Pád systému kvôli SSD

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Pád systému kvôli SSD

#21 Příspěvek od migrena6 »

Našiel som toto:

Kód: Vybrat vše

Percentage Used. Contains a vendor specific estimate of the percentage of the NVM subsystem life used, based on actual usage and the manufacturer’s prediction of NVM life.

(Note: the number can be more than 100% if you’re using storage for longer than its planned life.)
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pád systému kvôli SSD

#22 Příspěvek od Ventero1 »

Tedy, jak jsem myslel. Pak je údaj 1% odkrojené životnosti velice příznivý a jen ty víš, zda je reálný vzhledem ke stáří disku, počtu instalací a způsobu používání ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Pád systému kvôli SSD

#23 Příspěvek od migrena6 »

Vzhľadom na používanie disku je to podľa mňa OK, zvlášť keď môžem dosiahnuť aj viac ako 100% :D

Inak medzitým som preformátoval celý disk na XFS a nainštaloval Manjaro Xfce. Škoda, že LMDE nemá Xfce prostredie, Cinnamon mi nevyhovuje. Stále viac mám obavu, že bude poškodená základná doska.

P.S.: Videl som záznamy, kde to percento bolo 224% :D
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Pád systému kvôli SSD

#24 Příspěvek od akojak »

migrena6 píše: 17 pro 2020, 12:16 Vzhľadom na používanie disku je to podľa mňa OK, zvlášť keď môžem dosiahnuť aj viac ako 100% :D

Inak medzitým som preformátoval celý disk na XFS a nainštaloval Manjaro Xfce. Škoda, že LMDE nemá Xfce prostredie, Cinnamon mi nevyhovuje. Stále viac mám obavu, že bude poškodená základná doska.

P.S.: Videl som záznamy, kde to percento bolo 224% :D
Síce LMDE už nemá xfce prostredie lebo na tom šetria. Ale LMDE je vlastne čistý Debian + nejaké zbytočnosti aby ti to nefungovalo ako má :lol: . Takže bez LMDE sa svet obíde, je to aj tak len zábezpeka pre LM ak zhasne Ubuntu....

Ak chceš kvalitný xfce s Debianom tu ho nájdeš:
https://cdimage.debian.org/cdimage/unof ... so-hybrid/
je to vydanie s nonfree softvérom

Odporúčam toto - prostredie sa nastavuje počas inštalácie, výber je veľký:
Non-free Firmware
https://cdimage.debian.org/cdimage/unof ... 4/iso-dvd/

Na týchto inštalačkách nemáš balast, niečo čo si nikto neželal, takže nemusíš odinštalovávať, pridáš čo potrebuješ.....

Formát disku určite ext4

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Pád systému kvôli SSD

#25 Příspěvek od migrena6 »

Vďaka za odkazy. Ak to bude robiť aj teraz, pošlem notebook na reklamáciu.
XFS som dal kvôli tomu, aby som prípadne vylúčil nejaký bug Ext4 a SSD. Ztaiaľ som žiadne problémy nespozoroval.

Ešte pár poznámok k LMDE. Osobne som bol veľmi spokojný, ale nie celkom sa mi pozdával Cinnamon. Problémom je, že pri Live treba vždycky meniť zrkadlá, lebo sa nič nedá nainštalovať. Štandardné zrkadlá hádžu 104.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 759
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Pád systému kvôli SSD

#26 Příspěvek od labeent »

migrena6 píše: 17 pro 2020, 14:08 Vďaka za odkazy. Ak to bude robiť aj teraz, pošlem notebook na reklamáciu.
XFS som dal kvôli tomu, aby som prípadne vylúčil nejaký bug Ext4 a SSD. Ztaiaľ som žiadne problémy nespozoroval.

Ešte pár poznámok k LMDE. Osobne som bol veľmi spokojný, ale nie celkom sa mi pozdával Cinnamon. Problémom je, že pri Live treba vždycky meniť zrkadlá, lebo sa nič nedá nainštalovať. Štandardné zrkadlá hádžu 104.
Když nejsi spokojen s nejlepším prostředím :D , tak pak stačí do Synapticu napsat "Mate" nebo "XFCE" a nainstalovat to, ne?
Obrázek

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Pád systému kvôli SSD

#27 Příspěvek od migrena6 »

labeent píše: 21 pro 2020, 00:11 Když nejsi spokojen s nejlepším prostředím :D , tak pak stačí do Synapticu napsat "Mate" nebo "XFCE" a nainstalovat to, ne?
1. To už nikdy nespravím, mám s tým len zlé skúsenosti.
2: Inak po Manjare Xfce, Minte 20 Xfce som sa znova vrátil k LMDE a práve cinnamon vyriešil môj problém.
Čo som zistil:
1. Po preformátovaní používaných úartícií na XFS sa problém naozaj prestal prejavovať, ale nepríjemne ma prekvapilo, že XFS partície sa nedajú zmenšovať, iba zväčšovať.
2. Schválne som si nechal /home partíciu, aby mi stačilo potom prípadne len preinštalovať systém, ale Manjaro Xfce malo vlastné nastavenia, ktoré rozbili nastavenia v Minte 20 Xfce a to tak, že sa to nedalo spraviť. Záver: ak si ponechávam prostredie, nie je dobré meniť distribúciu. Tu ma inak zachránil Cinnamon, ktorý má nastavenia riešené inak ako Xfce.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Pád systému kvôli SSD

#28 Příspěvek od juhele2014 »

To už nikdy nespravím, mám s tým len zlé skúsenosti.

Tak to je zajímavý, asi máš dojebanej hardwer. Miliony lidí na planetě mají pouze pozitivní zkušenosti s Xfce nebo MATE, ale migrena6 nikoliv.

TVL, to nefotim ... :?

Uživatelský avatar
akojak
Příspěvky: 613
Registrován: 01 dub 2020, 22:22

Re: Pád systému kvôli SSD

#29 Příspěvek od akojak »

migrena6 píše: 21 pro 2020, 12:38
labeent píše: 21 pro 2020, 00:11 Když nejsi spokojen s nejlepším prostředím :D , tak pak stačí do Synapticu napsat "Mate" nebo "XFCE" a nainstalovat to, ne?
Bol by som zvedavý či to pán labbeent vyskúšal naostro alebo sú to len plané hypotézy zo vzduchu?
Vyzerá to skôr na fantazírovanie.....

migrena6
Příspěvky: 134
Registrován: 16 led 2014, 21:27
Bydliště: Topľčany

Re: Pád systému kvôli SSD

#30 Příspěvek od migrena6 »

juhele2014 píše: 21 pro 2020, 19:01 To už nikdy nespravím, mám s tým len zlé skúsenosti.

Tak to je zajímavý, asi máš dojebanej hardwer. Miliony lidí na planetě mají pouze pozitivní zkušenosti s Xfce nebo MATE, ale migrena6 nikoliv.

TVL, to nefotim ... :?
Čo je nepochopiteľné na tom, že sa mi neosvedčilo inštalovať sekundárne prostredie? Xfce je moje najobľúbenejšie prostredie, ale nebudem ho nasilu tlačiť vedľa pôvodného.
Linux Mint 20.2 Xfce, Lenovo IdeaPad l340-17irh Gaming, Intel Core i5-9300HF, NVIDIA TU117M [GeForce GTX 1650 Mobile / Max-Q], 16GB RAM

Zamčeno