Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#1 Příspěvek od stani »

Řeším tu takovou věc, jako pololaik.
Dostaly se ke mě nějaké dotazy ohledně přechodu z Windows, samozřejmě od laiků, BFU, Linuxu neznalých.

Co instalovat, i z hlediska délky podpory. Zjistil jsem (pokud se pletu tak mě opravte), že u LTS: Ubuntu má 5 let (nebo snad dokonce 10 let), Ubuntu Mate 3 roky, Mint Mate 5 let a případně Linux MX 3 roky.

Nejvíce mě zarazila rozdílná podpora mezi Ubuntu a Ubuntu Mate. Není pak výhodnější nainstalovat "normální" Ubuntu (a třeba i nově v minimální instalaci), pak si doinstalovat Mate, a mám oproti distribuci Ubuntu Mate výrazně delší dobu podpory.
I když je tu otázka, že Ubuntu s doistalovaným Mate údajně není totéž co přímá distribuce Mate, respektive otázka zní, jaké jsou mezi nimi v praxi rozdíly, hlavně v otázce spolehlivosti, stability.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#2 Příspěvek od stani »

Tak v tom se jako laik těžko vyznám... :-D


A proč je podle tebe řídit se délkou podpory blbost?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#3 Příspěvek od stani »

LM má jen 3 roky? 17x měl 5 let, ne?

Chápej, je to pro lidi, kteří chtějí mít od instalace ten Linux pokud možno pořád takový. Nějaké uprgrady na novou verzi, reinstal, ladění a laborování je krajně nezajímá a jsou proti tomu.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#4 Příspěvek od takyradejianonymne »

stani: už jsem dostatečně poučen o tom, že dělat s neúměrným nadšením a za tzv. každou cenu evangelizaci pro Linux a natož u stávajících uživatelů Windows tak to může být i velmi nevděčné :roll:
Jiná je situace, když mají nějaký starý hardware s Windows XP (je jim líto to celé vyhodit) a sami už byli dotlačení svým poznáním a tedy vlastní zkušeností že jet dál na systému a který je už bez podpory tak že i "jen" to "jejich" prohlížení webu už nemusí být pravé ořechové. Takže tady, pokud nechtějí PC nebo notebook vyhodit, musí se probrat ze své lenosti (nazvěme to tím pravým jménem) a porozumět alespoň základním "jiným" novým věcem. Nebo to PC nebo toho notebooka odvézt do sběrného dvora rovnou a hned. Nic mezi tím většinou nefunguje.

Z tohoto pohledu mít "ten" Linux pořád stejný je obávám se a jako že prý jejich podmínka tak nesmysl. Protože věci a standardy se kolem nás mění. A dnes nevíme co bude změněno už za rok. Podpora 3 roky si myslím že je dostatečná na to, aby onen dotyčný a možný uživatel potom ten případný upgrade sám nebo s tvojí pomocí zvládl. Levou zadní a bude také vědět on sám proč. Jináč to opravdu si myslím nedává smysl a jít raději od toho. Už na začátku.
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 07 črc 2019, 21:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#5 Příspěvek od stani »

No, mám dva lidi, kterým jsem LM instaloval, a oni jedou i dnes na 17.3 a jsou (myslím) spokojeni. Jsou to starší ročníci, kteří právě se nic moc nového učit nechtějí, a rádi zůstávají u "toho svého".

Jinak ano, nevděčné to může být v tom případě, když si onen dotyčný myslí, že jsem mu tou instalací dal doživotní bezplatnou poradnu a servis PC a OS. Proto to těmto lidem zásadně instaluji zdarma a s jasným dovětkem, že se jedná jen o tuto instalaci, že ve mě nemají žádnou podporu, že teď je to už čistě na nich. Samozřejmě, čas od času nějaký dotaz klidně zodpovím, to zas není takový problém.

