Povýšení verze OpenGL

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Povýšení verze OpenGL

#1 Příspěvek od soundeng »

Před půlrokem jsem přecházel z LM18 na LM19. V LM18 jsem používal OBS a fungoval. Teď jsem ho nainstaloval a spustil pod LM19 a koukám, že hlásí

Kód: Vybrat vše

Failed to initialize video.  Your GPU may not be supported, or your graphics drivers may need to be updated.
Vypsal jsem si verzi OpenGL:

Kód: Vybrat vše

inxi -Fxzd
Graphics:
  Device-1: Intel 82Q35 Express Integrated Graphics 
  vendor: Dell OptiPlex 755 driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 
  Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: intel 
  unloaded: fbdev,modesetting,vesa resolution: 1280x1024~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Q35 v: 1.4 Mesa 19.2.1 direct render: Yes 
Mám tedy verzi 1.4 . To je divné, protože pamatuji, že v LM18 jsem měl určitě ve výpisu verzi s číslem vyšším než 2. Jak se to mohlo stát? Napadá mě jenom, to, že jsem vyšší verzi Mintu instaloval na čistý disk z instalačního .iso a myslím, že jsem zvolil při instalaci aby nepoužívala nesvobodné ovladače. Je to možné? A jak teď OpenGL povýšit? Resp. Jak zprovoznit OBS?
Díky
Pavel

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Povýšení verze OpenGL

#2 Příspěvek od menom »

soundeng píše:Mám tedy verzi 1.4 . To je divné, protože pamatuji, že v LM18 jsem měl určitě ve výpisu verzi s číslem vyšším než 2. Jak se to mohlo stát?
.

Spustim Live instalacku LM 19.3 xfce na svojom 11 rocnom notebooku s intel grafikou a vo vypise je :

Kód: Vybrat vše

 OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel 965GM v: 2.1 Mesa 19.0.8 direct render: Yes 
Takze pouzivas nejaku staru instalacku, alebo mas do systemu pridane nejake nepatricne Zdroje softveru (repozitare).

To OBS som doteraz nepotreboval, vse fachci jak ma vramci toho jak je stroj stary.

.
Naposledy upravil(a) menom dne 21 úno 2020, 17:13, celkem upraveno 1 x.
.

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: Povýšení verze OpenGL

#3 Příspěvek od soundeng »

Mám:

Kód: Vybrat vše

Linux p-OptiPlex-755 4.15.0-76-generic #86-Ubuntu SMP Fri Jan 17 17:24:28 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
No LSB modules are available.
Distributor ID:	LinuxMint
Description:	Linux Mint 19.2 Tina
Release:	19.2
Codename:	tina
Instaloval jsem před vánoci z čerstvě staženého .iso.
Zdroje jsou:

Kód: Vybrat vše

$ grep ^[^#] /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.d/*
/etc/apt/sources.list.d/js-reynaud-kicad-5_1-bionic.list:deb http://ppa.launchpad.net/js-reynaud/kicad-5.1/ubuntu bionic main
/etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list:deb http://packages.linuxmint.com tina main upstream import backport 
/etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list:deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic main restricted universe multiverse
/etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list:deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic-updates main restricted universe multiverse
/etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list:deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu bionic-backports main restricted universe multiverse
/etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list:deb http://security.ubuntu.com/ubuntu/ bionic-security main restricted universe multiverse
/etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list:deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ bionic partner
/etc/apt/sources.list.d/rolfbensch-sane-release-bionic.list:deb http://ppa.launchpad.net/rolfbensch/sane-release/ubuntu bionic main

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Povýšení verze OpenGL

#4 Příspěvek od juhele2014 »

Mohlo by to být kernelem? Mě to píše:

Kód: Vybrat vše

Graphics:  Device-1: Intel HD Graphics 510 vendor: Gigabyte driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 
           Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa 
           resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 510 (Skylake GT1) v: 4.5 Mesa 19.2.8 
           direct render: Yes
Mám jádro 5.4.13 a LM 19.2 xfce

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Povýšení verze OpenGL

#5 Příspěvek od menom »

juhele2014 píše: 15 úno 2020, 16:48 Mohlo by to být kernelem? Mě to píše:

Kód: Vybrat vše

Graphics:  Device-1: Intel HD Graphics 510 vendor: Gigabyte driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0 
           Display: x11 server: X.Org 1.19.6 driver: modesetting unloaded: fbdev,vesa 
           resolution: 1920x1080~60Hz 
           OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 510 (Skylake GT1) v: 4.5 Mesa 19.2.8 
           direct render: Yes
Mám jádro 5.4.13 a LM 19.2 xfce
.

