřazený máš dobře ale a už první zvědavý dotaz na google a v nějak podobném případě, podobném ne stejném, ukazuje že třeba recenzentovi ejhle nefungovalo DRM:
https://www.phoronix.com/scan.php?page= ... hics&num=1
takže překvápka mohou být různá. Pokud ti tady opravdu znalec praktik jednoduše neporadí (na dálku to jde ztuha) zbývá v podstatě:
a) hodiny googlování a laborování a třeba dojdeš k výsledku, ovšem počítej a jako asi začátečník že se může objevit více důvodů a budeš dělat novou instalaci systému, no a tak si "kolečko" s grafikou zopakuješ protože paměť tady bývá hodně krátká,
b) nebo a v takové pravda zoufalosti zkus zda-li popisovaný problém dělá i živá distribuce spuštěná z klíčenky, také zkus jiné prostředí než je Cinnamon no a také zkus jinou distribuci, vím že to není ono tedy vítězství nad vyřešeným problémem.
Otevřeně přiznávám, že já v podobných případech nakonec někdy i skončil tím že jsem raději vyměnil grafiku třeba za NVIDIA ale pokud se jedná o notebook tak to jde asi těžko, že. Pokud se jedná o PC tak stejně jet na případné jen integrované grafice je dle mne téměř zvrhlost, potom rozšíření o plnohodnotnou grafiku a ověřenou, tedy s minimálními riziky problémů v Linuxu, je logický závěr.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#3 Příspěvek od takyradejianonymne »

Já když se rozhodl že bude opravdu Linux a ne dosavadní Windows tak jsem současně věděl že budu muset pořídit i novou grafiku! Ten vícenáklad jsem byl svolný dát. Mám kolikátý rok a ze slevové akce GF 730 1GB GDDR5 takže něco podobného a zatím nelituji.

Na předchozí grafice od ATI jsem marně strávil desítky hodin abych rozpohyboval vše co jsem chtěl, ne že bych byl s černou obrazovkou ale nebylo to ono a navíc ATI přestala kartu dál v ovladačích podporovat.
Teď jsem zahlédl hlášku že i NVIDIA přestane podporovat Keplera tedy asi to co oba máme, no ale zatím jedu bez problémů. V rámci zkoušek distribucí někdy jedu i na svobodném ovladači a nějak to je také funkční (hry nehraju) ale sem tam drobnosti se objeví a zase po čase mizí, třeba měl jsem podivné artefakty v prohlížeči atp.
Pokud náprava a dotaz viz nahoře nebude jednoduchá a je ta možnost technicky, tak dát vhodnou jinou grafickou kartu. Někdy jsem i dal bazarovou, je to risk protože se neví co má za sebou (přetaktování?) ale také to vyšlo, známý byl (asi za 3 stovky i s poštovným) spokojený.

mirokam
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2019, 19:05

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#4 Příspěvek od mirokam »

Vďaka sa snahu a ochotu pomôcť. Vyskúšal som ten postup, ale nepomohlo to. Možno sa to trochu málo zlepšilo, alebo si už načínam navykať na nedokonalý obraz :D .
Som sklamaný, linux sa mi páči, ale nečakal som že narazím na takúto banalitu, ktorá ničí užívateľsky komfort.
Na pc nemám v úmysle hrať hry, stačí mi internet a office. Preto mi bohate stačila integrovaná grafika.
Myslíte že budem mať tento problém aj na iných verziách linuxu: debian, fedora a podobne? Alebo ísť na staršiu verziu mintu?
Ešte otázka, zmenil som verziu kernelu a ponukami mi ešte novšie. Môžem tam nainštalovať aj najvyššiu dostupnú verziu?

