Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#1 Příspěvek od stani »

Aktualizace (9.3.2020)

Následující je moje osobní zkušenost, z pohledu pololaika, a i pohledem nováčka, za linuxáka se nepovažuji.

Právě jsem testoval (plná instalace): Mint Mate 19.3, Ubuntu Mate 18.04.4, Lubuntu 19.10 (LXQt), MX Linux 19.1, Mint Xfce 19.3, Xubuntu 18.04 a Zorin Lite 15.2.

Částečně to popisuji už tady, takže mé postřehy, z pohledu pololaika, a info pro začátečníky.
Všechny (Linuxy) mají problémy, tomu se prostě uživatel nevyhne. Dobře je to popsáno zde (zejména díl č. 2).

Mint Mate - už ho znám z minulosti, středně rychlý, uživatelsky velmi přívětivý.
MX Linux - velmi rychlý, uživatelsky (hlavně tedy pro začátečníky a laiky) ne moc přívětivý, Mate je zde pouze taková parodie. Instalace složitější. Slabší češtinová podpora.
Ubuntu Mate - středně rychlý, zdá se mě o trošku méně uživatelsky přívětivý, než Mint Mate.
Lubuntu - velmi rychlý, uživatelsky taktéž přívětivý (ale zase o trošku méně než Mint Mate), ovšem neuvěřitelná instalace - takto by měla vypadat u všech moderních OS - jednoduchost, přehlednost, krása.
Mint Xfce - o trochu méně rychlý než Mint Mate a také ne tolik přívětivý jak Mint Mate.
Xubuntu - ještě o něco méně přívětivý než Mint Xfce.
Zorin Lite - údajně alternativa k Windows a macOS. Údajně rychlý OS i pro staré PC. Zdál se mi ze všech testovaných nejpomalejší (ale ne že by byl ve skutečnosti nějak pomalý). Uživatelsky méně přívětivý, češtinová podpora není dokonalá.

Osobně bych pro laiky a začátečníky doporučil Mint Mate, popřípadě (hl. na slabší stroje) Lubuntu.

A obecně: nejlepší desktopový OS je Windows 7, jednoznačně. Kdo ho má, ať se ho nezbavuje, zatím není důvod k jeho odstranění.
Linux je dle mého názoru dobrý pro dvě kategorie uživatelů:

a) jen pro základní věci, to jest přístup na internet, email, čtení a vytváření základních dokumentů, poslech hudby, sledování videí, a další základní věci, které zvládne prvotní základní instalace. Předpokladem je, že si "sedne" dobře na veškerý hardware v PC. A druhý předpoklad je, že něco nerozhodí případná aktualizace. Pak může Linux sloužit v pohodě, spolehlivě a stabilně dlouhé roky, např. pro starší ročníky, pro základní věci.

b) pro ty uživatele, kteří hledají výzvy, jsou připraveni něco nového zkoušet, neustále něco řešit, zkrátka pro antikonzervatisty. Libují si v tom hlavně mladší ročníky (ale není to pravidlem), kteří to zároveň berou jako jakousi formu hry, zabavení se.

Pro profesionální práci Linux moc není. Vezměte si jen ten velmi známý příklad z Německa, kdy po nedlouhé době skončilo nasazení Linuxu ve státní správě totálním fiaskem a velkou finanční ztrátou.
Je to prostě tím, že svět okolo nás (tím mám na mysli především desktopy, notebooky), je svět Windows. Linux zde hraje naprosto marginální roli.

Proto, ten kdo (hlavně tedy nováčkové, co nemají s Linuxem žádnou zkušenost), zvažuje Linux ne jen pro ty nejzákladnější věci, ale pro něco více, pro práci, apod. měl by zvážit, zda se mu to časově (a finančně, neb čas jsou peníze), vůbec oplatí. Neustálé řešení různých problémů, alternativ, laborování a ladění vs třeba i ten zatracovaný W10 za nějakých 850 Kč. Který samozřejmě taktéž není vůbec ideální, ale časově méně náročný a procentuálně nesrovnatelně více věcí bude funkčních.
Takže moje rada pro ty, kdož Linux nikdy neokusili, jsou běžní uživatelé PC, je taková, aby raději zůstali u Windows. :D
Naposledy upravil(a) stani dne 29 dub 2020, 11:49, celkem upraveno 14 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#2 Příspěvek od Ventero1 »

To bych tak nesouhlasil - MX a vubec xfce je svou vyvazenosti mezi moznostmi a strukturou nastaveni uzivatelsky privetivejsi, nez ostatni prostredi. Co bych ovsem MX vytkl je ten jeho instalator - ten je opravdu krkolomejsi, nez ten v Ubu apod. Co se tyce vybavy, tak je MX na tom z tveho ctyrlistku jasne nejlepe. Sviznost je tam dobra i kdyz malicko horsi se mi opticky zdala, nez u Xubuntu - nicmene, zde nemohu udelat zaver, protoze nebylo stejne jadro.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#3 Příspěvek od stani »

Jasně, já to beru ze svého hlediska (pololaik, za linuxáka se nepočítám), a z mého hlediska jako radu pro nováčky.
Že MX Linux není pro nováčky, za tím si stojím.

