Instalace na Acer Aspire ES 17

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Instalace na Acer Aspire ES 17

#1 Příspěvek od marcus »

Ahoj. Zatim jsem 2x instaloval Linux Mint jako dual boot s win 7 nebo 10 a bez problemu. Dnes jsem prvne dal smazat disk a nainstalovat pouze Linux Mint 19.3 misto problemoveho win 10. Bohuzel po instalaci mi nabiha pouze hlaska "No bootable device".
Diky foru jsem nasel ze by mohlo pomoci zmenit boot mode z UEFI na Legacy. Nicmene se ani nedostanu do biosu protoze po me chce nejake heslo ktere samozrejme nemam {v jinem pc se dostanu vydz do biosu bey problemu}. Jednoducha instalace Mintu se protahuje uz na hodinu a ja yacinam byt zoufaly..diky moynosti prohlizeni mintu jsem se dostal alespon na forum...navic neumim psat na anglicke klavesnici hacky carky :D
Prosim tedy o radu jak to vyresit. Mam nainstalovany Mint 19.3 a nejde spustit. PC acer Aspire ES 17 / ES1 731 P95P.

Teoreticky mohu instalaci mintu spustit znovu, ale musel bzch to asi instalovat pres zalozku jine a ne jen vymazat disk a nainstalovat mint.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Instalace na Acer Aspire ES 17

#2 Příspěvek od alojz »

...tu na fore je navod,ako instalovat na acer...redhawk bol riesitelom,ja som instaloval...navod je plne funkcny...
...heslo ty zapnes v biose,a zadas...takze to musis vediet,bo bez biosu nenainstalujes...asitolko... :shock: :shock: :shock:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Instalace na Acer Aspire ES 17

#3 Příspěvek od labeent »

Tak první věc může být, že máš zaheslovaný BIOS.
To je samozřejmě probém a bez toho se asi nedostaneš jednoduše dál. Je třeba použít Google a zadat tam reset hesla Biosu Acer a typ (anglicky). Možná se objeví i nějaké video z Youtube.

Pak bych se zaměřil na to nastavení Biosu. Linux může fungovat i v Uefi i v Legacy. Sám jsem instaloval jen v Legacy a tam instalace probíhá stejně jako v pc s běžným Biosem.
K UEFI doporučuji přečíst tohle:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-02/
hlavně ty odkazované články.

A pokud budeš instalovat, tak nikdy nedávej "Smazat celý disk a nainstalovat LM" nebo "Nainstalovat LM vedle Windows". To jsou dobré volby tak pro úplné začátečníky, kteří by pravděpodobně více nezvládli, a proto se jim to snaží instalátor zjednodušit.
Zkušenější uživatel zvolí "Něco jiného" aby oddělil svá data od systému. To opravdu důrazně doporučuji každému ...

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-03/
Popis toho ve výše uvedeném odkazu.

Pokud jsi postupoval jinak, tak tu instalaci určitě udělej znova. Nemá smysl se snažit opravit něco, co je od začátku špatně.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Instalace na Acer Aspire ES 17

#4 Příspěvek od labeent »

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=scpy4jH6HY4

Kód: Vybrat vše

https://www.youtube.com/watch?v=qvJbCHlbnHI
Naposledy upravil(a) labeent dne 01 bře 2020, 11:29, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Instalace na Acer Aspire ES 17

#5 Příspěvek od alojz »

...acer uz legacy nema...a bez hesla sa neda vypnut secure boot...potom je tam este TPM,ktory zabrani instalovat iny OS,ako win...ma pristup na internet...pre zaciatokkk... :ugeek: :ugeek: :ugeek:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalace na Acer Aspire ES 17

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Heslo do bios je dulezite a je urcite dobre mit tam pristuo ale je nadeje, ze to na tom nevisi. Zkus nejdrive toto s tim, ze zacnes od bodu 4., kdyz nemas pristup do bios a samozrejme si das pozor na znaceni disku - to se muze lisit:
viewtopic.php?f=33&t=5246
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

marcus
Příspěvky: 29
Registrován: 20 led 2020, 20:05

Re: Instalace na Acer Aspire ES 17

#7 Příspěvek od marcus »

Děkuji za pomoc už se mi to podařilo nainstalovat ;-)
Jediné co mi nefunguje je správa ovladačů - nezobrazuje nic. (klasický výběr proprientárních nebo open source ovladačů)
Po instalaci tam něco bylo ale na nic nešlo kliknout...řekl jsem si že to vyřeší aktualizace tak jsem aktualizoval vše pomocí správce aktualizací + toto:
sudo apt-add-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt update
sudo apt full-upgrade
Bohužel to nepomohlo a správce ovladačů je prázdný. Grafická karta je od Intelu.

EDIT: Pro kontrolu jsem si to otevřel také na svém stolním PC a tam také už nic nemám :D
Snímek obrazovky pořízený 2020-03-01 19-58-44.png

Zamčeno