Zatiaľ vďaka. Ak Vás ešte niečo napadne , dajte vedieť



Posielam ešte udaje:

Kód: Vybrat vše

mirolinux@mirolinux-B360M-D2V:~$ inxi -xxxG
Graphics:
  Device-1: Intel 8th Gen Core Processor Gaussian Mixture Model 
  vendor: Gigabyte driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:3e91 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa 
  resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel UHD Graphics 630 (Coffeelake 3x8 GT2) 
  v: 4.5 Mesa 18.2.8 compat-v: 3.0 direct render: Yes 
mirolinux@mirolinux-B360M-D2V:~$ 

Kód: Vybrat vše

System:    Host: mirolinux-B360M-D2V Kernel: 4.19.0-041900-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc 
           v: 8.2.0 Desktop: Cinnamon 4.0.10 wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 19.1 Tessa 
           base: Ubuntu 18.04 bionic 
Machine:   Type: Desktop System: Gigabyte product: B360M-D2V v: N/A serial: <filter> 
           Mobo: Gigabyte model: B360M D2V v: x.x serial: <filter> UEFI: American Megatrends v: F2 
           date: 03/01/2018 
CPU:       Topology: Quad Core model: Intel Core i3-8100 bits: 64 type: MCP arch: Kaby Lake rev: B 
           L2 cache: 6144 KiB 
           flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx bogomips: 28800 
           Speed: 800 MHz min/max: 800/3600 MHz Core speeds (MHz): 1: 800 2: 800 3: 800 4: 800 
Graphics:  Device-1: Intel 8th Gen Core Processor Gaussian Mixture Model vendor: Gigabyte 
           driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 chip ID: 8086:3e91 
           Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa 
           resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel UHD Graphics 630 (Coffeelake 3x8 GT2) 
           v: 4.5 Mesa 18.2.8 compat-v: 3.0 direct render: Yes 
Audio:     Device-1: Intel Cannon Lake PCH cAVS vendor: Gigabyte driver: snd_hda_intel v: kernel 
           bus ID: 00:1f.3 chip ID: 8086:a348 
           Device-2: Logitech QuickCam Pro 9000 type: USB driver: snd-usb-audio,uvcvideo 
           bus ID: 1-2:2 chip ID: 046d:0990 
           Sound Server: ALSA v: k4.19.0-041900-generic 
Network:   Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet vendor: Gigabyte 
           driver: r8169 v: kernel port: 3000 bus ID: 01:00.0 chip ID: 10ec:8168 
           IF: enp1s0 state: up speed: 100 Mbps duplex: full mac: <filter> 
Drives:    Local Storage: total: 1.86 TiB used: 647.55 GiB (34.1%) 
           ID-1: /dev/sda type: USB vendor: Seagate model: Expansion size: 931.51 GiB 
           serial: <filter> 
           ID-2: /dev/sdb vendor: A-Data model: SU630 size: 223.57 GiB speed: 6.0 Gb/s 
           serial: <filter> 
           ID-3: /dev/sdc vendor: Hitachi model: HDS721616PLA380 size: 149.05 GiB speed: 3.0 Gb/s 
           serial: <filter> 
           ID-4: /dev/sdd vendor: Western Digital model: WD6400AAVS-00G9B1 size: 596.17 GiB 
           speed: 3.0 Gb/s serial: <filter> 
RAID:      Hardware-1: Intel SATA Controller [RAID mode] driver: ahci v: 3.0 bus ID: 00:17.0 
           chip ID: 8086.2822 
Partition: ID-1: / size: 63.67 GiB used: 10.72 GiB (16.8%) fs: ext4 dev: /dev/sdb6 
           ID-2: /boot size: 453.9 MiB used: 295.1 MiB (65.0%) fs: ext4 dev: /dev/sdb5 
           ID-3: /home size: 78.34 GiB used: 32.93 GiB (42.0%) fs: ext4 dev: /dev/sdb8 
           ID-4: swap-1 size: 15.38 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap dev: /dev/sdb7 
Sensors:   System Temperatures: cpu: 34.0 C mobo: N/A 
           Fan Speeds (RPM): N/A 
Repos:     No active apt repos in: /etc/apt/sources.list 
           Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/google-chrome.list 
           1: deb [arch=amd64] http: //dl.google.com/linux/chrome/deb/ stable main
           Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list 
           1: deb http: //ftp.energotel.sk/pub/linux/linuxmint-packages tessa main upstream import backport
           2: deb http: //archive.ubuntu.com/ubuntu bionic main restricted universe multiverse
           3: deb http: //archive.ubuntu.com/ubuntu bionic-updates main restricted universe multiverse
           4: deb http: //archive.ubuntu.com/ubuntu bionic-backports main restricted universe multiverse
           5: deb http: //security.ubuntu.com/ubuntu/ bionic-security main restricted universe multiverse
           6: deb http: //archive.canonical.com/ubuntu/ bionic partner
           Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/syncthing.list 
           1: deb https: //apt.syncthing.net/ syncthing stable
           Active apt repos in: /etc/apt/sources.list.d/teejee2008-ppa-bionic.list 
           1: deb http: //ppa.launchpad.net/teejee2008/ppa/ubuntu bionic main
           2: deb-src http: //ppa.launchpad.net/teejee2008/ppa/ubuntu bionic main
Info:      Processes: 233 Uptime: 31m Memory: 7.65 GiB used: 3.80 GiB (49.7%) Init: systemd v: 237 
           runlevel: 5 Compilers: gcc: 7.4.0 alt: 7 Client: Unknown python3.6 client inxi: 3.0.27 

