Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#1 Příspěvek od uleva »

Protože jsem zjistila (a mám i od ostatních uživatelů potvrzeno), že verze 19.3 je horší nez v.18.3. Zakládám zde samostatné téma (vlákno, thread) s názvem "Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?" a budu dále mařit svůj mladý čas usilovný pronikáním do nepochopitelných tajů LinuxMint a jeho komunity. Důvody viz také zde a zde.
Jedná se mi tedy v tomto okamžiku o přechod zpět na verzi LM 18.3.
S disky pro Win10 v žádném případě hýbat nemohu.
Obrázeka takéObrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#2 Příspěvek od Ventero1 »

No prejit muzes tak, ze udelas preinstalaci zase na 18.3 a obnovis si ji pomoci tech zaloh, ktere jsi udelala. Mozna to rovnou vyresi i problem s bootem W10.

Jinak musim rict, ze si tady, ani vedle u sousedu nepamatuji az takhle hodne komplikovane a zmatecne reseni rozfrckane do tolika vlaken.
Jiste jsi mela sledovat spise smer ten, ze by jsi na te 18.3 zustala - ale zvidavost chapu - ta posouva hranice.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#3 Příspěvek od uleva »

Takže zvolím "Něco jiného" a pak najedu myší na disk ext4 a pak zvolím výběr zavaděče je jako lomítko / ? Je to tak?
Obrázeka takéObrázek

Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#4 Příspěvek od uleva »

Nne lomítko tam dát nejde. Viz obrázky, které sem nesmím dát a proto dávám jen odkazy (nemusí být v code?).
Jak mám tedy postupovat?
https://i.postimg.cc/VL8HvHjF/1.jpg
https://i.postimg.cc/wjxfcy4y/2.jpg
https://i.postimg.cc/J45YkcxC/3.jpg
Obrázeka takéObrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Co to je za zařízení "mmcblk0" s kapacitou 15,9 GB? To je nějaká SD karta? Pokud ano - je to prostě jiné zařízení, které nepatří k tomu HDD nebo k Windows10, tak zavaděč do /dev/sda
Lomítko volíš jako přípojný bod při změně oddílu na /dev/da6 - však je to stejné, jak jsem to už popisoval při povýšení - tak si to najdi.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#6 Příspěvek od uleva »

"mmcblk0" je SD karta vložená do NB,
Pravděpodobně na ní se při instalaci LM19.3 nainstaloval spoštěcí soubor. Jak vypadá? Když ho tam najdu, můžu ho vrazit tam kam patří? (viz problém s multibootem zde )
=============
Jam mám tedy postupovat?
a)
b)
c)
d) ....
Obrázeka takéObrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Jestli Ti můžu poradit skutečně nejlepší řešení, tak vem externí HDD (nemáš-li, tak kup), tam si zazálohuj všechna svá data z Windows i ze šifrovaného oddílu, k tomu si přidej tu zálohu, kterou jsi si udělala z předchozí instalace LM.
Poté bych v gparted (najedeš do LM 19.3 nebo z live flashky) zrušil všechny oddíly na HDD - nejjednodušší a nejrychlejší je "vytvořit tabulku oddílů/create partition table" s defaultni volbou "msdos". Poté udělal čistou instalaci Windows 10 - nejlépe pomocí nejnovějšího buildu. Až to budeš mít, tak bychom pak pokračovali dál.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Můžeš předtím zkusit z instalačky W10 udělat opravu Windows a poté zase grubrepair, ale opravdu ti v tuto chvíli už víc než vřele doporučuji začít to dělat celé znovu - viz 1. fáze v mém předchozím příspěvku.
A jestli Ti to přijde složité, tak mi do soukromé zprávy napiš odkud jsi a zkusíme vymyslet, kdo by ti s tím mohl pomoci přímo :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#9 Příspěvek od RadekD »

"mmcblk0" je SD karta vložená do NB
Jsi si jistá? U mne je /dev/mmcblk0 interní flash disk, pevně "zapájený" do základní desky (mimochodem - i servisáci tvrdí, že je to tak na instalaci OS a hned s tím k zákazníkovi, dokud to funguje). V podstatě je to SD karta bez plastového obalu, připájená na desku a tím pádem nevyměnitelná (normálním způsobem). Jak dlouho SD karta při intenzivním využívání vydrží vám nejlépe řeknou majitelé RaspberryPI. Já se tomuto "disku" vyhýbám tím, že koupím M2 disk, dám ho do NB (dnes už to snad vezme každý NB), a celý OS, včetně bootu přesunu na něj.
Takto např. vypadá moje rozdělení "mmcblk0", který ovšem využívám tak 2x za rok:D:
Pardon :o Nevypadá. Dotaz na správce: Proč mi to píše, že "Omlouváme se, ale bylo dosaženo maximální velikosti příloh.", když snímek obrazovky má 47kB (slovy čtyřicetsedmkilobyte)? To si snad děláte legraci? Jaká maximální velikost přílohy je tedy možná (když dnes normální fotka z mobilu dosahuje běžně velikosti desítek MB)?
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
uleva
Příspěvky: 63
Registrován: 15 črc 2018, 17:53

Re: Jak přejít z vyšší verze na nižší verzi bez bolestivých ztrát?

#10 Příspěvek od uleva »

RadekD píše: 27 úno 2020, 12:44 ... "Omlouváme se, ale bylo dosaženo maximální velikosti příloh.", když snímek obrazovky má 47kB (slovy čtyřicetsedmkilobyte)? To si snad děláte legraci?
"mmcblk0",je skutečně 16GB kartička co se strká do každého NB ze předu na straně
Za nestandarní vkládání obrázků jsem dostala za poslední týden několikrát vynadáno dokonce latinsky. Nyslel jsem si, že je to v tomto fóru normální. Jako přílohu mi to vyhodilo zaké při 40kB obrázku.
Asi je to tím, že do příloh fora každý cpe MB. Ctěla bych vidět to úložiště phpBB.cz. Není teda lepší obrázky upnout jinam a se dát jen odkaz?
Obrázeka takéObrázek

Zamčeno