Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#61 Příspěvek od Ventero1 »

A hlavne RP 4ka ma zrovna problemy s prehrivanim a pady - coz se zatim resilo psikrcenim vykonu - pak uz jsem zadne dalsi zminky dlouho nevidel ...
Je pro me prkvapive, ze na ARM jede distro rychleji, nez na tech zminovanych Atomech a Celerech - dle vseho mel byt treba Atomic Pi vykonejsi, nez RP ...
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 29 led 2020, 13:34, celkem upraveno 1 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#62 Příspěvek od stani »

No vidíš, RP4 se přehřívá, i když má TDP 4W.
Už 8W fanless bývá v plném zatížení problém, o nějakých 15 nebo snad dokonce 65W ani nemluvě...

A když jsem se před nějakou dobou (laicky) ptal, zda na tom Raspberry 4 s Ubuntu Mate půjde nainstalovat PlayOnLinux a přes něj spouštět windowsácké programy - odpovědí byl jen (oprávněný) smích...

Prostě je momentálně situace taková, že pokud chci koupit mini pc s pasivních chlazením a tedy nízkým TDP (aby se PC nepřehříval a normálně pracoval), tak buď jen na základní nenáročné věci - něco takového co jsem nyní koupil já (N4000), anebo čekat, zda se konečně neobjeví mini pc s tím lepším A6-9220C.

Tak to prostě teď je.
Naposledy upravil(a) stani dne 29 led 2020, 14:17, celkem upraveno 2 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#63 Příspěvek od Ventero1 »

No, ale smutny je, ze to tak je jenom kvuli nepruznosti vyvojaru podniku - je to jen o konstrukci. Dal by se proste udelat pasiv i se silnejsim vykonem, holt trochu vetsi - ale zase ne prestrelit jako v pripade toho MintBox. Nejspis se da najit nejaky maloprodukt, ale ten je zase zbytecne drahy a zase se setkame s pokusem o herni PC na cemz to pak v lete pada ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#64 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 29 led 2020, 13:40 No, ale smutny je, ze to tak je jenom kvuli nepruznosti vyvojaru podniku - je to jen o konstrukci. Dal by se proste udelat pasiv i se silnejsim vykonem, holt trochu vetsi - ale zase ne prestrelit jako v pripade toho MintBox. Nejspis se da najit nejaky maloprodukt, ale ten je zase zbytecne drahy a zase se setkame s pokusem o herni PC na cemz to pak v lete pada ...
JJ, ale musíš to vzít i tak, že výrobce standardně by měl vyrábět pro zisk. A asi nejsou výrobci přesvědčeni, že když tam osadí něco méně výkonného (byť dobře uchladitelného), tak že jim za to lidi utrhají ruce.
Vždyť dneska má občas větší výkon kdejaký telefon. A to je věc, přes kterou se těžko pojede.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#65 Příspěvek od Ventero1 »

Tak proc pak vyrabeji celou radu mini PC s temi mizernymi vykony a jeste se prehrivajici - a nejak to na odbyt jde. A hodne lidi - zvlaste dnes - na ticho slysi. Mozna vic, nez na centimetry. U toho RP4 to byl jasne odflaknuty chladic. Nejaky moder ho nahradil svym domacim - a toho jeste narychlo odflakl - a ejhle RP4 byl stabilni.
Jedna se tedy zase o to, co celou dobu poposuji - neprofesionalni profesionalove, kteri neumi myslet souvislostne a komplexne ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#66 Příspěvek od stani »

Ještě jsem právě našel tento článek, jsou tam i 6W čtyřjádra, možná by některý z nich stál za úvahu.
Doporučuji si přečíst i diskuzi pod článkem.

Aneb kdepak je ("chystaný" již od května 2018) Intel Cannon Lake Core M3 8114Y: 1.5 GHz base, 2.2 GHz boost, 4.5 W TDP, Intel UHD iGPU?... :D :(
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#67 Příspěvek od Ventero1 »

No uvidime kdy budou, a kdy bude to AMD ... To uz bych dneska volil radsi, nez Intel ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#68 Příspěvek od Ventero1 »

Snatokap - je to dneska fakt mazec - hehe :D
Tvl 21. stoleti a ti vsichni troubove co maj ambice se podilet na kolonizaci Marsu apod. ani neumej najit rovnovahu v tomto ohledu a udelat slusne a stabilni pasivni PC ...
To je fraska, to je fraska - otevru si druha flaska - haho :D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#69 Příspěvek od stani »

Já se ti divím, že to pořád zkoušíš... :lol:
Opět jsi "zapomněl" dodat, že je takový kočkopes právě pro Raspberry, který samozřejmě nikdo reálně nepoužívá.

Raspberry, byť i třeba poslední verze, prostě plnohodnotné PC není.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#70 Příspěvek od stani »

Takže dnes po obědě mě DHL přivezlo N40. Myslel jsem si, že bude ve skladu Amazonu u nás, když bylo tak levné poštovné/zdarma, ale posílali to z Paříže do Belgie, pak do Prahy a pak ke mě.
Příjemně mě překvapila opravdu malá velikost, Zotac Nano je proti tomu "krabice".
Nepříjemně mě překvapilo debilně řešené rozebírání/skládání: myslel jsem si, že když odlepím protiskuzové podložky a vyšroubuji 4 šrouby, je hotovo, ale oproti oficiálním obrázkům, je deska zasazena v tom horním díle - po odendání spodního dílu tedy chladičem dolů (který navíc je jiný, než na efektních oficiálních fotkách), a je poměrně těsně zasazena v tom horním díle - vyndání a hlavně opětovné zandání byl taký "ježek v kleci".
No nic, M.2 disk už je namontovaný, ale stejně to budu ještě jednou rozebírat kvůli chladiči, až přijde.
Pokud bude čas o víkendu, budu na něm pracovat - upgrade W10, instalace Linuxu na M.2., ladění.

Jinak MINISFORUM má na svých stránkách i jiné produkty.

1.jpg
2.jpg
4.jpg
Naposledy upravil(a) stani dne 30 led 2020, 16:19, celkem upraveno 1 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Odpovědět