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#5 Příspěvek od takyradejianonymne »

mirokam: tak to vypadá že čteš ale nerozumíš?, přece neptej se a vyzkoušej a protože nikdo ti nějak závazně ve tvém individuálním případě a i při dobré vůli předem dát odpověď nemůže.
Je s podivem, že jsi nevyzkoušel živou verzi (z USB klíčenky) a tam přece bys okamžitě viděl jestli se tobě ty barvy líbí nebo ne. Někdy se stane (nemám na mysli právě Mint) že živá verze vypadá lépe než potom po instalaci, tak to potom se vyplatí bádat proč. Proč je ten rozdíl.

To, že jsi prý tady nečekal prý problémy, tak ukazuje na to že jsi sobě a především předem a žel nezjistil kolem Linuxu základní věci, jednou z těch jsou možné zdůrazňuji možné problémy s grafikou a kvůli ovladačům: logicky tedy je třeba mít grafiku Linuxu přátelskou a ne mlátit hlavou o zeď hodiny a hodiny laborováním.
Když si "ztrátu" tohoto času z laborování vynásobíš nějakou sazbou v penězích, dostaneš asi ten výsledek že je/bylo lepší pořídit si tomu Linuxu přátelskou grafickou kartu a máš na dlouho vystaráno. Dál to nemá smysl rozvádět, je toho po internetu na toto téma dost a dost.

Nemusíš hrát hry ale přece sám píšeš že používáš internet, tak i tam je třeba aby grafika v pořádku pracovala tedy akcelerovala a ulehčovala procesoru, třeba chceš na internetu poslouchat TV nebo písničky youtube a v celoobrazovkovém režimu a HD kvalitě - tak tady integrovanou grafiku bych bral jen jako tu záložní a z nouze, to když "náhodou" uvaříš tu z grafické karty.

Jo a ještě mě tak napadá závěrem, jestli se tobě v dalším kroku nebude zdát že to je stejně divné a nejen barvy, jo možná to bude divné kvůli fontům a tím kolem. Takže třeba bude nutné doinstalovat fonty od Microsoftu když jsi zvyklý na Windows. Ale to si přes google najdi už sám.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#6 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: mirokam
Mám taky grafiku v procáku (pent. G4400) a maká to solidně. Hry hraju, občas, s barvama není problém. Když porovnám výpis z inxi -F, co se týká grafiky, tak je to na 90% shodné. Ale - mám monitor LG IPS235, jedu přes VGA, ale je to v pohodě. Distro mám LM 19.1 xfce. Pokud se ti povede rozchodit wine, přikládám utilitku na otestování monitoru (grafiky).
Přílohy
TestMon.7z
(173.51 KiB) Staženo 161 x

