Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#11 Příspěvek od vxmery »

Tuším že existují i instalačky s non-free ovladači
Veru tak, napríklad TU . Nemôžu byť oficiálne, páč Debian non-free ovladače resp. obecne non-free sw nepodporuje.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#12 Příspěvek od snl »

Taky jsem si říkal že je to divný, že je to na debian.org

Kdo vlastně potřebuje ty nesvobodné ovladače - to je pro neovější hardware? Třeba když mám počítač cca 10 let starý, tak tam už asi by mělo jít všechno z jádra?
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#13 Příspěvek od menom »

.

Nie, staci aby bola wifi od broadcom-u a tam to nemoze byt ovladac z jadra,

Lebo firmy ako broadcom zvysoka na linux kaslu ... :evil:

.
.

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#14 Příspěvek od snl »

A třeba obecně grafiky 10 let zpět už jsou podporované v jádru?
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

menom
Příspěvky: 2775
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#15 Příspěvek od menom »

.

Otazka nema byt "uz" ale ci "este" su podporovane.

Intel grafiky funguju aj 10 rocne co viem, ovladac je v jadre i915
AMD neviem presne, ale so starsimi su problemy.
Nvidia - vetsinou funguju s nouveau ovladacom no maju vyssie teploty oproti ovladacom od nvidia
Nvidie co potrebuju ovladac rady 304.xx to je problem mozno najst nake navody pre MX Linux
Nvidie co potrebuju ovladac rady 340.xx takfunguju v LM, Ubuntu aj MX Linux

.
.

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#16 Příspěvek od snl »

Vyzkoušel jsem Debian 10.3 a tam nenaběhla grafika (Radeon HD 3450)

Takže starší HW se z novějších odstraňuje?
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#17 Příspěvek od RadekD »

No, třeba na Intel WiFi karty v originální instalačce Debianu ovladače nejsou a nebyly a musíte je přidat. Jenže pokud si je nepřipravíte předem, tak jak je stáhnout během instalace, když vám wifi nejde a nemáte LAN? Na Debianu existuje perfektní netinst.iso, které vám umožní si přesně vybrat, které části systému nainstalovat. Ale bez sítě si neškrtnete... Všechno ostatní (nebo skoro všechno) si doinstalujete dodatečně.
S Radeony - pokud vím - jsou v linuxu problémy obecně a skutečně "historické" ovladače z jádra postupně mizí. To ovšem není problém jen linuxu, nedávno jsem se pokoušel nainstalovat W7 na 10 let starý NB a ovladače grafiky, wifi a zvukovky jsem hooodně dlouho hledal. A to ten notas potřebuji jen na nastavení IP kamery, protože existuje jediný program od výrobce, který funguje, a to jen s W7 + IE9 a dost; ani na novějším IE, edge, firefoxu, o W10 nemluvě. Byl to nákup za všechny prachy - kamera se objevila, za měsíc ji zlevnili a za dalších 14 dnů zmizela a už se k ní nikdo nehlási. A to je "uvnitř" HikVision... ovšem s upraveným firmware. Naštěstí použít se dá i s linuxem, jen to nastavení...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#18 Příspěvek od snl »

Právě mám USB wigi d-link. Na Mintu, Ubuntu, MX... funguje přímo - jestli je to otázka jádra, tak by mohl i na Debianu.
Jinak nevím tedy jestli má smysl řešit Debian - chtěl jsem vyzkoušet LXQt - ale to jde i s LUbuntu... jestli je v tom až takový rozdíl - Ubuntu je taky "na Debianu"
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#19 Příspěvek od Ventero1 »

Ano pro lxqt ve vychozim jsou asi nejznamejsi tyto 2 distra - Lubuntu a LXLE. Jiste by se toho naslo i vice ...
Pokud nejsou ovladace wifi v jadru, tak je casto moznost stahnout zdrojaky a kompilovat. Pak je vsak treba bud uzamknout jadro nebo pouzit SW, ktery po zmene jadra zajisti, ze ovladace pojedou dal ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Tak jsem si vyzkoušel Ubuntu 20.04 :(

#20 Příspěvek od labeent »

Mě by se tedy líbil Devuan Mint edd, jako prostředí bych si dal Cinnamon.
Ale Mint to dělá na Debianu ne Devuanu a pak přeci jen bych uvítal možnosti z Ubuntu rodiny ohledně instalací ...

Měl jsem párkrát na jednom pc LMDE ale prostě spíš na koukání a malé testy, prostě mi tam spousta věcí nešla tak, jak bych si představoval. Já sice rád zkouším nové věci, často aktualizuji apod., ale potřebuji, aby vše běželo. Nemám tolik času, abych neustále hledal návody jak tohle a tohle zprovoznit. Proto mi vyhovuje Mint, který funguje dost dobře hned a to, co do něj dodávám mám za chvilku hotové ...
Obrázek

Zamčeno