Co byste chtěli vědět

Diskuze o našem webu, tomto fóru a možnostech jejich vylepšení
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Co byste chtěli vědět

#1 Příspěvek od snl »

 
Už nějakou dobu si hraju s Linuxy a jinými open source programy, resp. s Linuxy si hraju s přestávkami asi tak 150 let (a pak se zas potupně vždy po nějaké době vracím do Windows :oops: )

Takže mě napadlo, jestli by někoho třeba zajímalo něco z témat, o které jsem se tak nějak více či méně otřel a dnes to nebude pískající monitor :mrgreen:

Mohl bych tedy něco málo napsat o:
  • Linux:

    Proč si myslím, že by BFU jako já mohl mít v dnešní době zájem o Linuxy. :shock:

    Výběr linuxového distra - co a proč mě zaujalo na jednotlivých Linuxech (dokud si to ještě trochu pamatuju :lol:
    Proč jsem nakonec skončil u MX-linuxu, dojmy z instalace, prostředí, co mě zvlášť zaujalo, jak to šlape...
    Jak jsem našel jeden bug (slovy jeden a možná ani to ne :lol: ) O tom, jak jsem psal o tom na MX-forum
  • Opensource:

    Firefox - něco málo o úpravách tématu pomocí userChrome.css, nějaké tipy pro about:config, add-ony (=doplňky), případně i "klikací" úpravy do posledního detailu :geek: , nebo co je jinak v Linuxech apod.

    Inkscape - jak jsem kreslil avatara, srovnání kvality antialiasingu v nové verzi 1.0 při exportu přímo do výsledného rozlišení (z mé strany asi nejvíc očekávané zlepšení v nové verzi) vs. export ve vysokém rozlišení a následné zmenšení pomocí externího programu
     
    360.png
    360.png (23.94 KiB) Zobrazeno 5470 x
     
    Audacity - s tím jsem si taky hodně vyhrál, ale už je to skutečně mnoho let zpět, tak na to se mě neptejte :lol:

    Avisynth - kdyby náhodou někdo znal - taky výborná hračka, pro změnu na úpravy videa
  • Ať už jdu do...

    Každý doudruh doplní sám podle míry své "frustrace" z mé osoby :mrgreen:
 
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Co byste chtěli vědět

#2 Příspěvek od labeent »

snl píše: 09 kvě 2020, 10:33  
Už nějakou dobu si hraju s Linuxy a jinými open source programy, resp. s Linuxy si hraju s přestávkami asi tak 150 let (a pak se zas potupně vždy po nějaké době vracím do Windows :oops: )

Takže mě napadlo, jestli by někoho třeba zajímalo něco z témat, o které jsem se tak nějak více či méně otřel a dnes to nebude pískající monitor :mrgreen:

Mohl bych tedy něco málo napsat o:
  • Linux:

    Proč si myslím, že by BFU jako já mohl mít v dnešní době zájem o Linuxy. :shock:

    Výběr linuxového distra - co a proč mě zaujalo na jednotlivých Linuxech (dokud si to ještě trochu pamatuju :lol:
    Proč jsem nakonec skončil u MX-linuxu, dojmy z instalace, prostředí, co mě zvlášť zaujalo, jak to šlape...
    Jak jsem našel jeden bug (slovy jeden a možná ani to ne :lol: ) O tom, jak jsem psal o tom na MX-forum
  • Opensource:

    Firefox - něco málo o úpravách tématu pomocí userChrome.css, nějaké tipy pro about:config, add-ony (=doplňky), případně i "klikací" úpravy do posledního detailu :geek: , nebo co je jinak v Linuxech apod.

    Inkscape - jak jsem kreslil avatara, srovnání kvality antialiasingu v nové verzi 1.0 při exportu přímo do výsledného rozlišení (z mé strany asi nejvíc očekávané zlepšení v nové verzi) vs. export ve vysokém rozlišení a následné zmenšení pomocí externího programu
     
    360.png
     
    Audacity - s tím jsem si taky hodně vyhrál, ale už je to skutečně mnoho let zpět, tak na to se mě neptejte :lol:

    Avisynth - kdyby náhodou někdo znal - taky výborná hračka, pro změnu na úpravy videa
  • Ať už jdu do...

    Každý doudruh doplní sám podle míry své "frustrace" z mé osoby :mrgreen:
 
Tak já bych opravdu uvítal klidně od všeho mimo to poslední.

Seriálek o Inkscapu by byl super, o různých nastaveních Firefoxu také. Audacity a Avisynth se také hodí. Možná i jestli víš něco o Gimpu.
Chtělo by to ale nejlépe napsat na naše stránky, ne jen sem do fóra. Aktuální info, jak se stát autorem na webu má Ventero.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Co byste chtěli vědět

#3 Příspěvek od Ventero1 »

O tom Audacity a Avisynth by jsi mohl napsat nějaké článečky se základním návodem na ovládání s pár ukázkami nejčastěji používaných praktických úprav a žádoucích funkcí.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#4 Příspěvek od snl »

Tak GImp mně nikdy nesednul - používal jsem hojně paint.net, ale to je jednoduchá záležitost - Inkscape mně dal daleko víc zabrat než jsem to trochu dostal do ruky :D

Audacity už ani neznám, to je mnoho let zpátky, když jsem nahrával něco z gramofonu a snažil se to digitalizovat

Avisynth - tam jsem si vyhrálo hodně - to je výborný prográmek (resp. skiptovací jazyk?), když chcete upravovat video. Třeba takový non-lineární šarpening apod... Ale je to už taky pár let zpátky, co jsem si s tím hrál, takže teď bych ani nevěděl odkud začít - asi běžte na videohelp.com a nainstalujte si Virtualdub a nějakou verzi Avisynthu (je jich taky víc, tak je v tom trochu zmatek) - otázka stavility, multitrýdingu apod...

Aktuálně jsem asi "na vrcholu" co se týče ovládání Inkscape + tedy Firefox, ale to je sranda...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#5 Příspěvek od snl »

Tak jsem si založil ten blog:

http://mxlinux.blog.cz
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Co byste chtěli vědět

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Pridej k tomu forum a bude to pecka :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#7 Příspěvek od snl »

Však tam je diskuze pod články, to myslím stačí
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#8 Příspěvek od snl »

Tu je první článek o linuxech - zatím takový úvod:

http://mxlinux.blog.cz/2005/o-linuxech-woknech-a-lidech
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Co byste chtěli vědět

#9 Příspěvek od alojz »

...nainstaloval som mate 20.04...advanced mate menu je nenastavitelny,a vzdy pada...wxmp3 gain,alebo ina appka s gui na vyrovnanie hlasitosti nehrozy...ffmulticonverter takisto...indikacny applet v panely ma vynimocne skarede a velke,neforemne ikony...zvuk pri starte systemu\login sound\som skumal hodinku,pokial som spojazdnil...asitolko,prve dojmy... :evil: :evil: :evil:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Co byste chtěli vědět

#10 Příspěvek od labeent »

alojz píše: 20 kvě 2020, 21:00 ...nainstaloval som mate 20.04...advanced mate menu je nenastavitelny,a vzdy pada...wxmp3 gain,alebo ina appka s gui na vyrovnanie hlasitosti nehrozy...ffmulticonverter takisto...indikacny applet v panely ma vynimocne skarede a velke,neforemne ikony...zvuk pri starte systemu\login sound\som skumal hodinku,pokial som spojazdnil...asitolko,prve dojmy... :evil: :evil: :evil:
Za mě Ubuntu Mate 20.04 celkem jde. Mělo to několik chyb, pár ještě má.
První krok byl nainstalování Synapticu.
Druhý krok instalace Cinnamonu.
Třetí byl pak velký boj s rozchozením "Tradičního" zobrazení místo "Moderního". Zatímco Mint má tuto volbu ve spouštěcí obrazovce, tak u Ubuntu musíte skočit minimálně do dvou menu, metoda pokus omyl a pak zrušení jedné volby a zaškrtnutí druhé.
Čtvrtý bod: Poté se zajímavě chovalo přidávání zástupců (spouštěčů) na panel. Nakonec jsem to musel vyřešit přidáváním na panel jiným způsobem přes klepnutí PTM na zástupce, vybrat v menu "Přidat", poté vypsat veškeré info (jméno, cesta, popis + cesta k ikoně). To konečně fungovalo.
Pátý bod: Sranda byla, že některé ikony nebyly v systému k dispozici (např. Thunderbird), tak už jsem si dal tu práci a vyhledal jsem na internetu postupně ikony, jaké jsem chtěl v nejlepším formátu icns a ty jsem si stáhnul a na ně pak odkázal postupně všechny spouštěče.
Šestý bod. Když už jsem si s tím takhle vizuálně pohrál, tak jsem se rovnou rozhlédl po nejlepších tématech, které v současné době jsou k dispozici a vyhovují mým požadavkům (zejména barva a styl). Takže teď kromě povedených témat Cinnamox mám ještě pár jiných a to dokonce možná i lepších. V kombinaci s tím, co tady připravuje Sni by to mohlo být velmi zajímavé. Konečně jsem nejspíš i našel tmavší téma, které korektně funguje i tam, kde jiná témata měla problém (např. adresní řádky prohlížeče / tmavé písmo apod.).
Sedmý bod Doinstalování několika dalších programů a příslušenství + applety.

Srovnání s Mintem 19.3.
Ubuntu Mate 20.04 mi přijde celkem slušné, jeví se mi ale v některých odezvách jako pomalejší. Například po klepnutí na internetový prohlížeč se chvilku nic neděje a pak teprve naběhne. Naběhne pak ale rychleji (jakoby to čekalo až se celá stránka načte a pak se teprve spustí prohlížeč).
Některé programy třeba nefungují. například Smplayer mám sice nainstalovaný bez chyb, ale vůbec se nespustí (alespoň u mě). Ostatní fungují dobře. Některé programy již jsou obsaženy v novější verzi (Gimp) a makají dobře.

Takže se docela těším na Mint 20, protože pevně doufám, že nativní Cinnamon verze bude lepší než Ubuntu Mate + Cinnamon.
Ubuntu Cinnamon, které jsem zkoušel ve verzi 19.10 jsem nezjišťoval, jestli už je ve verzi 20.04, možná, že by makalo jinak (myšleno snad lépe) než Mate s doinstalovaným Cinnamonem.

Na pc, kde jsem ho měl ale testuji Ubuntu Studio 20.04 (pochopitelně s Cinnamonem). Teď, když už jsem přišel na ono nastavení rozhraní, co jsem výše popsal, tak to nastavím i tam a řádně to otestnu.To se mi jeví jako velmi dobře přizpůsobená distribuce. V základu s XFCE, já tam mám Cinnamon. Od dalších verzí, ale prý pojede na KDE.
Obrázek

Zamčeno