512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#31 Příspěvek od juhele2014 »

Hmm, v době vzniku tvého biosu jsem ještě četl Chip a PCworld, ted už to nekupuju. Byly k tomu cédéčka, později dývídýčka. Na jednom CD byl i linux, takže sem to zkoušel. V tý době Slax, knoppix, PClinuxOS ... Ale vracet se nebudu, to je už pryč. Fajn, že si dal výpis, ta grafárna je epesní, dle teploty 68st. C tipuju, že tam asi nebudou orig. nvidia ovladače, jestli o tom třeba neuvažuješ. Na tom stroji by vpohodě běžel kernel řady 3.xx, ta čtyřka je pro tenhle stroj přepychová. Bord MSI nemám příliš v oblibě, ale poradím ti malej trik - jestli můžeš řídit napájecí napětí na procáku, doporučuju jít nepatrně pod nominální hodnotu. Jestli to teda bord dovolí. Na výkon to mít vliv nebude, ale sníží se ti teplota CPU.

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#32 Příspěvek od math29 »

Možno by pomohlo aj povysávať ten prach ktorý je v skrini.
A pýtal som sa na RAM jedného človeka na facebooku ktorý repasuje PC či náhodou nenájde takú istú niekde v šuplíku prípadne inú DDR a vraj nájde nič za to nechce tak z toho stroja ešte nakoniec môže byť oldlinuxové delo na bežné používanie v domácnosti 🙂

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#33 Příspěvek od Ventero1 »

To by mel strasne slozity s Archem nebo Crunchbangem. Myslim, ze Mint xfce, Xubuntu ci MX tam bude sluset. Jen pridat tu ramku - je to jen o lenosti ji nesehnat ;) - a prokousat se tim, jak spravne nainstalovat a nakonfigurovat (hlavne grub2) aby to bezelo ... Ten komp je na to dostacujici ...

Tyhle grafarny maj tu teplotu i ve win s peoprietalama - hlavne tyhle desky MSI vic krmi i procaky, takze i ty maj vetsi teplotu, nez na deskach od gigabyte ci asus (jde videt, ze Juhele se vyzna) - taky mivaj casto celkem brzy nafoukly kondiky. Mozna by stalo za to je zkontrolovat a pripadne prepajet ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#34 Příspěvek od math29 »

Zhrniem to celé.
Čistá inštalácia Mint 17.3 Rosa LXDE nemecká verzia pri 512 RAM a 1799 MHz max speed s predchádzajúcim rozdelením disku na prvý krát havarovala. DVD som nevybral iba ju znovu pustil. Druhý pokus v poriadku.
Aktualizácie tiež v poriadku.
Systém je nedoladený ale Mozilla stíha popri tomto písaní v pohode YouTube videá v kvalite 360 p a neseká. Popritom keď ešte inštalujem v konzole MC funguje to, ale sem-tam sekne. Po vypnutí konzoly YT znovu bez problémov. Facebook veľmi pomalý takmer nepoužiteľný ani samotný. Gmail len samotný a s dávkou trpezlivosti. Viac sa mi zatiaľ nechcelo skúšať :-)
Ešte stále mám chuť skúsiť k tomu nainštalovať aj druhý systém (nie Lubuntu a taký aby išiel aj net) tak si popozerám z tých starších distier čo všetko ste mi odporučili. Zaujala ma Fedora ale nemám s ňou žiadne skúsenosti a neviem či ju zvládnem.
:-)
Naposledy upravil(a) math29 dne 30 pro 2019, 11:47, celkem upraveno 1 x.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#35 Příspěvek od juhele2014 »

Absolutně nenáročné distro je EasyOS https://distrowatch.com/?newsid=10780 Je to rychlý, a v RAM to zabírá minimálně místa. Ovšem není to debian. Kdo zná puppy linux, bude doma ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#36 Příspěvek od Ventero1 »

LM 17.3 xfce je jeden z nejdoladenejsich systemu. Dej tam tu ramku a uvidis, ze se muzes vykaslat na ultralightweighty jako Puppy apod. To uz bych radsi sel do novyho Slaxu, kterej na Debu s plnym apt. Ale ty maj mene graficke prostredi (openbox, fluxbox, icebox apod.) a to uz muzes rovnou zustat u Lubuntu. Ale u tohoto stroje fakt zbytecnost - je dost silny i na Mate - Ubuntu Mate je dosti zdarile - ale uz to nebude zrovna svizne. Zkus tu trojici, kterou jsem psal. A jestli chces experimentovat vic, tak u xfce ZorinOS nebo pak cistej Antix, kam doprdnes xfce.
Ta grafika je slabota - to jo (video v browseru jen v nizkem rozliseni), ale to je taky otazka 100 - 200,- Kc tam dat lepsi, pokid nepomuze nesvobodny driver.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#37 Příspěvek od math29 »

Lubuntu asi naozaj nie, skúsil som, nepáči sa mi. Niekedy dávno som používal Ubuntu kým ma z neho nevyhnali prostredím Unity 🙂 to bola pre mňa jedna katastrofa rovnajúca sa živelnej pohrome v Číne. Ubuntu vraj v preklade znamená ľudskosť ale pre mňa to bolo s Unity zverstvo (veď už aj končí, žeby kvôli veľkému úspechu?) vtedy som prešiel na Mint Mate. Samozrejme si popozerám čo všetko mi tu bolo odporúčané.

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#38 Příspěvek od math29 »

tak. a až teraz naozaj začne sranda :lol:
inxi -F.jpg

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#39 Příspěvek od math29 »

Takže 32 bit Rosu LXDE som dostal aj na túto 256 mega RAM v starom NTB. Viacmenej je to ale veľmi pomalé na používanie, skôr nepoužiteľné. Čo ma však zaujalo inštalácia prešla na prvýkrát, aktualizácie tiež (samozrejme ide dosť pomaly hlavne na aktualizácie kernelov treba čakať), úplne bez problémov automaticky našlo všetky štyri systémy (XP PRO, Maya, Nadia, Rosa) a GRUB ich spúšťa. Oproti 64 bit to je veľmi jednoduché a nerobí to žiadne problémy. Pri inštalácii som trochu chladil NTB tak po domácky (podložil som ho ležiacimi plechovkami poriadne vychladenej Plzne :mrgreen: )
Záver: pohral som sa, vyskúšal určite už vyskúšané, a na praktické používanie sa to nedá doporučiť.
download/file.php?mode=view&id=2608&sid ... 94c10dc38b

Edit: Snáď ešte treba doplniť že som cez Gparted na začiatku musel zväčšiť partíciu /boot pretože mala iba 100 mega a to bolo pre Rosu málo. Robil som to opatrne a tak aby som nepresúval hlavne začiatky ostatných partícií aby mi po reštarte bootovali všetky. Trochu som mal obavy či sa to podarí ale podarilo sa a nabieha všetko.
Přílohy
inxi -F.jpg

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: 512 MB RAM a Tara 19.0 LTS, Sarah 18.0 LTS, alebo Rosa 17.3

#40 Příspěvek od juhele2014 »

Záver: pohral som sa, vyskúšal určite už vyskúšané, a na praktické používanie sa to nedá doporučiť. To je velká škoda, už sem se těšil na nové vlákno v Otevřený diskuzi pod názvem Sado - maso, kde bys prezentoval svoje poznatky s tímto strojem ... :lol:

Zamčeno