Ale tito lidé ví, že končí podpora a vztahujou to třeba na končící W7 - kdy Microsoft furt straší, že je třeba přejít na W10, tak se ptají kdy jim končí podpora u toho "jejich Linuxu" a že budou muset také nově instalovat "nový Linux" (upgradovat jsem jim nedoporučil, protože jak známo, může dojít k chybám a nestabilitě).

No, tak se tady ptám, právě kvůli té podpoře. Že těm potenciálním bych tam nainstaloval s co nejdelší podporou, řekl bych jim máte to na dalších 5 let a oni by měli "klid na duši".
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#6 Příspěvek od labeent »

Viz komunikace pod https://www.linux-mint-czech.cz/2019/06 ... ment-32668:

Například Mint je postaven na Ubuntu LTS, přesto vychází přibližně každých 6 měsíců nová verze.
Upgrade na tuto verzi (není nutný, ale není obvykle na škodu) si nepředstavuj jako přechod z Win 7 na Win 10 nebo něco podobného. K tomu, jak upgrade vypadá tu najdeš spoustu článků včetně seriálu: https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06 ... x-mint-01/

Je spousta lidí, kterým tato politika Mintu vyhovuje a jsou tací, kterým ne. Musím se přiznat, že mě více vyhovovala původní ideologie, kdy se nejelo jen na LTS, ale každých 6 měsíců vyšel nový Mint.

Každopádně třeba já už jsem v Mintu v Cinnamon verzi hned od jejího začátku (začínal jsem ještě se starým Mintem, pak pokračoval na Cinnamon) a Mate ani XFCE mi nevyhovuje, byť to není špatné. MX Linux jsem zkoušel s Cinnamonem a nebylo to ono. Ubuntu s Cinnamonem občas používám (například zrovna teď 19.04) a nemám s tím problém. Ale Mint mi stejně přijde nejlepší. Nepovažuji ho totiž jen za nadstavbu Ubuntu, jako někteří jiní uživatelé (k tomu je pod článkem i částečné upřesnění od Redhawk) ...

Takže se neboj, Mint Ti poběží na pc také mnoho let, MX Linux i Ubuntu taktéž. Upgrade můžeš udělat jednoduše každých 6 měsíců. Obvykle po třetí podverzi (18.1; 18.2; 18.3) přichází na řadu fungl nová verze (19) a na tu také nebývá problém přejít.
Rozhodně bych se nebál jim aktualizovat na Mint 19 (až vyjde 19.2 a vychytají se chybky po vydání). Pokud by to někde zlobilo, vždycky můžeš dát 17.3 zpátky nebo zkusit MX Linux.

Každopádně vše je jen o dobré záloze a pokud je naučíš základ, jak si upgradovat (třeba odkazem na nějaký článek), tak jsi celkem bez starostí. Pěkně popsáno od "TRA".
Obrázek

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#7 Příspěvek od takyradejianonymne »

stani: ono je to taková potřeba mít jistotu bezpečí a znám to i sám u sebe, to abych potom ale zjistil že dnes nemáš ani tu jistotu a ani to bezpečí. Jen možné hledání šancí na co nejmenší rizika. Realita však může být jiná a nepředvídatelně.

Dovozeno a to co píšeš, tak to by ale znamenalo že oni dotyční nebudou po instalaci provádět ani žádné průběžné aktualizace? No to je asi dost nesmysl.
Potom a vím ze zkušenosti že i v rámci těchto "jen" aktualizací jim ta "jedna" a co správci jednou za uherský rok žel uteče tak může nadělat velkou paseku. Takže potom oni u "toho svého" stejně nezůstanou. A je potom jedno jestli ta deklarovaná podpora má být 3 roky nebo 5 let nebo 1 rok.

