Kopírování instalací

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Kopírování instalací

#1 Příspěvek od klocek »

Zdravím
Na jednom PC mám nainstalován mint mate 19.1. Jsem vcelku spokojen. Protože ho roztáčím na HDD 5400ot/min, a získal jsem HDD 7200ot/min, chtěl bych zkopírovat instalaci z pomalejšího disku na ten rychlejší.

Nabutoval jsem z LIVE-USB, otevřel jsem CAJA jako super, zadal kopírovat. Obsah složky DEV se zkopírovat nechtěl, tak jsem dal přeskočit.
Nicméně nejde z tohoto rychlejšího HDD nabootovat. Z LIVE-USB jsem dal opravit grub. Instalace proběhla úspěšně, zahlásil terminál.
NIcméně nejde nabutovat stále. Když najede Bios, najde disk, a předtím, než se zavede OS, mi to hodí hlášku, že ID toho rychlého disku není rozpoznáno. Pak se to restartuje a zůstane to na staré(původní) nabídce výběru OS(je tam Mint 19.1, memtest, Win7).

Vzpomněl jsem si, že se dají přenést pouze některé složky na čistou instalaci. Nemohu to najít. Může mi někdo prosím poradit, které složky zkopírovat? Určitě Home, ale bylo tam ještě něco....

popř.jak
děkuji

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Ach jo - ani trochu jsi se nepripravil a vubec nic jsi si neprecetl. Jinak by jsi vedel, ze instalace na disku se nekopiruji na urovni slozek a souboru. Disky se tzv. klonuji a to pomoci spec softwaru. Vzhledem k tomu, co a jak tu pises, tak vubec nebudu navadet na SW pracujici pouze ci napul s prikazy. Bude zde nejvhodnejsi pouzit nejaky uceleny klonovaci SW s grafickym rozhranim. Tj samonosny system, ktery si vypalis na CD ci udelas bootovaci USB flash disk a z nej nabootujes. Takovym je treba Acronis True Image ci obdoby od Easeus a jeste par dalsich. Mozna najdu link na ten Acronis, tak bych sem hodil az bude cas. Mezitim se kdyztak doptej a treba sem nekdo hodi ten link ci jinou snadnou alternativu pro nezkusene uzivatele.

V pripade druhe varianty, kterou jsi zminil, tak ano jedna se o prenos slozky /home. V takovem pripade musis provest cistou instalaci se stejnym uzivatelskym jmenem a heslem a v ni pak nahradit slozku /home tou zalohovanou z puvodni instalace.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Kopírování instalací

#3 Příspěvek od klocek »

děkuji
pokud zkopíruji jen Home, tak nezkopíruji nainstalované programy, ale jen jejich nastavení.

Acronis neumí kopírovat na ext4. Divné je, že z něho umí číst...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Acronis od 2016 by mel umet delat bitovou kopii - tedy klon ext4. Ano pri prenosu /home je treba programy nejprve znovu instalovat, ale nastaveni se tim pak obnovi.
Nejlepsi bude Clonezilla, ale ta uz ma mene privetive ovladani. Divim se, ze dodnes nikdo neudelal gui frontend.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kamowski

Re: Kopírování instalací

#5 Příspěvek od kamowski »

než sa trápiť s tými super-hyper premakanými aplikáciami, peknými farebnými s milión funkciami, ktorým aj tak nerozumiem,
skúsil by som terminál a disk naklonoval pomocou niekoľko málo príkazov a to nie som žiaden it guru
- ak ešte nie je, fyzicky pripoj/zasuň aj ten nový 7200ot. hdd - jeho kapacita musí byť aspoň taká ako toho starého !!!
- spusti live linux mint
oba disky musia byť odpojené (unmount), takže ich ani neotváraj !!!
- otvor terminál a zadaj fdisk -l alebo lsblk aby si zistil označenia tých diskov
ak tam máš iba tie dva, starý 5400 otáčkový a nový 7200 ot, uvidíš len /dev/sda (starý) a /dev/sdb (nový), no a samozrejme aj flashdisk z ktorého máš pustené to livko
poriadne si pozri označenie, ktorý je starý a ktorý nový, ak si to pomýliš a starý prepíšeš nulami z nového ...ups, to je nezvratný proces :)
- zadaj príkaz dd:

Kód: Vybrat vše

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb
bude to chvíľu trvať a ak si na koniec pripíšeš status=progress, budeš vidieť aj priebeh kopírovania

Kód: Vybrat vše

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb status=progress
- po ukončení zatvor terminál, vypni pc, založ nový hdd miesto starého a spusti to

