HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
beran.jaroslav
Příspěvky: 6
Registrován: 07 dub 2020, 11:28

HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#1 Příspěvek od beran.jaroslav »

Ahoj,
jsem úplná linuxová lama - podle návodu na stránce

Kód: Vybrat vše

https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/jak-ozivit-stare-pc-plecku.A200315_171002_hardware_nyv
jsem se snažil nainstalovat holce na starý ASUS A6U Linux Mint 19.3.
Vypadá to, ale, že jsem pohořel na grafice SiS 671/771 - rozlišení je pouze 640*480, ačkoli by ta karta měla zvládat 1280*768 nebo 1280*800.
Neporadil by mi, prosím, někdo, jak to rozchodit?
Klidně i jinou distribuci - hlavně aby to chodilo na tom předpotopním HW, a mohla si na tom krámu psát úkoly do školy.
Díky moc předem za jakoukoli radu (kromě té, abych ten krám vyhodil z okna).
Jarda

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj a vitaj na fóre.
Ako prvé - odvykni si hneď inštalovať. Linux má výhodu, že sa dá naštartovať v režime "Live". Výhoda toho je, že ti vôbec nešahá na HDD a máš možnosť si ho plne vyskúšať ako sa ti znáša s HW - a teda aj s grafickou kartou. Až bude všetko fungovať, až potom inštaluj.
Čo sa týka SiS - LM 19.x s tým máva problém. Na fórach doporučujú verziu LM 18.x (podporovaná do r. 2021) alebo vyskúšaj distro MX Linux.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Tam kde je grafika SiS nejspíš není vhodná distribuce poslední Mint, kór na takové plečce. Také bych nejspí použil 32bit systém - podle RAM.
První můžeš zkusit zadat příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo modprobe sis
- na 17.2 to prý fungovalo a snad byla zmínka, že lépe na Mate než Xfce - uvidíme, jesli se něco změní.

Nicméně počítám, že jsi volil verzi XFCE - jiná je nemá moc smysl na takového dědu - a pak snad pomůže toto:
https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/sis.html

Myslím, že by ho mohl přímo (OOB) podporovat MX Linux- ten má xfce, pak Antix a Bodhi Linux - tyto se uvádí coby nejvhodnější pro starší PC, když nepočítá nějaké šílené ultralighty, a pak PCLinuxOS s xfce. Někde se uvádí Mageia, ale to už je úplně jiná rodina.
Jinak odkaz spíše pro starší verze Ubu 14.04 (Použil bych Xubuntu spíše) potažmo Mint 17.3:
https://unix.stackexchange.com/question ... ks-correct
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

beran.jaroslav
Příspěvky: 6
Registrován: 07 dub 2020, 11:28

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#4 Příspěvek od beran.jaroslav »

Ahoj, díky za rady. Já to nejdřív spouštěl z DVD v režimu Live, a všechno vypadalo OK. Proto jsem spustil instalaci. A pak se to sepsulo.
vxmery píše: 07 dub 2020, 12:20 Ahoj a vitaj na fóre.
Ako prvé - odvykni si hneď inštalovať. Linux má výhodu, že sa dá naštartovať v režime "Live". Výhoda toho je, že ti vôbec nešahá na HDD a máš možnosť si ho plne vyskúšať ako sa ti znáša s HW - a teda aj s grafickou kartou. Až bude všetko fungovať, až potom inštaluj.
Čo sa týka SiS - LM 19.x s tým máva problém. Na fórach doporučujú verziu LM 18.x (podporovaná do r. 2021) alebo vyskúšaj distro MX Linux.

beran.jaroslav
Příspěvky: 6
Registrován: 07 dub 2020, 11:28

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#5 Příspěvek od beran.jaroslav »

Díky za rady.
Instaloval jsem LM 19.3 Mate 64 bit (kupodivu to chodí i na 1GB RAM). Nebude ale lepší 32 bit? Pokud je ten však na SiS grafiku pro LM 19.2 XFCE, task by mohl fungovat i pro 19.3?
Pitomé je, že Rufus mi nedokáže udělat boot USB, které by ten krám poznal (možná je to tím, že nemám menší, než 8GB), takže musím vždycky pálit DVD.
Ventero1 píše: 07 dub 2020, 12:37 Tam kde je grafika SiS nejspíš není vhodná distribuce poslední Mint, kór na takové plečce. Také bych nejspí použil 32bit systém - podle RAM.
První můžeš zkusit zadat příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo modprobe sis
- na 17.2 to prý fungovalo a snad byla zmínka, že lépe na Mate než Xfce - uvidíme, jesli se něco změní.

