Distra nenabootují

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Distra nenabootují

#11 Příspěvek od menom »

.

Vypada to, ze toho skusil viac:
Zkusil jsem i v Biosu dát UEFI ale to po restartu nahlásí, že nejsou žádná bootovací zařízení.
Sigil píše: 02 pro 2019, 11:44 Zkusím to.
Ale i distro Mint Kde 18.3 si tam "efi" udělá a jako jediné z jmenovaných funguje. Jakk jsem psal, rozdělení disku jsem nechal na asistentovi instalace.
Jdu zkusit a myslím, že přitom natočím i to video
Na toto som reagoval.
.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Distra nenabootují

#12 Příspěvek od Livan »

Aby všetko fungovalo, ako má, treba dodržať rovnaký spôsob inštalácie (teda všetko v BIOS alebo všetko v UEFI). Platí to aj o volbe typu bootovacej položky pri nabootovaní USB, tabuľky rozdelenia disku a potom aj určenie miesta, kam sa inštaluje GRUB a prípadne autorizácie GRUBU, pokiaľ to situácia vyžaduje. Takže zrejme si pri experimentoch urobil nejakú chybu a teraz sa ti to tam všelijako motá a križuje. Takže krok jedna - zisti, či máš disk s MBR alebo GPT rozdelením disku.
Pokiaľ MBR, treba v UEFI nastaviť Legacy a pri nabootovaní inštalačného USB zvoliť voľbu bez UEFI v názvu. Potom pre istotu najskôr odstrániť z disku všetky už vytvorené oddiely a nechať disk prázdny, dopredu nič neformátovať, inštalačný proces si vytvorí všetky potrebné oddiely sám, prípadne ich v procese inštalácie môžeš ešte upraviť. Nezabudnúť nainštalovať GRUB do sda (nie do sdaX). V UEFI nastaviť správne poradie bootovania.
Pokiaľ má disk tabuľku rozdelenia GPT, nastaviť UEFI na UEFI mód. Tak isto zrušiť na disku všetky oddiely. Pri bootovaní inštalačného USB zvoliť voľbu s UEFI v názve. GRUB nainštalovať do sdaX, kde X treba vybrať podľa toho, na ktorý oddiel inštalačný proces nastaví EFI/boot. Po dokončení inštalácie najskôr autorizovať GRUB a následne ho presunúť v UEFI na prvé miesto bootovacieho poradia.
Po uložení a reštarte by to už malo fungovať.

Sigil
Příspěvky: 23
Registrován: 09 úno 2018, 12:05

Re: Distra nenabootují

#13 Příspěvek od Sigil »

Pokiaľ MBR, treba v UEFI nastaviť Legacy a pri nabootovaní inštalačného USB zvoliť voľbu bez UEFI v názvu. Potom pre istotu najskôr odstrániť z disku všetky už vytvorené oddiely a nechať disk prázdny, dopredu nič neformátovať, inštalačný proces si vytvorí všetky potrebné oddiely sám, prípadne ich v procese inštalácie môžeš ešte upraviť. Nezabudnúť nainštalovať GRUB do sda (nie do sdaX). V UEFI nastaviť správne poradie bootovania.
Výše jsem psal, že jsem vždy instalační disk před instalací formátoval.
Jsem sice dlouhodobý uživatel Linuxu ale v podstatě BFU, doteď (míněno Mint 17.3) jsem si vystačil s nastavením "Legacy" a partyšnami
"efi", "swap", "/", "home" a "media".
Jelikož Mint KDE 17.3 opakovaně nabootuje bez přenastavování Biosu (stále Legacy), bez zjišťování tabulek MBR a GTP, přijde mi to divné že násleující distra nefungují stejným způsobem. Ale chápu, že by to vašimi radami asi šlo nějak opravit, jenže já raději víc user friendly, jako to šlo doteď.
Díky za vaše rady ale vyřešil jsem to trochu jinak.
Zkusil jsem OpenSuse a to zatím šlape jak hodinky.
Tedy závěrem, Mint KDE 17.3 a openSUSE Tumleweed20191128 mi fungují na Legacy a bootují bez problémů, zůstal jsem na openSUSE-do zavedení plasmy jsem ho používal, pak přešel na Mint, tak si snad zvyknu.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Distra nenabootují

#14 Příspěvek od Livan »

