mint 19.3 neberie heslo

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
gusto1
Příspěvky: 155
Registrován: 07 pro 2017, 08:46

Re: mint 19.3 neberie heslo

#11 Příspěvek od gusto1 »

Daval som instalovat prednastavenu moznost. Nepamatam sa presny postup, ale nechal som instalatorom vymazat cely disk a nainstalovat novy mint (rozdelovanie som nechal v defaulte (a priznam sa, ze neviem ako to presne prerozdeluje system, kolko dava na /, /home atd)).

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: mint 19.3 neberie heslo

#12 Příspěvek od alojz »

...program gparted ti to vie ukazat...otvoris gparted,kliknes na prislusny disk,a pozres rozdelenie disku...pri tvojom instalacie budes tam vidiet 2-slovom dve,particie...sdb1 ako boot,a sdb2 ako /...a tomu sa hovori šecko v jednom,v preklade-all in one...a dalej su odporcovia takeho rozdelenia pri instalacii...
-to som pisal v ramci nedelnej chvilke mudrosti...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Balixaner
Příspěvky: 4
Registrován: 03 kvě 2020, 19:24

Re: mint 19.3 neberie heslo

#13 Příspěvek od Balixaner »

Zdravíčko vespolek.
Stejná věc se mi teď stala v Taře (Cinnamon) - po zadání hesla to jen problikne a vrátí se zpět. Všiml jsem si ale, že něco sežralo veškeré místo na disku (60GB SSD disk a zbývá 0 MB). Je možné, že by systém aktualizacemi tak moc nabobtnal nebo si to uživatel sám zaplnil? A dá se s tím teď něco udělat? Zkoušel jsem, nabootovat live verzi z flash disku, jestli nenabídne nějakou opravu systému, ale ta mi nabízí jen přeinstalaci nebo instalaci vedle stávajícího systému. Mazat přímo v adresářích kvůli uvolnění místa mám strach, protože nevím, co bych smazat mohl a co ne.
Prosím o radu, co by se s tím dalo dělat.
Díky.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: mint 19.3 neberie heslo

#14 Příspěvek od juhele2014 »

systém aktualizacemi tak moc nabobtnal Ne. 60GB je fakt hodně. To bude nějaká chybka? Zkus sem pro kontrolu postnout výpis z terminálu:
df -h
inxi -F


ps: to znamená, že ani nenabutuješ?

Balixaner
Příspěvky: 4
Registrován: 03 kvě 2020, 19:24

Re: mint 19.3 neberie heslo

#15 Příspěvek od Balixaner »

Dík za bleskovou odpověď. Nabootuju, ale jen na přihlašovací obrazovku, kde je připravené jméno uživatele a chce zadat heslo. Ještě nutno říct, že tohle jsem měl dřív vypnuté a systém nabíhal bez přihlášení uživatele a zadávání hesla.
Při posledním úspěšném přihlášení to křičelo, že dochází místo a po restartu se dostanu už jen na tu logovací obrazovku, kde chce heslo. Když dám heslo špatně, napíše, že je špatně. Když ho dám dobře, na pár vteřin zhasne obraz a vypadá to, jakože dojde k přihlášení do systému. Místo toho se to ale vrátí zase na přihlášení a zase chce heslo. A tak pořád dokola.
Tím pádem se nedostanu ani k terminálu. Teda pokud neexistuje něco jako nouzový režim?
Dokážu spustit live verzi z flashky a tam se pochopitelně k terminálu dostanu, ale to je asi na houby, co?

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: mint 19.3 neberie heslo

#16 Příspěvek od menom »

.

Na tej "přihlašovací obrazovce" by si mohol stlacit naraz 3 klavesy Ctrl Alt F2
cim sa dostanes k terminalu, prihlasit uzivatela, zadat heslo, potvrdit Enter.
Zadat postupne prikazy za sebou po jednom hlavne:

Kód: Vybrat vše

df -h

Odfotit a sem dat fotku pripadne odkaz.

.
.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: mint 19.3 neberie heslo

#17 Příspěvek od labeent »

Balixaner píše: 03 kvě 2020, 23:11 Dík za bleskovou odpověď. Nabootuju, ale jen na přihlašovací obrazovku, kde je připravené jméno uživatele a chce zadat heslo. Ještě nutno říct, že tohle jsem měl dřív vypnuté a systém nabíhal bez přihlášení uživatele a zadávání hesla.
Při posledním úspěšném přihlášení to křičelo, že dochází místo a po restartu se dostanu už jen na tu logovací obrazovku, kde chce heslo. Když dám heslo špatně, napíše, že je špatně. Když ho dám dobře, na pár vteřin zhasne obraz a vypadá to, jakože dojde k přihlášení do systému. Místo toho se to ale vrátí zase na přihlášení a zase chce heslo. A tak pořád dokola.
Tím pádem se nedostanu ani k terminálu. Teda pokud neexistuje něco jako nouzový režim?
Dokážu spustit live verzi z flashky a tam se pochopitelně k terminálu dostanu, ale to je asi na houby, co?
No tak to je jasný. To není problém hesla ani přihlášení jako takového. Na části disku kde máš jádro (označení / ) ti došlo místo. Může to být tím, že se ti instalovaly nová jádra a nemazal jsi stará (například pomocí UKUU) nebo se ti tam neustále zálohovala data Timeshiftu.

Takže jediná šance je vymazat data. Pak se do systému normálně přihlásíš a poběží. V opačném případě jedině reinstall s možností zachování /Home pokud máš správně rozdělený disk. Pokud nemáš a máš vše v jedné partition tak pokud se ti to nepovede vymazat (například pomocí instalační flashky), tak se reinstallu nevyhneš.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: mint 19.3 neberie heslo

#18 Příspěvek od labeent »

Tak jsem si to pročetl a vidím to celkem jasně.
Jako začátečník jsi udělal dvě chyby:
1) nechal jsi rozdělit disk instalačním procesem automaticky, přestože je ve všech článcích o instalaci mintu jasně doporučeno, že máš udělat rozdělení na / a /Home a případně Swap.

2) Nechal jsi zapisovat zálohu Timeshiftu na / a nepromazával starší zálohy nebo program nenastavil tak, aby dělal zálohy na jiný disk. Ve Tvém případě jde o to zálohování, protože / a /Home máš společně na jednom disku, jak to automaticky udělal instalátor.

Tímpádem bych Ti doporučil udělat novou instalaci s tím, abys správně rozdělil disk na / a /Home a Swap.

Popis přípravy instalace

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/priprava-instalace-linuxu/
a jak to má správně vypadat:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-03/
Pokud to takhle neuděláš, tak se furt budeš snažit opravovat něco, co nepůjde dobře, protože je to nevhodně nainstalované.
Takže jen vytáhnout data, co potřebuješ zazálohovat a pak čistou instalaci s rozdělením disku. A pak správné nastavení Timeshiftu.
Obrázek

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: mint 19.3 neberie heslo

#19 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: labeent
Timeshift je asi dobrá utilitka, ale nemám s tím žádnou zkušenost. Kolikrát za měsíc se má dělat záloha, aby to mělo nějaký smysl ? Jak to tak sleduji, tak bych třeba nerad, aby se mě krátilo místo na SSD, ono těch 120GB není nekonečných ... Za pár měsíců se to docela zaplní ... ;)

Balixaner
Příspěvky: 4
Registrován: 03 kvě 2020, 19:24

Re: mint 19.3 neberie heslo

#20 Příspěvek od Balixaner »

labeent píše: 04 kvě 2020, 14:15 Tak jsem si to pročetl a vidím to celkem jasně.
Jako začátečník jsi udělal dvě chyby:
1) nechal jsi rozdělit disk instalačním procesem automaticky, přestože je ve všech článcích o instalaci mintu jasně doporučeno, že máš udělat rozdělení na / a /Home a případně Swap.

2) Nechal jsi zapisovat zálohu Timeshiftu na / a nepromazával starší zálohy nebo program nenastavil tak, aby dělal zálohy na jiný disk. Ve Tvém případě jde o to zálohování, protože / a /Home máš společně na jednom disku, jak to automaticky udělal instalátor.

Tímpádem bych Ti doporučil udělat novou instalaci s tím, abys správně rozdělil disk na / a /Home a Swap.

Popis přípravy instalace

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/priprava-instalace-linuxu/
a jak to má správně vypadat:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-03/
Pokud to takhle neuděláš, tak se furt budeš snažit opravovat něco, co nepůjde dobře, protože je to nevhodně nainstalované.
Takže jen vytáhnout data, co potřebuješ zazálohovat a pak čistou instalaci s rozdělením disku. A pak správné nastavení Timeshiftu.
Začátečník odhalen :-)

Ano, přiznávám se - jsem začátečník samouk, pouze fascinovaný Linuxem a spoustu věcí řeším stylem pokus x omyl.

1) Je to tak, nechal jsem tenkrát rozdělit disk automaticky. Je to počítač pro seniora, takže jsem neřešil žádné složitosti - potřebuje prohlížeč, mail, scan, tisk. Tak jsem se neprčil ani s ručním rozdělováním disků a přišlo mi to bezpečnější. Chyba, ale na svou obhajobu - nečekal jsem, že s 5GB swapem a 4GB RAM se může stát, že dojde místo a kvůli tomu se systém nespustí.

2) I tady trefa - nechal jsem dělat zálohy Timeshiftu na stejný SSD. Důvod byl ten, že druhý disk (plotna) zůstal ještě z Widlí naformátovaný na NTFS a kvůli tomu mi tam zálohy nedovolil nastavit.

Každopádně děkuju za nakopnutí - podařilo se mi pár věcí odmazat a do systému jsem se nakonec prostřelil. Okamžitě jsem promazal zbytečnosti a zálohy a vypnul Timeshift. A ejhle - 30 GB volného.

Sypu si popel na hlavu a děkuju všem přítomným za rady. Teď novou instalaci dělat nebudu, ale slavnostně slibuju, že příště rozdělím / a /Home ;)

Zamčeno