Pokazil se Dualboot

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Pokazil se Dualboot

#91 Příspěvek od RadekD »

Já mám v adresáři boot toto:
boot.png
přičemž Debian je aktuální systém, ubuntu je pozůstatek z předchozí instalace na ssd na desce (ale už si nejsem jistý, jestli jsem nezkoušel Ubuntu, mívám takové záchvaty) a System volume info je zbytek po neexistujících Windows.
Vše si udělal instalátor sám, jak jsem popsal v postupu dřív.
V tom Live Mintu: nedíval jsi se na /boot na flashce místo na /dev/sda ? Tam je to jinak...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#92 Příspěvek od JayCube26 »

Dobrá zpráva! Konečně se mi podařilo vše zprovoznit! Použil jsem jednu metodu skoro na chlup stejnou jako psal menom a hned po startu počítače mám 10s grub! Jde mi načíst v pohodě Linux i Windows, takže bych chtěl všem moc poděkovat za pomoc. Možná sem potom hodím postup, který jsem prováděl pro ostatní uživatele Aceru. Ještě jednou díky 🎉

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#93 Příspěvek od Ventero1 »

To by bylo fajn. Nebo dej treba zatim odkaz na navod, podle ktereho jsi postupoval.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#94 Příspěvek od JayCube26 »

1. Vypnul jsem fastboot
2. Vytvořil jsem oddíl na disku
3. Vytvořil jsem bootnutou flashku
4. Pomocí F2 jsem šel do BIOSu, kde jsem zapnul (v sekci Main) F12 pro Boot Menu, zvolil Supervisor heslo (v sekci Security) a (v sekci Boot) zakázal Secure Boot, nyní jsem zmáčkl F10
5. Pomocí F12 jsem se dostal do Boot Menu, kde jsem zvolil moji flashku a poté Linux Mint Cinnamon 19.3
6. V Live režimu Mintu jsem klikl na install a proklikal se dokud jsem se nedostal k instalaci
7. Zde jsem zvolil "Něco jiného"
8. V dolní kolonce (na umístění zaváděče) jsem dal efi Windows Boot Manager
9. Z volného místa které jsem vytvořil ve Windows, jsem pomocí + začal rozdělovat
- zaváděč (40GB, primární, ext4, /)
- swap/odkládací oddíl (12GB, primární, odkládací oddíl)
- zbytek (zbylé GB, primární, ext4, /home)
10. Po dokončení instalace jsem klikl na "Restartovat hned"
11. Po restartu (když se mi nic nezobrazilo) jsem vypl počítač
12. Při zapínání počítače jsem mackal F2 pro vstup do BIOS
13. V BIOSu jsem (v sekci Boot) zapnul Secure Boot, v sekci Security jsem máčkl na tlačítko "Select an UEFI File...", zde jsem zvolil hdd0 -> EFI -> ubuntu -> shimx64.efi (po stisknutí Enter to chce, jestli chceme přidat nějaký popisek)
14. Poté jsem zmáčkl F10
15. Při restartu jsem opět začal mačkat F2 pro vstup do BIOSu
16. Nyní jsem pomocí F6 (v sekci Boot) začal dostávat předtím vytvořenou EFI File Boot na 1. místo
17. Když se mi EFI File Boot povedlo dostat na první místo, opět jsem zakázal Secure Boot
18. Nyní jsem opět zmáčkl F10 a po restartu už mi naběhl grub, tudíž už můžu v pořádku používat Windows i Linux

JayCube26
Příspěvky: 43
Registrován: 14 čer 2020, 21:08

Re: Pokazil se Dualboot

#95 Příspěvek od JayCube26 »

Doufám že je to srozumitelné :DD

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pokazil se Dualboot

#96 Příspěvek od Ventero1 »

shimx - to bude zase nějaký nový název - už asi nestačí grubx a bootx. Nicméně pokud FW desky umožňuje vybrat zavaděč, tak je jedno, jak se jmenuje. Bohužel spousta strojů má zhovaděle nastavený FW na konkrétní název souboru a některé Acer bohužel i na konkrétní složku.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Pokazil se Dualboot

#97 Příspěvek od RadekD »

jj, ten bod 13. jsem popsal blbě, zapomněl jsem na nutnost zapnutí secureboot, už je to déle, co jsem to dělal naposledy. Hlavně, že už ti to jede.

Pro novější NB Acer je to zatím stejné, dělal jsem to na ES1 (E11), Swift 1 a ještě jednom, nějaká novější Extensa, už teď nevím.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Pokazil se Dualboot

#98 Příspěvek od alojz »

...ten secureboot uz nove distra zvladaju...kluc,podpis,export a hototo...vlastne netreba vypinat...asitaknijak...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Zamčeno