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Opravdu si ale v takovem pripade zjisti, jaky disk je ktery - obratis-li to v tom prikazu, tak ztrata dat bude nenavratna! Proto jsem radsi navrhoval grafickou aplikaci, kde clovek ty disky jisteji pozna a je to pro neprilis zkuseneho cloveka bezpecnejsi.
Live linux Mint musis spustit z CD nebo USB - z bezicihho systemu to takto klonovat nejde.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Kopírování instalací

#7 Příspěvek od klocek »

Přínosem tohoto vlákna je, že oddíly se nekopírují, ale klonují. Tu příkazovku jsem Ventero1 zvládl :)

Programy jsem prošel 3. Clonezilla je vcelku jasná jak facka, ale nefungovala mi.
Partklone mi taky nefungoval.
V Mintu je 19.1 je program Disky. Tam se dá kliknout na oddíl pravým a dát Vytvořit obraz. Zvolí se kde se uloží. Pak se klikne na nový oddíl a tam se dá obnovit obraz a vybere se ten obraz. Program je jednoduchý a grafický. Je ovšem po obnovení oddílu nutné opravit grub.
Potom nějakou dobu trvalo, než se OS načetl, ale teď funguje, zdá se, vše.

K programu DD jsem se už nedostal.

Ještě některé mé zádrhele. Když se v Disky formátuje HDD jako celek, vznikne SDA ,ale ne už SDA1. Na tomto zřejmě vyhořela Clonezilla a partklone.
SDA1 se musí vytvořit v Gparted. Tam po formátování HDD oddíl vznikne. Pak v tom Disky proběhne vše, jak jsem popsal výše.

děkuji za postrčení

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Kopírování instalací

#8 Příspěvek od Ventero1 »

No vidis - Gnome Disks - to je graficke, prehledne, jednoduche. Myslim, ze k tomu zrovna vyyuziva DD. Ovsem jsem vychazel z toho, ze neni ulozny prostor pro obrazy - proto jsem navadel na primy klon z disku na disk (aj kvuli rychlosti) a Kamowski taky tak. Clonezilla take umi primo - tusim. Partklone neznam - mrknu na nej nekdy. Pracoval jsem vzdy s Acronis, Easeus a Aomei SW a doted jen s ntfs - kvuli prenosu z vetsiho na mensi oddil, kdyz jsem delal repase tech samych modelu PC ve vetsim mnozstvi. Clonezilla mi tohle nezvladla - i kdyz na to ma nastaveni a pouziti parametru u DD, ktery nezahrne prazdne misto jsem nezkousel. Uz ani zase nevim, jaky to byl a jaka byla syntaxe. Jinak mi nikdy nevadilo delat cistou instalaci u Linuxu, takze jsem tyto veci u ext4 nikdy neprubiroval.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Kopírování instalací

#9 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: kamowski
To vypadá jednoduše. Asi ty příkazy brzy vyzkouším. Mám objednaný SSD, a kolega má zájem o linux, tak podniknu pár pokusů s klonováním, abych se naučil zas něco nového.
Naposledy upravil(a) juhele2014 dne 13 led 2020, 19:03, celkem upraveno 1 x.

klocek
Příspěvky: 164
Registrován: 07 úno 2016, 08:45

Re: Kopírování instalací

#10 Příspěvek od klocek »

Kdysi jsem četl, že instalace Linuxu(tehdy to bylo o Ubuntu) je mnohem jednodušší, než instalace XPček(tehdy snad ani ještě Visty nebyly). Není tomu tak. Je to stejně zdlouhavé. Úplně stejně. Dá se říct, že Mint(konkrétně) umí být rychlý i po létech. XP se do 6ti měsíců denního užívání zpomalí tak, že je dobré ho přeinstalovat. Obraz disku a pak aktualizace to řeší elegantně. Win7 zatím nevím. Ten se zpomalí, co mám zkušenost ze dvou strojů(oba mají originál instalace na NB) se zpomalí hned po instalací aktualizací a pak to jede roky stejně.

Chci tím říct, že Mint 19.1, který používám od 4/2018, a který jsem pracně odladil, protože to byla tragédie(viz., moje tehdejší nářky), nevykazuje snad žádný problém(krom jednoho programu. Není to ovšem OS). A když si představím, že bych to měl ladit znovu, znovu vše instalovat a vše nastavovat, tak se mi oplatí to zklonovat. A chci brzy přejít na SSD, tak bych to rád překlonoval i na to SSD.

Zamčeno