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Prave, ze integrovane grafiky Intelu vzdy byly v linuxu v pohode - tedy pratelske. Ne na hrani, ale zobrazeni celkem cajk.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

mirokam
Příspěvky: 7
Registrován: 02 čer 2019, 19:05

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#8 Příspěvek od mirokam »

OK. Neostáva mi nič iné len kúpiť si ešte grafickú kartu, aby som vedel robiť takú samozrejmosť ako otvoriť si web a pozrieť fotku v pc.
Teraz idem laborovať ktoré, že to sú tie priateľské karty pre linux.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#9 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Ventero1
Ne na hrani, ale zobrazeni celkem cajk. Souhlasím tak napůl. Právě na grafiku v procáku mě slušně sviští Flatout, a docela s detailama, takže hrát se s tím dá. Problém vidím jednak v nenastaveném monitoru + okení správce + nastavení pracovního prostředí. Od každýho trochu. Co uživatel, to jiný preference. Mě naprosto nevadi, že jedu na "chudém" xfce, aplikace, který potřebuju, tady běží normálně, takže to je cajk ...

Jo, taky sem se zaseknul v Serious Sam 2, taky běží bezproblémů, ale sem v místě, kde je to docela řežba, takže mám momentálně smolíka pacholíka ... :mrgreen:

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Nejasný obraz-grafika celého systemu

#10 Příspěvek od takyradejianonymne »

S těmi posledními integrovanými grafikami (a je integrace a integrace tj. jak u koho a technicky vzato) zkušenost nemám. Ale a ještě pod Windows jsem také hrdinně často jel na integrované grafice a zkoušel co z ní vše vymáčknu. Až tu jednu jsem uvařil a byl jsem rád, že jen tu. Alespoň u mne a když jsem potom dal plnokrevnou grafickou kartu (ATI nebo NVIDIA) uznal jsem pokaždé, že to je už jiné kafe a pozitivní posun.
Ovšem pozor, při výběru grafické karty jsem se díval do benchmarků! Tj. abych nepořídil nějaký starý paskvil (třeba i z bazáááru) protože je právě levný a navíc aby nebyl ještě méně výkonný, než ta interní grafika :roll:

Vstupuji sem ale kvůli něčemu jinému. Vedle na téma se právě a už na 10 stránkách zase řeší, že u notebooku nejde a nejde wi-fi pod Linuxem.
Myslím to v dobrém a nikoli osobně: herdek filek tak na co máme a u slušných distribucí živé verze?, to si dotyční nedokázali všimnout a už na začátku tj. než si přemazali třeba Windows to, že jim neladí barvy na monitoru ... nebo že se nepřipojí na internet?

Naláduji z USB klíčenky zvědavě distribuci a hned vidím že jsou třeba rozmazané fonty, podobně to bude i s barvou a hned startuji Firefox čímž odzkouším připojení k internetu, v něm startuji nějaké video na youtube a živou ČT24 to abych viděl jak to je s akcelerací! Celoobrazovkový také režim ... a trhá se nebo netrhá? :roll: :shock:
Pokud jsou problémy tak se snažím v rámci desktopu hledat nastavení případně v rámci téže distribuce zkusím jiný desktop, Cinnamon patent na úžasnost nemá, zkusím to také proto že jinde tam ta klikací nastavovátka mohou být jiná a bohatší.

Takto a při dosavadním vývoji situace se obávám, že dotyčný pořídí zvlášť grafickou kartu (sám jsem až jako další krok také doporučoval) a i když tam bude mít nesvobodný ovladač od třeba NVIDIA tedy vlastně to co by on měl na Windows ... tak bude stejně nespokojený! :roll: A vyčte že vyhodil peníze za kartu a jak ten Linux je fuj :oops:

Zamčeno