Dlhý štart,pomalý systém

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
korzar007
Příspěvky: 20
Registrován: 06 bře 2020, 19:33

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#11 Příspěvek od korzar007 »

Alojz: Cítim v tom pohŕdavú iróniu? Ale OK, nech sa páči: V priebehu času a pokusov som spúšťal cez live distro a inštaloval celé spektrum distribúcií, rôzne ich variácie a verzie - Mint, Ubuntu, Lubuntu, Fedoru, Ubuntu Studio, MX, Manjaro... dokonca tú najľahšiu distribúciu LXLE, ktorá mi na starom notebooku išla perfektne. Všade rovnaký výsledok, extrémne pomalý boot, spomalený operačný systém aj keď sa to konečne rozbehlo. Hádam len Fedora nejaký čas bootovala do minúty, ale aj to sa časom predĺžilo na zhruba 2 - 3, niekedy sa nezapol druhý monitor a hlavne aj samotná prevádzka išla pomalšie ako na W7. Updatoval som, čistil počítač, skúšal updatovať grafiku, skúšal antiviráky vo win - či tam niečo nie je ukryté, defragmentoval, hľadal poškodené sektory. Bez úspechu.
A ako som postupoval? Jo, najprv som vypol W7. Vlastne nie, najprv som rozdelil disk a pre linux som vyhradil 300 gb, sformátoval, nahral distro na USB potom vypol :) Dal som štart, spustil live usb, dal inštalovať. Najprv som delil partíciu pre linux na root, home, swap, neskôr už len root a swap - kde pre swap som vyhradil 16 GB (niekde som čítal, že má byť dvojnásobok operačnej pamäte). No a to je asi všetko, skončila inštalácia, spustil som updaty a skúšal prevádzku.

korzar007
Příspěvky: 20
Registrován: 06 bře 2020, 19:33

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#12 Příspěvek od korzar007 »

Stani: Poradce Mintu? Nevedel som, že som na zábavnej stránke :)

korzar007
Příspěvky: 20
Registrován: 06 bře 2020, 19:33

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#13 Příspěvek od korzar007 »

Niekto si pýtal výpis systemd-analyze a systemd-analyze blame - teraz ale mám LXLE... má to zmysel, keď som ho dával len na skúšku, či to bude lepšie, alebo nainštalujem iné distro a potom pošlem? Alebo nepošlem? Je tu stále niekto, kto sa má chuť zaoberať "windowsákom"?

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#14 Příspěvek od labeent »

Setkal jsem se s tím, že občas při dvou monitorech systém nabíhá a přihlášení běží jen na tom, který si systém vybral jako hlavní (nevím proč). Jakmile jsem zadal přihlašovací údaje, tak pak správně naběhl na obou monitorech a prováděl zrcadlení displeje, jak měl nastaveno.

Zpomalený náběh systému jsem také již viděl, tipnul bych si, že je něco špatně při náběhu systému (bohužel nevím, jak při něm vyvolat zobrazení chyb a pak si to pauznout, abys to mohl přečíst). Občas při nějakém problému vyběhne na chvilku textová řádka s popisem problému a třeba oranžovou barvou, ale nestihne se to přečíst. Doporučoval bych si zjistit, zda by nešlo spustit náběh systému v textovém režimu, kdy systém při náběhu vypisuje, zda je vše v pořádku (zelená barva), problém (oranžová) a velký problém (červená barva). Jak na to netuším, snad poradí někdo jiný.
Také bych zkontroloval HDD na špatné sektory apod. případně vyzkoušel SSD.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#15 Příspěvek od labeent »

korzar007 píše: 30 kvě 2020, 13:36 Vlastne nie, najprv som rozdelil disk a pre linux som vyhradil 300 gb, sformátoval, nahral distro na USB potom vypol :) Dal som štart, spustil live usb, dal inštalovať. Najprv som delil partíciu pre linux na root, home, swap, neskôr už len root a swap - kde pre swap som vyhradil 16 GB (niekde som čítal, že má byť dvojnásobok operačnej pamäte). No a to je asi všetko, skončila inštalácia, spustil som updaty a skúšal prevádzku.
Správnější by bylo rozdělit na / potom /Home a Swap. Swap se dělá ve velikosti 1.5 násobku RAM.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Popsáno detailněji zde:

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2018/06/instalace-linux-mint-03/
Obrázek

korzar007
Příspěvky: 20
Registrován: 06 bře 2020, 19:33

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#16 Příspěvek od korzar007 »

Zeleno - vďaka, skusim. Prečo Linux? Skončila podpora W7 a vyššie verzie mi nevyhovujú. Okrem toho som veľa počul a čítal o tom, že Linux je rýchlejší, menší žrút operačnej pamäte, menej ohrozený vírusmi a v niektorých smeroch ponúka viac možností než win. Proste chcel som skúsiť slobodnú platformu, ktorá sa mi páčila aj graficky.

labeent: vďaka. Prestal som dávať home, lebo na viacerých fórach písali, že už je zbytočný, rovnako ako swap. Ale skúsim to po starom, uvídíme, čo mi to povie :)

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#17 Příspěvek od labeent »

korzar007 píše: 30 kvě 2020, 14:56 Zeleno - vďaka, skusim. Prečo Linux? Skončila podpora W7 a vyššie verzie mi nevyhovujú. Okrem toho som veľa počul a čítal o tom, že Linux je rýchlejší, menší žrút operačnej pamäte, menej ohrozený vírusmi a v niektorých smeroch ponúka viac možností než win. Proste chcel som skúsiť slobodnú platformu, ktorá sa mi páčila aj graficky.

labeent: vďaka. Prestal som dávať home, lebo na viacerých fórach písali, že už je zbytočný, rovnako ako swap. Ale skúsim to po starom, uvídíme, čo mi to povie :)
/Home určitě není zbytečný, je to oddělení uživatelských dat od systému. Velmi vhodné v případě problémů nebo přeinstalace či testování. Něco, jako zkušený uživatel Windows si nenainstaluje hry do C:/ kam mu to přednastavil tvůrce hry, ale dává je mimo systémový
disk.
Jinak, jestli si rozumíme, myslel jsem něco, jako je například náběh počítače s BIOSem, kdy naběhne jen logo, nebo je možnost nastavit v BIOSu jinou volbu a pak nabíhá textový režim, kde je hlášení hw apod. Tak něco takového pod nabíhajícím systémem ...
Obrázek

Kód: Vybrat vše

https://linoxide.com/linux-how-to/how-to-boot-linux-server-into-bash-shell/#4)_View_logs_system_boot_messages
Jinak ještě je možnost zkusit nové jádro. Třeba nějaký ovladač v jádru může pomoci ... Chystá se tuším 5.7.
Naposledy upravil(a) labeent dne 30 kvě 2020, 15:58, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#18 Příspěvek od labeent »

Obrázek
Obrázek

korzar007
Příspěvky: 20
Registrován: 06 bře 2020, 19:33

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#19 Příspěvek od korzar007 »

Jinak, jestli si rozumíme, myslel jsem něco, jako je například náběh počítače s BIOSem, kdy naběhne jen logo, nebo je možnost nastavit v BIOSu jinou volbu a pak nabíhá textový režim, kde je hlášení hw apod. Tak něco takového pod nabíhajícím systémem ...

Ano presne toto neviem ako nastaviť. Pretože linux nabehne, ten textový režim ide 5 sekúnd, potom 2 - 10 minút čierna obrazovka, a potom zase textový režim (tentoraz s malým fontom)

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Dlhý štart,pomalý systém

#20 Příspěvek od akojak »

Možno ti pomôže vyskúšať aj zdroj na ktorom sú postavené dalšie linuxy, aj LM.
Inštaláciou zistíš viac, link na iso https://cdimage.debian.org/cdimage/unof ... 4/iso-dvd/
(prípadne tiež toto https://cdimage.debian.org/cdimage/unof ... o-hybrid/

Zamčeno