Linux Mint 19.3 TRICIA

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
kamowski

Linux Mint 19.3 TRICIA

#1 Příspěvek od kamowski »

beta je na svete a blíži sa vydanie ostrej verzie, tak sa môžeme spoločnými silami na to pripraviť
----
aj keď k prechodu na túto verziu bude určite vydané oficiálne odporúčanie s upozornením na možné "potknutia"
po odstránení wiki, treba urobiť:
- nový návod k základnej inštalácii aj s obrázkami
- pridať popis alternatívnej (nie čistej) inštalácie
- niečo o zálohovaní dát
- niečo o apt, synapticu, inštalácii a od-inštalácii softvéru, o zrkadlách, aktualizácii, ...
- niečo o ....
áno, takmer všetko tu už niekde je a skúsenejší si to nájdu ale bolo by vhodné to dať do jedného-dvoch článkov pre začiatočníkov, tí ani nevedia, že to existuje
---
kto má záujem, môže spísať nejaký príspevok so svojím riešením niektorej problematiky, svoje postrehy z predchádzajúcich inštalácií, ..., čokoľvek, čo môže niekomu pomôcť v začiatkoch
píšte to prosím zrozumiteľne, kľudne dajte aj odkazy na iné články z ktorých čerpáte, obrázky sú tiež veľmi vítané :)
píšte to sem do vlákna a potom sa to môže nejak spojiť alebo, kto si trúfa, hoci aj rovno článok na stránku
---
ako odmena bude ale len "ďakujem" alebo ani to nie .... !!! :D
tak hurá do práce

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#2 Příspěvek od juhele2014 »

No, já sem si LM 19.3 xfce nainstaloval na relativně slabší noťas (Acer aspire one 722) a zaujaly mě dvě věci - před spuštěním LM je k dispozici hardwerová detekce stroje, a ta je vynikající. Najde to všechno možný, mě to našlo skrytý oddíl na 2,5 disku o velikosti 100Mb s názvem Win 95 :) To bylo radosti, o tom sem neměl ani šajnu. Ale přeci jen jsem instaloval na 128Gb SSD a povedlo se na první pokus, ale připadá mě to relativně pomalé. Na to, že je to xfce to zase až tak nesviští, ale NTB má pouze 2Gb RAM, takže nevim ... Ale jinak to maká, takže to zkoušejte a pište, aby to tu zas nebylo onemanšou ... :)

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#3 Příspěvek od labeent »

kamowski píše: 11 pro 2019, 14:36 beta je na svete a blíži sa vydanie ostrej verzie, tak sa môžeme spoločnými silami na to pripraviť
----
aj keď k prechodu na túto verziu bude určite vydané oficiálne odporúčanie s upozornením na možné "potknutia"
po odstránení wiki, treba urobiť:
- nový návod k základnej inštalácii aj s obrázkami
- pridať popis alternatívnej (nie čistej) inštalácie
- niečo o zálohovaní dát
- niečo o apt, synapticu, inštalácii a od-inštalácii softvéru, o zrkadlách, aktualizácii, ...
- niečo o ....
áno, takmer všetko tu už niekde je a skúsenejší si to nájdu ale bolo by vhodné to dať do jedného-dvoch článkov pre začiatočníkov, tí ani nevedia, že to existuje
---
kto má záujem, môže spísať nejaký príspevok so svojím riešením niektorej problematiky, svoje postrehy z predchádzajúcich inštalácií, ..., čokoľvek, čo môže niekomu pomôcť v začiatkoch
píšte to prosím zrozumiteľne, kľudne dajte aj odkazy na iné články z ktorých čerpáte, obrázky sú tiež veľmi vítané :)
píšte to sem do vlákna a potom sa to môže nejak spojiť alebo, kto si trúfa, hoci aj rovno článok na stránku
---
ako odmena bude ale len "ďakujem" alebo ani to nie .... !!! :D
tak hurá do práce
Ahoj,
tak jestli můžu za sebe:
1) Instalace doporučeným způsobem v článku - OK
2) Obnovení uložených dat (prohlížeč, mail a některé programy) - OK
3) Používání systému - OK

Popis instalace na BIOS desku:
https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06 ... x-mint-01/
a další díly seriálu.
Obrázky jsou víceméně aktuální - jako autor seriálu dávám souhlas s jejich využitím pro nový článek nebo Wiki
Změny jsou až v některých menu nainstalovaného systému (nové záložky apod.)

Kladně hodnotím nový přehrávač Celuloid - velmi kvalitní.
Bezproblémová doinstalace ostatních programů (VLC, Gimp aj.)

