Odinstalace Mint, odstranění položky z UEFI

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
sodekcz
Příspěvky: 1
Registrován: 08 dub 2020, 14:02

Odinstalace Mint, odstranění položky z UEFI

#1 Příspěvek od sodekcz »

Ahoj na fóru, jsem tady úplný začátečník.

chtěl jsem vyzkoušet Mint. Nějakou dobu dobu jsem studoval instalaci linuxu tady i na jiných forech včetně videí na internetu, abych se aspoň trošku vyznal v počáteční terminologii, rozdělení disku a nějak to zvládl.

Nejprve jsem zkusil starší NTB s BIOSem legacy a s jediným diskem, bez Win. Tady asi problém nenastal. Myslím, že všechno tak nějak prošlo vlastním životem.

Moje následná představa byla plná instalace na externí disku se zavaděčem právě na tom externím disku. Tak aby původní systém a počítač (Win10) byl co nejméně dotčen, abych si o spuštění některého ze systémů pokud možno nemusel říkat grubem ale abych, až připojím ext. disk řekl při bootování pod F12 "teď bootuj linux z externího disku". Acer Swift 3 (AMD Ryzen). Tušil jsem, že mi život může zkomplikovat UEFI.

Stáhl jsem si obraz 64bit Mintu, překontroloval součet na staženém iso, vypálil na DVD, připojil DVD mechaniku a externí disk pro instalaci (původní NVMe disk s Win zůstal v NTB), vypnul secureboot a prošel instalčním procesem s ručním postupem. Prakticky jsem se držel tohoto návodu https://www.linux-mint-czech.cz/2013/05 ... a-upgrade/, jen jsem dal více místa v jednotlivých oddílech.

Všechno při instalaci běželo, počítač byl připojený na internet, stahoval nějaké balíčky ale ke konci instalace viset při instalaci/zapisování systému. Bohužel nemám ten poslední krok, u kterého to zamrzlo. Viselo to asi na stažení nějakého balíčku. Tam jsem myslím zvolil něco jako přeskočit. Následovalo dokončení instalace, reboot, v UEFI jsem mohl vybrat mezi Windows boot manager a ubuntu.

Po zvolení ubuntu mi naběhl černý grub?? a možnost spustit Mint. V UEFI jsem mohl přehazovat pořadí zda chci první Ubuntu, nebo Windows boot manager.

Pak ale nastal drobný problém, když jsem odpojil externí disk, tak mi v UEFI stále visela položka pro bootování Ubuntu (to jsem myslel, že když disk odpojím, tak to tam nebude). Win nabootovat šly po zvolení Windows boot manager, Mint samozřejmě nenaběhl, když byl disk odpojen.

Tolik k delšímu popisu instalace a prvních kroků.

Teď mi jde o to, těžko říct, co bylo za chybu na konci instalace. Je možné, že by byla stejná chyba i při samostatné instalaci přímo na disk v NTB? Po rebootu do Mintu se mi nabízelo stažení nějakých jazykových balíčků, kodeků, zadání hesla pro systémového správce. Základní operace zřejmě fungovaly.

Pak jsem narazil na to, že jsem chtěl z UEFI odstranit položku pro bootování Ubuntu. Nevím, jaký je správný nebo rozumný postup pro odstranění tohoto záznamu.

Co jsem zkoušel různé postupy, opravy bootloaderu, prakticky nic mi nešlo, nakonec jsem v diskpartu (ve Win v nouzovém režimu) připojil jako další disk skrytou FAT32 partition a ručně smazal celý adresář xy:\EFI\...\Ubuntu . Po restartu položka Ubuntu z UEFI zmizela.

Můj hlavní dotaz je, jestli tohle je "rozumný" postup jak se zbavit bootovacího záznamu z linuxu v UEFI, zda neexistuje nějaká spolehlivější cesta. Až mě to zase někdy popadne budu to chtít znovu pokoušet bez vlivu na původní systém.

Díky za náměty.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Odinstalace Mint, odstranění položky z UEFI

#2 Příspěvek od vxmery »

Rozumný postup je pustiť sa do Linuxu keď vieš čo robíš a naštudoval si relevantné návody. Najspoľahlivejšia cesta je nahodiť znova Win a tie zmáznu všetky pozostatky.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Odinstalace Mint, odstranění položky z UEFI

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Správně se ty položky mažou přímo v tom UEFI (bohužel některé FW zvláště u vybraných modelů ntb, to mají hodně okleštěné ty možnosti), ale takhle se taky svět nezboří ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Odinstalace Mint, odstranění položky z UEFI

#4 Příspěvek od alojz »

...acer...instalacia linuksu na acer ma osobitny postup...v duale este osobitnejši...asitak...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Odinstalace Mint, odstranění položky z UEFI

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Ano - novější Acery to mají - příklad zde:
viewtopic.php?f=33&t=5246
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Odinstalace Mint, odstranění položky z UEFI

#6 Příspěvek od alojz »

...ano,podstata je tam...podla potreby sa da doplnit...zapasil som s acerom,pritom som kupil s linuksom,ako nove...len druhy linuks nechcel...aleee nakoniec som zvitazil,zvitazily sme......a nakoniec som radsej zvolil démona vo forme hápé,povazoval som ho za mensie zlo,ako samotneho acera... :evil: :evil: :evil:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Zamčeno