Problém s DWD-RW

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
Pavel444
Příspěvky: 10
Registrován: 13 led 2019, 19:14

Problém s DWD-RW

#1 Příspěvek od Pavel444 »

Dobrý večer, poprosím přítomné o radu. Z nějakého důvodu moje mechanika na PC odmítá zobrazit obsah DVD-RW. Podle webu by vypalovačka (TEAC DVD-ROM DV-28SW ) měla být schopná takový formát zvládnout, byť se jedná o docela starý stroj. DVD po vložení do mechaniky začne "chroustat" a po delším čase (tak 5minut) se objeví že je DVD připojeno - ikonka, ale nejde rozkliknout ani otevřít čímkoliv jiným. Zkoušel jsem K3b a Xfburn, ale vůbec DVD nedetekovaly. Jedná se o systém LM 18.3 Cinnamon 32bit, jádro 4.10.0-38. Novější už PC (Dell OptiPlex 780) nezvládne. Potřeboval bych z DVD stáhnout fotky - korektně vypáleny asi dvě týdny zpátky. Předem děkuji za rady a nápady.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s DWD-RW

#2 Příspěvek od menom »

.

Na tvojom mieste by som najprv vycistil mechaniku dakym cistiacim CD/DVD

A vyskusat na dalsom operacnom systeme

.
.

Pavel444
Příspěvky: 10
Registrován: 13 led 2019, 19:14

Re: Problém s DWD-RW

#3 Příspěvek od Pavel444 »

Koupil jsem si to čistící DVD. Soubory z něj (je tam pár zvukových souborů s instrukcemi) se bez problémů přehrály a nechal jsem mechaniku asi 10 min čistit. DVD RW s fotkami je vizuálně v pořádku, žádné škrábance, nebo tak a stále nefuguje. Ozkoušet jinak nemám kde, dnes už je DVD mechanika pomalu vzácností. Je možné nějak ověřit v systému, že by nějak haprovala podpora formátu RW? LM mám už pár let, ale jsem spíše pasivní uživatel co když systém funguje, tak se v něm nějak nerýpe :).

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Problém s DWD-RW

#4 Příspěvek od menom »

.

Mohol by si zadat do terminalu prikaz, tam by to mohlo byt:

Kód: Vybrat vše

sudo lshw | grep -e cdrom -A15
.
.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s DWD-RW

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Vypalovaci medium do deseti let zestarne natolik, ze se muze znecitelnit. Z druhe strany muze byt zase amortizovana laserova cocka mechaniky a to se pak presne chova tak, ze CD (mensi hustota zapisu) prehraje a DVD uz nikoliv - bezna vec. Koupit za 400,- novou mechaniku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Problém s DWD-RW

#6 Příspěvek od takyradejianonymne »

Já to hodnotím s CD/DVD jako dost velký průšvih. Pro toho kdo v letech minulých si dělal tímto způsobem archivy čehokoli!
U mne se nakonec sešlo z nutnosti(!) těch mechanik povícero. Nejhorší bylo že nakonec fungovala (četla a jako poslední záchrana) opravdu stará jedna mechanika ještě s připojením PATA, no ale dnes už na základní desce PC mám jen novější SATA a tak zbývá jen možnost doplnění o nějaký převodník - jenže tady ouha, ony ty převodníky (někde z inzerátu z Aukro) tam mohou dodat další ruchy! Že jako někdy ehm nepřevádí.

Zjistil jsem že jednak jsou problém zestárlá vypálená media (bylo tady napsáno) tak ale i ta nově dnes koupená, koupená nejlépe za pár šupů a navíc ve slevě třeba z Kauflandu, že? Do toho jsou/mohou být všelijak rozjeté samy mechaniky. Nebo jinak a další případ. Ta jedna moje nejnovější mechanika ani po sobě nepřečte to co sama před 1/2 hodinou "korektně" vypálila - situaci zachraňuje ta mechanika stará a výše zmíněná tj. ta to přečte.

Dle mne to je už "celé" staré a dnes překonané (CD/DVD) a proto výroba čehokoli (mechaniky a media) a zvláště v dnešních sražených cenách nedává záruku že to bude dobře a spolehlivě fungovat a proto ... rychle od toho! Jak a kam je jiné téma: já v mých potřebách fotky a videa raději už archivuji na teoreticky kvalitním HDD plus ještě jednou na jeho dvojče. Potom se uvidí. CD/DVD jsem vyprovodil ven!
Operativně na přenos souborů a než něco vypalovat na CD/DVD (to byl asi případ v dotazu?) tak příště raději použít USB klíčenku (flash disk)!