Sigil píše: 03 pro 2019, 12:26 Výše jsem psal, že jsem vždy instalační disk před instalací formátoval.
Jsem sice dlouhodobý uživatel Linuxu ale v podstatě BFU, doteď (míněno Mint 17.3) jsem si vystačil s nastavením "Legacy" a partyšnami
"efi", "swap", "/", "home" a "media".
Pozri, formátom disku si nič nezmenil, pretože formátovanie iba premaže už existujúce partície ale nevymaže ich. Takže typ tabuľky rozdelenia a samotné partície ostanú po formátovaní bezo zmeny. Divné je to, že tam máš partíciu efi, pretože LM17.3 určite nič také pri inštalácii v legacy nevytvára. Sám som mal takto LM 17.3 nainštalovanú a preto viem, že tam boli iba partície / a swap. Ďalšie iba ak si si ich ručne nastavil. Je preto možné, že si opensuse pri inštalácii sám úplne vymaže všetky partície, ako aj tabuľku rozdelenia a potom si ich vytvorí sám podľa potreby. Ale aj ostatné tebou spomínané distribúcie sa v legacy bez problémov nainštalujú, pokiaľ si dopredu necháš úplne prázdny disk a nevytváraš partície ručne. Vtedy sa pokúsi pripravené partície použiť, avšak pokiaľ boli pripravené zle, môže ho to pomýliť. Čo bol pravdepodobne tvoj prípad.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Distra nenabootují

#15 Příspěvek od Ventero1 »

Prave to je matouci - legacy a efi oddil je proste blbost.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Sigil
Příspěvky: 23
Registrován: 09 úno 2018, 12:05

Re: Distra nenabootují

#16 Příspěvek od Sigil »

Ale aj ostatné tebou spomínané distribúcie sa v legacy bez problémov nainštalujú, pokiaľ si dopredu necháš úplne prázdny disk a nevytváraš partície ručne.
Nojo, jenže já to tak dělal, sice jsem naformátoval disk ale nechal ta distra "ať si to udělají sama" stejně jako SUSE. V Legacy si stejně "efi" udělala. Jenže to bylo k ničemu.
Zkoušel jsem vše 5-ti způsoby.
1/ legacy
2/ UEFI
U každého:
1/ ručně s "efi"
2/ ručně bez "efi"
3/ "nechal jsem to na distru"
Dále píšeš"
Je preto možné, že si opensuse pri inštalácii sám úplne vymaže všetky partície, ako aj tabuľku rozdelenia a potom si ich vytvorí sám podľa potreby.
Proč si to tedy ta distra neudělala také? Jedině 17.3? Mint XFCE, Cinnamon, Mate 19.2 a Neon ne?

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Distra nenabootují

#17 Příspěvek od Livan »

Pokiaľ sa distra snažila urobiť efi partíciu, tak niečo nebolo kóšer. Absolvoval som minulý rok viacero inštalácií v Legacy a nikdy som tam po inštalácii nemal efi partíciu. A to som skúšal aj LM 19.2 Cinnamon aj XFCE. Takže iba hádam, že v UEFI nebola správne nastavená kompatibilita s BIOSOM (Legacy) alebo inštalačné USB bolo nabootované s volbou obsahujúcou v názve UEFI. Teraz to už nerozlúskneme.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Distra nenabootují

#18 Příspěvek od alojz »

...pred formatovanim disku cez gparted najprv treba vymazat vsetky oddiely,potom vsetko spojit do jedneho oddielu,a naformatovat,mam také tusenie,že pister je tu vykopany...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Distra nenabootují

#19 Příspěvek od Ventero1 »

Shrnu to tak, ze mozne jsou dve vyse zminene varianty:
1. Spatne vybrana volba v bootmenu
2. Spatny FW pocitace - zkusit aktualizovat ci reklamovat (je-li v zaruce)
Nic dalsiho me take uz nenapada.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Sigil
Příspěvky: 23
Registrován: 09 úno 2018, 12:05

Re: Distra nenabootují

#20 Příspěvek od Sigil »

...pred formatovanim disku cez gparted najprv treba vymazat vsetky oddiely,potom vsetko spojit do jedneho oddielu,a naformatovat,mam také tusenie,že pister je tu vykopany...
Toto jsem dělal, v live disku, smazal partyšn na disku (používal jsem na instalaci celý disk vč /home), vytvořil nový oddíl a ten zformátoval na ext4, pak reboot a instalace.
Kloním se také nějakému problému v Biosu (je z 07/2015) který záhadně nevadí KDEMint 17.3 a openSUSE ale Mintu 19.2 a Neonu ano.
19.3 už zkoušet nebudu, leda by byl nějaký (pro mne) neopravitelný problém v SUSE. mám KDE-novou verzi a nemusím si zvykat na jiné prostředí ale mrzí mne, že to není distro na bázi Ubuntu, které má tak širokou základnu, skvělá fora (včetně Mintu) kde vždy poradíte.
Díky ještě jednou. Na Ubuntu jsem jel od 2007, na Mintu o něco málo později.

Zamčeno