Co se týče té pomalosti, já ji nepozoruji (Cinnamon 64-bit, o dost lepší HW - RAM apod.), ale to je přesně to, co je pro změnu popsáno v seriálu https://www.linux-mint-czech.cz/2017/12 ... no-dil-01/
Obrázek

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#4 Příspěvek od juhele2014 »

Pokud budete mít zájem o prohlížeč Palemoon, tak je to jednoduché. Z této stránky https://software.opensuse.org/download. ... e=palemoon použijete příkazy pro debian, či-li kliknete na Debian - Add repository and install manually a použijete příkazy pro Debian 9

Kód: Vybrat vše

echo 'deb http://download.opensuse.org/repositories/home:/stevenpusser/Debian_9.0/ /' > /etc/apt/sources.list.d/home:stevenpusser.list
wget -nv https://download.opensuse.org/repositories/home:stevenpusser/Debian_9.0/Release.key -O Release.key
apt-key add - < Release.key
apt-get update
apt-get install palemoon
V terminalu se pracuje pod rootem, takže nejdřív zadejte sudo -i , zadate heslo a už to jede ... :)
Tady na obrázku vidite, jak systém na mém NTB pracuje, když je puštěn Firefox, a v něm 3 záložky.
pic1.jpg

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#5 Příspěvek od labeent »

juhele2014 píše: 12 pro 2019, 18:27 Pokud budete mít zájem o prohlížeč Palemoon, tak je to jednoduché. Z této stránky https://software.opensuse.org/download. ... e=palemoon použijete příkazy pro debian, či-li kliknete na Debian - Add repository and install manually a použijete příkazy pro Debian 9
Ahoj,
mám dotaz. Proč pro Debian, když je možné zvolit Ubuntu, na kterém je Mint postavený? Konkrétně 18.04.
Je ta volba a v něčem lepší?

Díky
Obrázek

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#6 Příspěvek od juhele2014 »

Nevim. Ale beru to tak, ze nejdriv byl debian, pak az ubuntu. Ale podstatny je, ze to funguje ... ;)

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#7 Příspěvek od labeent »

juhele2014 píše: 13 pro 2019, 18:20 Nevim. Ale beru to tak, ze nejdriv byl debian, pak az ubuntu. Ale podstatny je, ze to funguje ... ;)
Aha,
já právě už léta používám tu volbu Ubuntu a to jak u Palemoonu, tak i u Double commanderu, Vše běží OK. Právě proto mě překvapila ta volba Debianu ...
Obrázek

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#8 Příspěvek od SuperUser »

juhele2014 píše: 11 pro 2019, 18:39 No, já sem si LM 19.3 xfce nainstaloval na relativně slabší noťas (Acer aspire one 722) a zaujaly mě dvě věci - před spuštěním LM je k dispozici hardwerová detekce stroje, a ta je vynikající. Najde to všechno možný, mě to našlo skrytý oddíl na 2,5 disku o velikosti 100Mb s názvem Win 95 :) To bylo radosti, o tom sem neměl ani šajnu. Ale přeci jen jsem instaloval na 128Gb SSD a povedlo se na první pokus, ale připadá mě to relativně pomalé. Na to, že je to xfce to zase až tak nesviští, ale NTB má pouze 2Gb RAM, takže nevim ... Ale jinak to maká, takže to zkoušejte a pište, aby to tu zas nebylo onemanšou ... :)
A jak na tom jede YT? Nedávno jsem na stejný stroj, ale se 4 GB RAM instaloval taky Mint s Cinamonem a byla to hrůza.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#9 Příspěvek od juhele2014 »

No, popravdě, není to žádná hitparáda. Co se týká samostatného videa, např. na SD kartě, to funguje, lze spustit např. 1280x720/30fps a noťas to zvládne. Ovšem joutube je jiný kafe. Firefox se trhá, ani palemoon příliš nepomůže. Poněkud lepší výsledky má chromium, kde lze videa 480p shlédnout bez problémů, a 720p s přimhouřením jednoho voka. Ale obecně - používat tento NTB na video je nesmysl, větráček se furt točí, hřeje to, zkrátka - není to ono ...

ps Testováno na videu s Katie Owenn :mrgreen:

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Linux Mint 19.3 TRICIA

#10 Příspěvek od SuperUser »

juhele2014 píše: 14 pro 2019, 23:59 No, popravdě, není to žádná hitparáda. Co se týká samostatného videa, např. na SD kartě, to funguje, lze spustit např. 1280x720/30fps a noťas to zvládne. Ovšem joutube je jiný kafe. Firefox se trhá, ani palemoon příliš nepomůže. Poněkud lepší výsledky má chromium, kde lze videa 480p shlédnout bez problémů, a 720p s přimhouřením jednoho voka. Ale obecně - používat tento NTB na video je nesmysl, větráček se furt točí, hřeje to, zkrátka - není to ono ...

ps Testováno na videu s Katie Owenn :mrgreen:
Díky.
Já testuji na tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=OmNXCJt7K3Q

Zamčeno