Nicméně počítám, že jsi volil verzi XFCE - jiná je nemá moc smysl na takového dědu - a pak snad pomůže toto:
https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/sis.html

Myslím, že by ho mohl přímo (OOB) podporovat MX Linux- ten má xfce, pak Antix a Bodhi Linux - tyto se uvádí coby nejvhodnější pro starší PC, když nepočítá nějaké šílené ultralighty, a pak PCLinuxOS s xfce. Někde se uvádí Mageia, ale to už je úplně jiná rodina.
Jinak odkaz spíše pro starší verze Ubu 14.04 (Použil bych Xubuntu spíše) potažmo Mint 17.3:
https://unix.stackexchange.com/question ... ks-correct

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#6 Příspěvek od vxmery »

Pitomé je, že Rufus mi nedokáže udělat boot USB
Namiesro Rufusu použi Etcher. Článok o ňom máš napríklad TU.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#7 Příspěvek od juhele2014 »

a mohla si na tom krámu psát úkoly do školy. To chápu, ale co to dneska obnáší? Jestli bude psát do holého texťáku, tak to je dobrý. Pokud spustí LibreOffice, a pustí se do díla, tady už bude každý megabajt dobrej. Sice to nepoužívám, ale mrknul jsem na paměťovou náročnost - 1,5 stránky textu ve writeru (verze 6.0.7) mě zabírá zhruba 240 Mb. Pokud si k tomu holka pustí prohlížeč, je konec srandy. Třeba wikipedii. Jen tak tipuju, co asi školáci používaj. Prohlížeč Links 2 zabere v paměti i s tou wikipedií 23Mb ! , to je supr, ale až to děvče uvidí, asi bude jedna velká divizna. Pokud pustí něco "normálního" , třeba Palemoon bez pluginů, rázem jsme na 244 Mb, a vidim v LM 19.2 xfce, že mám 1Gb RAM zaplněnou, což na slabším noťasu znamená swapování a čekání ...

Tolik jen krátce do budoucna, co lze asi na starším stroji očekávat. Ale to asi každý ví, předpokládám ...

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#8 Příspěvek od vxmery »

Ale to asi každý ví, předpokládám ...
Opakovanie matka múdrosti. S 1GB si Linux poradí ale po nakopnutí webu končí každá sranda :(
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

beran.jaroslav
Příspěvky: 6
Registrován: 07 dub 2020, 11:28

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#9 Příspěvek od beran.jaroslav »

S WinXP končí sranda hned po bootu :)
Má se ten krám doma válet...
vxmery píše: 07 dub 2020, 15:38
Ale to asi každý ví, předpokládám ...
Opakovanie matka múdrosti. S 1GB si Linux poradí ale po nakopnutí webu končí každá sranda :(

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: HELP - Grafika SiS 671/771 a Linux Mint 19.3

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Každopádně upgraduj na 2GB - bez toho s tím prostě uspokojivě fungovat nikdo nebude - to je 50,- Kč položka, pokud to někdo nedá rovnou zadarmo ze šuplete či elektrošrotu. A jestli je tak 32bit A Být tebou tak opravdu přeinstaluji na xfce - je pak velká možnost, že ten návod pro 19.2 fungovat bude.
Nejlepší by bylo na takový střep rovnou picnout 32bit Antix - 2GB RAM je ale opravdu nutnost, jinak se nepodíváš ani na emaily pořádně.
Osobně bych takový stroj vyřadil a vzal mámě ten stolní repas. Ten výkon je úplně někde jinde, než u starýho noťasu za tu samou cenu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno