Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

Zkušenosti, tipy a zlepšováky, které jsou příliš malé pro článek na webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Zamčeno
Zpráva
Autor
West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#31 Příspěvek od West »

Asi to tak bude. Mám trochu lepšie SDR ako je RTL. Konkrétne RSP1A na gqrx, beží mi to na Fedore. Tiež konštatujem, že s klasickým TRX sa to nedá porovnať. U mňa to má minimálne o 1 ratio horšiu zrozumiteľnosť a vyladiť to nejde. Myslím teda len pri príjme slabých staníc pod 15 S/N úzkopásmová FM na 11m. Silné stanice sú v pohode. Bude to zrejme daň za širokopásmovosť. Uvažujem ešte, že zaradím nejaký ekvalizer. To bude potom hotové štúdio oproti TRX.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#32 Příspěvek od juhele2014 »

Tady to jsem přečet https://translate.google.com/translate? ... lay-rsp1a/ a asi bych ti doporučil SDR sharp se scanner pluginem. Na 11m bych pořídil TRX se skanováním, to bude většinou vždy lepší jak levnější SDR. Hlavně anténa na pásmo, to je jasná věc ...

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#33 Příspěvek od West »

Anténu mám presne na to pásmo, ktoré počúvam najčastejšie. Bohužiaľ som sa namlsal na profi SDR, ktorý som mal dávnejšie požičaný, fungoval omnoho lepšie. Týmto hračkám chýbajú hw filtre na pásmo, ktoré počúvam i keď nejaké hw filtre RSP1A má, ale nestačí to. Najväčší problém ale vidím v spojení s počítačom, ktorý je sám o sebe super veľkým zdrojom rušenia na rôznych f. Nieje celkom jedno ani to, do ktorého USB portu sa to strčí, rozdiel je až 8 dB v poklese/náraste rušenia. Scanner plugin som doinštaloval, ale funguje len pre dobre čitateľné signály. Mňa bohužiaľ zaujímajú signály utopené v šume a na to je fakt najlepší TRX, tak ako hovoríš.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#34 Příspěvek od juhele2014 »

S tím rušením od PC je to bohužel pravda, ale pokud si tedy vybavuju situaci před pár lety na jiném QTH, jiné PC, jiný software. Tam vzásadě platilo - anténa, pokud možno, co nejdál od počítače. To bylo jasný. Dokonce jsem řešil stínění monitoru (Samsung), protože rušil. Nyní mám LG a ruší příjem na 2m celkem výrazně. Ovšem příjem na sídlišti, kde je na přímý výhled BTS, v baráku UPC, a lidi používaj nabíječky na mobily a jiný rušičky, to vše je výrazné mínus pro provozování tohoto hobby. Zapomenul jsem na výtah - asi to znáš ... :) Viz na 80m častá hláška na různých skedech - teď tě neslyšim, jede výtah ... :) Na DX kempu jsme zkoušeli, na kolik metrů ruší vypnutá plazmová televize, ve stendbaji, to bylo docela vtipný. Na louku jsem vzal bateriový FT 817 a mávnul na kolegu do okna, aby dal tv do zásuvky. Takhle jsme přešli skoro celou louku, a furt byla ta zrůda slyšet, jak to na bandu ruší ... :) Dobrejch 50 až 80m daleko to bylo slyšet, docela sranda ... :) Na NDB se ale sdr hodí, tam vidíš signál ve vodopádu. Nebo druhá varianta - kvalitní rádio + kvalitní zvukovka + nf převodník s optočlenem, například, a přes zvukovku to hnát na příslušný soft, to taky jde.
Že jsem tak smělý, ty signály utopené v šumu, o které pásmo se jedná? Na kv používám miniwhip, jinak to nejde.

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#35 Příspěvek od West »

Anténu mám dosť ďaleko od PC, zhruba 10m a na streche prístavby RD. Ide o to, že na tú istú anténu po prehodení z TRX na SDR je zrozumiteľnosť slabých staníc mizerná a v niektorých prípadoch žiadna aj keď signál od stanice to detekuje. Je ale slabý, zhruba okolo 10 dB nad rušením. Najčastejšie počúvam 10 a 11m pásmo, ale takto sa to správa napríklad aj na leteckom pásme. Jednoducho ak je signál menej ako 15 S/N (odstup sidgnál šum), tak rapídne klesá zrozumiteľnosť. TRX mám len taký obyčajný CB President George s rošírením na 10m pásmo. Miniwhip som ešte neskúšal. Z akého dôvodu to používaš?

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#36 Příspěvek od juhele2014 »

Aha. 10 a 11 metrů. Znám. Kvůli tomu, že tam je v létě takový rušení od cizích stanic, že se po Praze nedovoláš, tak jsem si udělal koncesi, mimo jiné. Ale na letecký pásmo je lepší jiná anténa, asi by ti pasovala diskona, nebo nějaká kubická potvora. Jak slyšíš volmety? Nejsilnější mám 125,530, zbylý dva jsou slabší, nicméně čitelný. Ještě k tomu sdr - možná by pomohl ne příliš výkonný předzesilovač, ovšem laděný čistě do pásma. Tím by ty rušáky zmizly, na 10 a 11m by neměl být takový šmelc v éteru jako na spodku. Něco "málo" je zde http://ok1ike.c-a-v.com/bastl.htm . Co se týká miniwhipu, to je aktivní "anténa" na LW,MW, a částečně KW. Když jí vystrčíš mimo rušení, tak poslouchá slušně ...

West
Příspěvky: 323
Registrován: 20 kvě 2017, 11:02

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#37 Příspěvek od West »

Aj na TRX mám rušenie, ale slabé stanice sú čitateľné aspoň dvojkovým ratiom. Na SDR o jedno ratio menej. Myslím, že to rušenie ide po USB kábli z PC. Na niektorých f. napríklad presne 120 MHz mám dosť silný signál a s tým nespravím ništ. Ani USB kábel s feritom to nevylepšil. Nezáleží na tom či je anténa pripojená, alebo odpojená, alebo ako ďaleko je SDR receiver od PC. Pozeral som na YT nejaké video okolo toho a priamo človek z firmy, ktorá to vyrába, hovoril že to má väčší hluk. Zrejme vo význame ako vlastnej šumovej hladiny. V blízkosti mám letisko, tak nieje problém aj na KV anténu. Z veže to ide signálom 40 dB S/N. Zámerne neuvádzam jednotky dBFS, pretože to závisí od nastavenia zisku LNA a MF. na 125.530 nepočujem nišť, na 125.495 počujem vežu na letisku v Budapešti, na 119.400 vežu Schwechat, na 126.200 nejaké vojenské vysielanie.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#38 Příspěvek od juhele2014 »

To mě nedošlo, že vlastně na Slovensku nebude (asi) volmet na 125.53 slyšet ... Ani já neberu ty tvoje uváděné kmitočty, to je daleko. Na 120MHz je nosná, jak v linuxu, tak ve windows, je to skutečně produkt toho sdr. Ale připadlo mi, že provoz z bateriového počítače, NTB nebo tablet, ruší méně, alespoň ve vodopádu to tak vypadalo. Připojím malou ukázku oddělení dvou stejných stanic, Rádio Dálnice, jedno na 107,8 (Poříčí n Sázavou-Baba) a 107,9 (Praha-Chodov). Oba vysílače mají 50w, to je výkon, který nedělá sdr problémy. Taky je vidět ve vodopádu separované signály, ten slabší má šířku filtru 68kHz.
dalnice.jpg
dalnice.jpg (12.81 KiB) Zobrazeno 5046 x
Na běžném tranzistoráku něco takovýho není možné, má široký stereofiltr. To jsou známé věci, ale dokud to člověk "neuvidí", tak neuvěří ... ;)

http://dxradio.cz/jidxc/fm_cr.htm

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#39 Příspěvek od juhele2014 »

Pokud vám chybí přehled, kde se co děje a kde poslouchat, tak amatéři mají na stránce https://www.hamzavody.cz/ avízo na závody a možnost zapojit se do vysílání a je tedy větší šance poslechu zvýšeného provozu na tom kterém bandu. Konkrétně - dnes v podvečer, po fotbale Slavia - Sparta, jsem se podíval, co se bude dít o víkendu. A kupodivu - dnes je středa a to se jezdí Moon contest, viz stránky. Jak to tam před chvílí vypadalo je vidět zde:
Obrázek
V levé části je vodopád s amat. vysíláním, vpravo pak dálkové ovadače + teploměry + etc na 433,915 MHz. Ačkoliv je avizováno provoz FM, SSB, CW, digi, tak jsem slyšel pouze FM, vesměs stanice v okolí Prahy. Nyní testuji LM 20 xfce, 64bit, i zde funguje Gqrx 12.2 bez problémů.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#40 Příspěvek od juhele2014 »

Včera večer jsem blbnul s programem a sledoval letecké pásmo. Byl docela slušný provoz. Pak sem přeladil na VKV a na FRQ 106.9 MHz byla stanice, ukázka je zde:

https://uloz.to/file/YZBdtjTzZ3yO/gqrx- ... 900000-wav

Jedná se o B5 aktuell z vysílače Brotjacklriegel, viz https://www.br.de/unternehmen/inhalt/te ... rn100.html#

https://www.br.de/static/radioplayer/pl ... layer.json

Příjem byl pouze na kubický dipol, hrálo to docela obstojně, ale byl to jen chvilkový dálkový příjem, nejedná se o stabilní stanici. Ale je pěkný, že i v zapráskaném eteru v Praze na dostřel mnoha kw vysílačů je občas možný DX na primitivní zařízení.
106-9.jpg

Zamčeno