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s DWD-RW

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Ano - to ma tez velky vliv - cim vyssi rychlost paleni, tim horsi citelnost po zastarani media i pri ojetym laseru. Palit max. tak na tretinovou rychlost. CD max 16x DVD uplne max 4x - a cim pomalejsi tim spolehlivejsi. Tovarni vylisovana media se zaznamem maji zivotnost cca dvojnasobnou, nez palenky - je to dano materialem odrazove vrstvy i jeji ochranou.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Problém s DWD-RW

#8 Příspěvek od takyradejianonymne »

Tady nejhorší je ta taková nevypočitatelnost. Dnes. Co před lety fungovalo jako jistota tak už není. To s tou změnou rychlostí vypalování jsem také zkoušel a má jistě vliv, ale dle mých pokusů (naštěstí čím dál více sporadických) lepší výsledky dávalo si pořídit k vypálení dražší tedy teoreticky kvalitnější CD/DVD.
Stejně potom ale už za třeba měsíc a to co jsem hned po vypálení četl tak potom znenadání (na stejné navíc mechanice) nikoli. Ty zoufalé projevy jsou popsané na začátku a neznalý uživatel má pocit že mu nejde "program" ale není to pravda.
Já takhle a naposledy jedno "čerstvé" DVD nakonec přečetl když jsem ho asi 5 x postupně navlhčil dechem a čistil hadříkem a nakonec přišla na řadu i nějaká ta lihová voda nebo jindy saponát. Děkuji, už se toho dál účastnit nechci!
Nakonec jsem v letech posledních ta dříve vypálená CD/DVD rozvěšoval na zahradě po stromech k plašení ptáků a před konečnou likvidací směr kontejner jsem je podrápal šroubovákem 8-)

Pavel444
Příspěvky: 10
Registrován: 13 led 2019, 19:14

Re: Problém s DWD-RW

#9 Příspěvek od Pavel444 »

menom píše: 23 črc 2019, 22:49 .

Mohol by si zadat do terminalu prikaz, tam by to mohlo byt:

Kód: Vybrat vše

sudo lshw | grep -e cdrom -A15
.
Výsledek je zde:

Kód: Vybrat vše

  *-cdrom
             description: DVD reader
             product: DVD-ROM DV-28SW
             vendor: TEAC
             physical id: 0.0.0
             bus info: scsi@3:0.0.0
             logical name: /dev/cdrom
             logical name: /dev/dvd
             logical name: /dev/sr0
             version: D.2F
             capabilities: removable audio dvd
             configuration: ansiversion=5 status=nodisc

Pavel444
Příspěvky: 10
Registrován: 13 led 2019, 19:14

Re: Problém s DWD-RW

#10 Příspěvek od Pavel444 »

takyradejianonymne píše: 24 črc 2019, 02:36 Já to hodnotím s CD/DVD jako dost velký průšvih. Pro toho kdo v letech minulých si dělal tímto způsobem archivy čehokoli!
U mne se nakonec sešlo z nutnosti(!) těch mechanik povícero. Nejhorší bylo že nakonec fungovala (četla a jako poslední záchrana) opravdu stará jedna mechanika ještě s připojením PATA, no ale dnes už na základní desce PC mám jen novější SATA a tak zbývá jen možnost doplnění o nějaký převodník - jenže tady ouha, ony ty převodníky (někde z inzerátu z Aukro) tam mohou dodat další ruchy! Že jako někdy ehm nepřevádí.

Zjistil jsem že jednak jsou problém zestárlá vypálená media (bylo tady napsáno) tak ale i ta nově dnes koupená, koupená nejlépe za pár šupů a navíc ve slevě třeba z Kauflandu, že? Do toho jsou/mohou být všelijak rozjeté samy mechaniky. Nebo jinak a další případ. Ta jedna moje nejnovější mechanika ani po sobě nepřečte to co sama před 1/2 hodinou "korektně" vypálila - situaci zachraňuje ta mechanika stará a výše zmíněná tj. ta to přečte.

Dle mne to je už "celé" staré a dnes překonané (CD/DVD) a proto výroba čehokoli (mechaniky a media) a zvláště v dnešních sražených cenách nedává záruku že to bude dobře a spolehlivě fungovat a proto ... rychle od toho! Jak a kam je jiné téma: já v mých potřebách fotky a videa raději už archivuji na teoreticky kvalitním HDD plus ještě jednou na jeho dvojče. Potom se uvidí. CD/DVD jsem vyprovodil ven!
Operativně na přenos souborů a než něco vypalovat na CD/DVD (to byl asi případ v dotazu?) tak příště raději použít USB klíčenku (flash disk)!
S CD/DVD souhlas, já už je běžně nepoužívám azálohy na externí disky. V tomhle případě jednalo o specifickou situaci, standardně pro přenos využívám USB nebo Uschovnu apod., bohužel ani jedno nebylo prakticky dosažitelné. Rychlost vypalování nevím jaká byla (DVD jsem nevypaloval), každopádně DVD je značky XSite, takže tipuji také ten Kaufland...

Zamčeno