Ovladac je v jadre

Kód: Vybrat vše

driver: i915 v: kernel
Mesa je vo forme deb balikov, staci na to kuknut cez synaptic alebo do terminalu zadat:

Kód: Vybrat vše

apt show -a mesa*
Nemyslim ze verzia mesa zavisi od jadra, skorej ze je novsia verzia k dispozicii vramci aktualizacii.

.
.

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Povýšení verze OpenGL

#6 Příspěvek od menom »

soundeng píše: 15 úno 2020, 08:05 Mám:

Kód: Vybrat vše

Linux p-OptiPlex-755 4.15.0-76-generic #86-Ubuntu SMP Fri Jan 17 17:24:28 UTC 2020 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
No LSB modules are available.
Distributor ID:	LinuxMint
Description:	Linux Mint 19.2 Tina
Release:	19.2
Codename:	tina
Instaloval jsem před vánoci z čerstvě staženého .iso.[/code]
.

Teraz som dal Live LM 19.2 xfce a je tam:

Kód: Vybrat vše

OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel 965GM v: 2.1 Mesa 19.0.2 direct render: Yes
Na tvojom mieste by som vyskusal:

Kód: Vybrat vše

sudo apt update

Kód: Vybrat vše

sudo apt full-upgrade
.
.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Povýšení verze OpenGL

#7 Příspěvek od labeent »

A testnul bych i 19.3. Je novější, je opraveno dost věcí a většina lidí s ní nemá problém.
Obrázek

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: Povýšení verze OpenGL

#8 Příspěvek od soundeng »

Zkusím tedy full upgrade. Ještě otázku, nemohlo to být tím, jak jsem při instalaci zvolil, aby nebyly instalované nesvobodné ovladače (nebo software, nebo co to tam psalo)? Protože když spustím Správu ovladačů, tak se v jejím okně nevypíše nic a dole hláška: Nejsou používány žádné nesvobodné ovladače.
Pak ještě přemýšlím, jestli si teď s OpenGL hrát, když jsem OBS zprovoznil pomocí

Kód: Vybrat vše

LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 obs
Přiznám se, nevím co to dělá, našel jsem to jako tip na nějakém zahraničním fóru, snad jsem si v systému nenastavil něco špatně. Funguje to a velikých upgradů se vždycky trochu varuji. Těžce se mi podařilo zprovoznit třeba skener Epson a právě v poznámkách o verzi 19.3. píšou že s tím může být problém. Jsem na vážkách.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Povýšení verze OpenGL

#9 Příspěvek od labeent »

soundeng píše: 16 úno 2020, 07:36 Zkusím tedy full upgrade. Ještě otázku, nemohlo to být tím, jak jsem při instalaci zvolil, aby nebyly instalované nesvobodné ovladače (nebo software, nebo co to tam psalo)? Protože když spustím Správu ovladačů, tak se v jejím okně nevypíše nic a dole hláška: Nejsou používány žádné nesvobodné ovladače.
Pak ještě přemýšlím, jestli si teď s OpenGL hrát, když jsem OBS zprovoznil pomocí

Kód: Vybrat vše

LIBGL_ALWAYS_SOFTWARE=1 obs
Přiznám se, nevím co to dělá, našel jsem to jako tip na nějakém zahraničním fóru, snad jsem si v systému nenastavil něco špatně. Funguje to a velikých upgradů se vždycky trochu varuji. Těžce se mi podařilo zprovoznit třeba skener Epson a právě v poznámkách o verzi 19.3. píšou že s tím může být problém. Jsem na vážkách.
No, s exotickým hw (což v Linuxu Epson občas je Ti neporadím). Sám jsem měl tiskárnu Epson a radši jsem se jí zbavil, protože V Linuxu tehdy nemakala, její vyšší verze s oboustranným tiskem ano a použít ovladače nešly.

Co se týká zaškrtávání respektive nezaškrtnutí možnosti nainstalovat "Nesvobodné ovladače" nechápu důvod, proč to nechceš. Tam právě se skrývá možnost nainstalování například ovladačů k Wifi nebo ke grafice. Lpění jen na svobodném sw úplně nechápu.

Full upgrade dělám a VŽDY doporučuji pouze čistou instalací a pak obnovením (nakopírováním) určitých věcí (profil prohlížeče, nastavení apod.). Nemám s upgrady jinou metodou dobrou zkušenost. Pokud si s tím dám práci za 2 hodiny max. je hotovo ...
Obrázek

soundeng
Příspěvky: 93
Registrován: 03 říj 2018, 07:55

Re: Povýšení verze OpenGL

#10 Příspěvek od soundeng »

Nejde o to, že bych lpěl na pouze svobodných ovladačích, vzpomněl jsem si, že jsem to tam tak zvolil, a jestli to s OpenGL může souviset, rád to změním, ale nevím jak nainstalovat dodatečně i ty nesvobodné. Může to být pro mě zkušenost pro příští případnou instalaci.
Za zkušenost s upgrady díky.

Zamčeno