Jistě, pro linux freaky může být MX Linux naopak to nejlepší.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Ale ne - nejsem žádný linux guru - beru to jen z takového trochu pokročilejšího uživatelského hlediska. Pokud přejdeme ten instalátor, tak si myslím, že je pro nováčky zkousnutelnější více, než Ubuntu Mate - s tím jsem trochu zápasil i já po mnoha letech užívání několika linuxů. Xfce je daleko intuitivnější a ergonomičtější, než Mate v základu a srovnám-li Ubu Mate a MX, tak MX má víc věcí funkčních OOB a větší SW portfolio - opět pro nováčka plus. osobně bych asi na něj přešel, kdyby tu mělo větší češtinovou podporu.
Pro tyto argumenty také hovoří to, že momentálně jsou MX a Manjaro nejoblíbenějšími distry, kde právě po letech vystřídaly LM a Ubuntu. A popularitu neurčují freakové, nýbrž lajci a nováčci.
Takže takhle nějak to posuzuji - měl-li bych to srovnat. Jinak platí, že všude je něco a každý má jiné preference, takže těžko generalizovat.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#5 Příspěvek od stani »

Jinak jsem přišel na to jak v Lubuntu dát zástupce do Panelu rychlého spuštění: Odemknout Panel, pak ve Startu vybrat program, levým myšítkem podržet a táhnout do Panelu rychlého spuštění.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#6 Příspěvek od alojz »

...ja akože iné distro ako ubuntu mate som nemal,mám to na každom kompe...skusal som aj iné distra,aleee bud funkčnostou,alebooo vzhladovo nesplnali moje kritériá...hlavne stabilita,bo vela cestujem tak potrebujem stabilné distro,pri ktorom neocakavam,ze nenabehne...a som maksimálne spokojny... :D :D :D
...tolko...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#7 Příspěvek od vxmery »

Čiste subjektívna záležitosť. Mate si po svojom odladil Clem, po svojom Mark a Lubuntu preplo z Lxde na Lxqt. A MX si po svojom odladilo Xfce. Pre mňa je inštalátor MX vcelku dostatočne blbuvzdorný a naviac obsahuje celkom slušnú nápovedu. Napriek tomu fachčím na LM Cinnamon :D
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Kdyz si do xfce das nejake pekne tema, daji se i ikony a doinstaluje se compiz, tak si to vzhledove s Mate snad v nicem nezada ...
Ve funkcnosti jsem treba mezi Ubu Mate a Xubu nejaky rozdil moc nevnimal, ale zase nemam na to takove naroky a tolik toho nedelam. Pro Mate hovori, ze jak v Ubu, tak v LM je v nem hodne moznosti prave co se tyce predinstalovanych konfiguraci spravcu oken vcetne toho compizu s gpu akceleraci - to by mohli udelat i v Xubu nebo MX - to by leckdo uvital.
Vsak jak jsem psal - kazde distro ma svoje a kazdy ma sve naroky a preference ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#9 Příspěvek od stani »

Ventero1: a proč nepoužíváš Mint Xfce? Co tě vedlo raději ke Xubuntu?
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux.

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Zkousel jsem samozrejme soubezne s Xubu 14.04 take LM 17.3. Plusy, ze mi Mint prisel trochu hezci, mel vice moznosti co se tyce pokrocilejsich akceleratoru spravy oken a taky tam byla, stejne jako ve Win v tray notifikace pro aktualizace, zatimco v Xubu se notifikace spustila jako aplikace do panelu. To je ovsem jen kosmetika, Xubu mi prislo sviznejsi a ma docasne sezeni hosta. No a v okamziku, kdy jsem pomoci konfiguracniho souboru, alespon uspokojive vyresil tearing, stahl a trochu upravil tmave tema, tak to prevazilo ve prospech Xubu.
V neposledni rade se mi taky nelibilo, jak se Clem zacal tvrdohlave stavet k dalsimu vyvoji LM - o cemz svedci statistiky, kdy LM uz nejaky cas nepatri na vysluni popolarity - o tom jsem psal uz jinde - a i na tomhle foru je (a bylo) nekolik lidi, kteri LM nepouzivaji - kdovi, jestli jich uz neni vetsina. Kazdopadne s LM v kontaktu jsem - doporucuji ho starsim uzivatelum - nevim proc, ale je pro ne takove zkousnutelnejsi.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno