Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#151 Příspěvek od Ventero1 »

Tak co - jaké jsou dojmy z XCY X32?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#152 Příspěvek od Ventero1 »

Sasa nám to zatím tají, tak jsem měl zatím možnost seznámit se s tímto pasivním miniPC MeLE PCG35:
https://mele.aliexpress.com/store/group ... 300120.1_1
Byť se jedná o Celeron řady J - který má typical TDP 10W, tak je v pasivu a během skoro dvou let každodenního a takřka celodenního kancelářského provozu se nestalo, že by se kvůli teplotám sekal, restartoval či padl.
Chlazení má vyřešeno hliníkovou deskou v celé ploše vršku šasi s reliéfem velkého šneka z vrchní strany.
MeLE-PCG35-Apo-Heatsink.jpg
Zde je podrobná recenze:
https://www.cnx-software.com/2017/09/18 ... tallation/
včetně instalace Ubuntu a zprávě o bezproblémovém běhu a maximální funkčnosti.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#153 Příspěvek od stani »

Ano,

když je poměrně masivní pasivní chlazení + mini pc funguje jako kancelářské pc = může být i těch 10W TDP.
U mých mini pc se nestalo, aby byl nějaký problém s teplotami, protože se na to zaměřuji (nízké TDP, a dobrý pasivní chladič).
Ale vím od lidí, kteří mají mini PC, kde je TDP 15 W a vyšší (a fanless), a nepoužívají ho jen jako kancelářské PC, tak tam problémy samozřejmě s přehřátím mají.

Ale stále platí, že v současnosti by byly nejlepší fanless mini pc s těmito procesory N5030, A6-9220C, a M3 8114Y.

-------

Dodatek: jinak se divím, že na tom MeLE PCG35 v pohodě chodí Ubuntu. Někde jsem kdysi četl, že Apollo Lake není vhodný pro Linux.
Naposledy upravil(a) stani dne 14 lis 2020, 22:48, celkem upraveno 1 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#154 Příspěvek od Ventero1 »

Tak s tou A6 jsem pořád nic neobjevil a tiskové odd. AMD na moje dotazy zatím nereagovalo. Stejně tak UMAX, zda-li chystá výrobu na platformě AMD, nereaguje.
I ty zbylé CPU jsou zatím k nenalezení.
Zatím jsem našel jen N4100 a N4120 nejlépe. V AMD jsou to jen R a V řada industriály ale začíná to někde na 12000,-Kč
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 14 lis 2020, 23:17, celkem upraveno 2 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#155 Příspěvek od stani »

Ventero1: je to prostě záhada....
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#156 Příspěvek od Ventero1 »

Koukal jsem, že Zotac má v nabídce toho docela dost:
https://www.zotac.com/cz/product/mini_pcs/zbox_c_series
Co ten s Ryzen 3-3200U - je to reálné pasivně uchladit v jejich podání?

MinisForum teď nabízí asi nejlépe ten Kodlix s N4120, když vyecháme modely s J řadou.
Umax zase s N4100 - taktéž - měl jsem také možnost teď otestovat, ale tam je problém, když se přidá HDD, tak dotažený vrchní kryt ho přitlačí tak, že se přestane tlačit plotna. Řešením je buď nechat otevřené nebo dát distanční podložky (malej bastlík), tím však vznikne mezírka po obvodu. Ještě by asi šel polepit celý obvod něčím či nějaký provizorní rámeček, ale to už by člověk těžce udělal nějak esteticky.

Mám však pocit, že chlazení 10W TDP v podání MeLE je jistější, než uchladit N-ko v koncepci Minis či Umax.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#157 Příspěvek od stani »

25 W TDP passiv... :mrgreen: :D :lol:
Ale jo: Start a pak nic nedělat... ;) :lol:

Jo, N4120 bude o něco lepší než N4000, ale z té trojky na ně stejně nemá...
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#158 Příspěvek od Ventero1 »

Tak Ryzen 3 3200U má typické TDP 15W a to by mohlo být u AMD o něco méně tepla než 15W u Intel, co jsem tak četl zmínky ...
No max. má ale také na 25W, ale je to uváděno konfigurovatelné - tedy možnost nějak nastavit? Jak?

Počkejme, co bude k mání a kdy s Ryzen 3-4300U - ten by měl být uchladitelný v pohodě pasivem, když zmákl běžet holej úplně bez chladiče ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#159 Příspěvek od Ventero1 »

Takže Zotac s Ryzen 3 3200U dle německého Chip.de otestován v plné zátěži a žádný problém.
https://www.chip.de/test/Zotac-ZBOX-CA6 ... 26895.html
Francouzský Cowcotland.com provedl všechny běžné benchmarky a také nezaznamenali jakýkoliv problém:
V případě takového řešení s pasivním chlazením může výkon nakonec ustoupit. Dělá chladič svou práci s malým procesorem AMD?

Ano, určitě. Teplota v klidu byla zaznamenána pět minut po spuštění. Zodpovědně jsme několikrát spustili Cinebench R15; Díky několika otevřeným jádrům s otevřeným hardwarovým monitorem jsme mohli sledovat, že teplota je velmi rozumná, ale především to, že procesor téměř nezpomaluje. S turbo 3,5 GHz, které občas klesne na 3,4 GHz, nebo dokonce 3,3 GHz, pokud je opravdu horko, je radiátor obzvláště účinný.
https://www.cowcotland.com/articles/297 ... nside.html

Německý ComputerBase:
Zotac Zbox CA621 nano je opět jedinečný systém: Nikde jinde v mini PC není pasivně chlazený kombinovaný procesor AMD. S nízkou spotřebou energie při volnoběhu, ale téměř 40 wattů, když systém musí něco udělat a teploty jsou dostatečně nízké, produkt přesvědčuje. Přesto nelze očekávat absolutně žádné velké míry výkonu, Ryzen 3 3200U je na to příliš slabý.
https://www.computerbase.de/2020-04/zot ... yzen-test/
==================================
ZOTAC-CA621nano-029.jpg
Naposledy upravil(a) Ventero1 dne 17 lis 2020, 13:05, celkem upraveno 3 x.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#160 Příspěvek od stani »

Ventero1: jasně, ovšem realita bývá opravdu jiná, věř mi. :) "Pár" fanless mini pc už jsem měl v ruce, takže o ne/přehřívání něco vím.
Kdyby to bylo jak píšou, tak se nikdo nehoní za TDP 6 W a nižší. ;)

Ano, souhlasím v tom, že se dá i 15 W TDP uchladit pasivem (samozřejmě při kancelářském PC), ale to chlazení musí být masivní, a pak už se ale nedá hovořit o mini pc. Viděl jsem takové sestavy, např. midi PC a a chladič stál víc než procesor.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Odpovědět