Připojení oddílu disku

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Dzob
Příspěvky: 96
Registrován: 26 úno 2017, 19:28

Připojení oddílu disku

#1 Příspěvek od Dzob »

Zdravím,
prosím o pomoc. Nevím si rady s oddílem na disku. Při instalaci Linuxu Mint 19.3 jsem zadal instalaci na místo, kde jsem měl 30 Gb místo, a dále Oddíl s 230 Gb. Nyní mám nainstalovaný Mint, ale oddíl s 230 Gb není připojen a já nevím, co s tím. Program Gparted mi nic na připojení nenabízí.
Snímek obrazovky pořízený 3.png
Snímek obrazovky pořízený 2.png
Snímek obrazovky pořízený 1.png

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Připojení oddílu disku

#2 Příspěvek od akojak »

Otázka: Prečo je datový oddiel vo formáte ext3?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Připojení oddílu disku

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Nenavolil jsi si k tomu datovemu oddilu pripojny bod. To lze udelat dodatecne zapisem do fstab.
Take jsi ho nevim proc udelal logicky v rozsirenem odd. spolu se swap - taky otazka proc. Nejlepe bude, kdyz to preinstalujes, ale nejprve si o tom neco prectes. Tady na foru ci strankach jsou navody, na Ubuntu foru jsou navody - v cestine. Tak si najdi, procti a udelej spravne. Cemu nebudes rozumet, tak se doptej.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Připojení oddílu disku

#4 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 13 črc 2020, 20:53 Nenavolil jsi si k tomu datovemu oddilu pripojny bod. To lze udelat dodatecne zapisem do fstab.
Take jsi ho nevim proc udelal logicky v rozsirenem odd. spolu se swap - taky otazka proc. Nejlepe bude, kdyz to preinstalujes, ale nejprve si o tom neco prectes. Tady na foru ci strankach jsou navody, na Ubuntu foru jsou navody - v cestine. Tak si najdi, procti a udelej spravne. Cemu nebudes rozumet, tak se doptej.
plus k tomu ako je ten raid robeny?
SW/HW
a tiez nechapem ten ext3 a preco nie primarny oddiel

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Připojení oddílu disku

#5 Příspěvek od Livan »

Ventero1 píše: 13 črc 2020, 20:53 Nenavolil jsi si k tomu datovemu oddilu pripojny bod. To lze udelat dodatecne zapisem do fstab.
Take jsi ho nevim proc udelal logicky v rozsirenem odd. spolu se swap - taky otazka proc. Nejlepe bude, kdyz to preinstalujes, ale nejprve si o tom neco prectes. Tady na foru ci strankach jsou navody, na Ubuntu foru jsou navody - v cestine. Tak si najdi, procti a udelej spravne. Cemu nebudes rozumet, tak se doptej.
Všimol som si, že inštalátor LM je urobený tak, že aj keď má k dispozícii dostatok voľných primárnych partícií, tak vždy urobí rozšírený oddiel a v ňom logické oddiely. Zrejme je to preto, aby nemusel kontrolovať počet voľných primárnych oddielov, tak preventívne na inštaláciu použije logické oddiely, tých má k dispozícii dosť. V prípade, pokiaľ robil ručnú inštaláciu, tak je to samozrejme chyba spôsobená z neznalosti problematiky.

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Připojení oddílu disku

#6 Příspěvek od akojak »

Prečo je to chyba? Fungovať bude....

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Připojení oddílu disku

#7 Příspěvek od Livan »

akojak píše: 14 črc 2020, 14:14 Prečo je to chyba? Fungovať bude....
Chyba je to proto, protože je to škrábání se pravou rukou na levé straně hlavy. Rozšířené oddíly jsou vymyšleny na situace, kdy potřebuju mít více než 4 partice. Pokud se vejdu do čísla 4, nemá smysl to dělat. Je to kontraproduktivní, protože mi to komplikuje život. Pokud použiju primární partici, jednoduše ji vytvořím a použiju. Pokud potřebuju s ní hýbat (zvětšit, zmenšit, přesunout), není problém. Kdežto pokud použiju logickou partici, musím nejdříve vytvořit rozšířenou a v ní až sekundárně logickou. Při změnách logické partice mi to jde jenom uvnitř extended partice, kterou musím upravovat s ní a je to komplikovanější (více krokú).

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Připojení oddílu disku

#8 Příspěvek od akojak »

Aké je riešenie ak by som chcel v danom prípade v budúcnosti zmeniť a pridať ešte 3-4 oddiely?

Dzob
Příspěvky: 96
Registrován: 26 úno 2017, 19:28

Re: Připojení oddílu disku

#9 Příspěvek od Dzob »

Ano, nevyznám se v instalaci. Ale už jsem si LM instaloval x krát a vždy se to povedlo. Nyní jsem nedával asi pozor. Asi by byla přeinstalace nejjednodušší, ale nyní mi vše běží, jen místa na data je málo. Ten způsob připojení přes fstab je asi složitý?
Děkuji vše za rady.

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Připojení oddílu disku

#10 Příspěvek od akojak »

Dzob píše: 14 črc 2020, 15:38 Ano, nevyznám se v instalaci. Ale už jsem si LM instaloval x krát a vždy se to povedlo. Nyní jsem nedával asi pozor. Asi by byla přeinstalace nejjednodušší, ale nyní mi vše běží, jen místa na data je málo. Ten způsob připojení přes fstab je asi složitý?
Děkuji vše za rady.
Vôbec nie je zložitý, sú to len prepisovačky.
Ale najprv ukáž ako vyzerá fstab . Najdeš ho v súborovom systéme /etc/fstab.

Zamčeno