Také a viz příspěvek někde výše, jako možné jiné řešení a pokud budou dotyční srozuměni že budou provádět průběžné aktualizace, tak jim nainstaluj nějaké rolující distro. Které je považováno že je na úrovni a že je bezpečné, tady ale asi s využitím jen těch svobodných ovladačů grafiky.
Já před časem prohlížel (měl po Mintu) a dokonce asi 1/2 roku jsem měl i jako hlavní systém Manjaro s Xfce ale i s KDE5 a bylo to příjemné: do doby než i oni tehdy zaseli do aktualizací nějaké šumy ... ale to hrozí všude a i v tom Mintu nebo v Ubuntu.
Ten klid na duši jim můžeš slíbit (ať tak nebo onak) ale sám ho mít potom nebudeš. Tak má to nějaký pro tebe ještě nějak osobní význam? Jen akademická otázka.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#8 Příspěvek od stani »

labeent: ach jo, škoda že sis nepřečetl o čem vlastně píšu... :(

takyradejianonymne: nene, aktualizace to oni si (myslím :) ) dělají, já jim akorát nedoporučil upgrade. Jak jsem ale psal, je to čistě na nich. Celkem jsem tenkrát instaloval asi 1x LM Cinnamon, 5x LM Mate (vše 17.3), 3x Lubuntu a 1x Xubuntu.

Od té doby nic (sám jedu na W7 a záložní starší stroj mám s Lubuntu), ale zase se mě pár lidí ptalo co bych jim po W7 nebo u skončené podpory Linuxu, naistaloval nového.

Já myslím že jim stačí sdělení "tento Linux co máte nově na PC má podporu 5 let". To je pro ně argument. Kdybych jim řekl to, cos mě napsal, tak z toho budou hned nesví. :D
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#9 Příspěvek od labeent »

stani píše: 07 črc 2019, 17:00 labeent: ach jo, škoda že sis nepřečetl o čem vlastně píšu... :(
Přečetl a reaguju, respektive rozvíjím to, co už Ti tady psali nade mnou. Není to o délce podpory 3 nebo 5 let, ale o něčem jiném. Zároveň jsem Ti na příkladu ukázal v čem.
A jestli to chceš mít úplně bez práce do budoucna, tak jsem Ti vysvětlil (rozvinul myšlenku Tra), jak postupovat. Čili naučit je co a jak se zálohuje a jak se upgraduje.

A pak to máš relativně bez práce a je jedno, jaký systém vybereš.

Pokud bys Ty důkladně četl, tak to je to, co Ti se snažil vysvětlit Redhawk (akakolvek podpora nad 12 mesiacov staci. aj LM ma 3 roky na verziu 19, nasledne po vyjdeni 3 roky na 19.1 po dalsom cca polroku 19.2 a v podstate kazdy prechadza, lebo su (kedysi boli) postupne doladovane).

A podpora pod Windows (končí verze 7 a verze 10 už je problém ...) je něco jiného než podpora Mint 17 a Mint 19. Což je to, čeho se případně ti Tví uživatelé bojí. Tady se jim to pouze musí vysvětlit.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Ubuntu Mate, Ubuntu (s prostředím Mate), Mint Mate

#10 Příspěvek od Ventero1 »

A nebo jim prostě říct jen to, že Linux je bezpečnější. S tou podporou to není třeba vůbec řešit. Jedu pořád na 14.04. s jádrem 3.19.0.80 - a jsem vpohodě. Běžného uživatele to ani nezajímá - chce mít systém bez potíží a v klidu užívat. A když vezmeme v potaz ještě ty co jedou na XP a nemají ani základní informace o bezpečném chování na netu, tak jakýkoliv Linux je proti tomu bezpečný hrad chráněný vodním příkopem a vysokou skálou. Takže to prostě nehrotit, nainstalovat zákazníkovi nějaký dobře odladěný Linux LTS (ne kvůli podpoře, ale kvůli stabilitě) a dle konfigurace mašiny klidně nouzově i s ukončenou podporou - jen je třeba zaktualizovat prohlížeč webový. I když to díky některým projektům ani není třeba.
Naproti tomu s naučením zálohování plně souhlasím - to je k věci. Na to se tam dá klientovi instalovat šikovný nástroj a nebo ho naučit otrocky kopírovat důležité složky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno