Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
caine
Příspěvky: 106
Registrován: 27 srp 2014, 18:37

Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#1 Příspěvek od caine »

Zdravím osádku zdejší - i v zimě zelené zahrady. Mám takový hnidopišský dotaz:
Je možné někde nakonfigurovat touchpad tak, aby kliknutí jedním prstem bylo vypnuto, kliknutí dvěma prsty znamenalo levé tlačítko myši a kliknutí třemi prsty pravé?
(Nějaký takový terminálový "trik" na způsob toho, co popsal p. menom zde: https://www.linux-mint-czech.cz/2020/10 ... inux-mint/)
Dostal jsem "od Ježíška" notebook, kde (zjednodušeně řečeno) je touchpad bez fyzických tlačítek, takže používám kliknutí prstem, ale při tažení kursoru se mi tu a tam stává, že prstík (asi vlivem stařeckého třasu) trochu poskočí a touchpad to pochopí jako dvojklik! Což mívá neblahé následky v podobě zachycení a odvlečení souboru či adresáře do pryč, nechtěné označování části textu v psaném dokumentu, atd.
Vím, teoreticky by možná pomohlo nastavení prodlevy mezi jednotlivými kliky dvojkliku, jako se to nastavuje u myši, ale taková možnost mi jednak v běžném konfiguračním okně touchpadu chybí (LM 19,3 Mate), a i kdyby byla, stejně mi přijde případná možnost provádět dvojklik právě dvěma, resp. třemi prsty spolehlivější.
Netrápil jste se někdo s podobným problémem?

Distro: Linux Mint 19.3 Tricia
Kernel: 5.4.0-59-generic x86_64 bits: 64 Desktop: MATE 1.22.2
CPU: Quad Core: Intel Atom x5-E8000, Integrated Graphics, driver: i915 v: kernel
Machine: Laptop Braswell E115C.VISIONbook (Umax)

xinput --list

Kód: Vybrat vše

xinput --list
⎡ Virtual core pointer                    	id=2	[master pointer  (3)]
⎜   ↳ Virtual core XTEST pointer              	id=4	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ SYNA3602:00 0911:5288 Mouse             	id=11	[slave  pointer  (2)]
⎜   ↳ SYNA3602:00 0911:5288 Touchpad          	id=12	[slave  pointer  (2)]
...
xinput list-props 12

Kód: Vybrat vše

Device 'SYNA3602:00 0911:5288 Touchpad':
	Device Enabled (164):	1
	Coordinate Transformation Matrix (166):	1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000, 0.000000, 0.000000, 0.000000, 1.000000
	libinput Tapping Enabled (318):	1
	libinput Tapping Enabled Default (319):	0
	libinput Tapping Drag Enabled (320):	1
	libinput Tapping Drag Enabled Default (321):	1
	libinput Tapping Drag Lock Enabled (322):	0
	libinput Tapping Drag Lock Enabled Default (323):	0
	libinput Tapping Button Mapping Enabled (324):	1, 0
	libinput Tapping Button Mapping Default (325):	1, 0
	libinput Natural Scrolling Enabled (302):	0
	libinput Natural Scrolling Enabled Default (303):	0
	libinput Disable While Typing Enabled (326):	1
	libinput Disable While Typing Enabled Default (327):	1
	libinput Scroll Methods Available (304):	1, 1, 0
	libinput Scroll Method Enabled (305):	0, 1, 0
	libinput Scroll Method Enabled Default (306):	1, 0, 0
	libinput Click Methods Available (328):	1, 1
	libinput Click Method Enabled (329):	0, 1
	libinput Click Method Enabled Default (330):	1, 0
	libinput Middle Emulation Enabled (331):	0
	libinput Middle Emulation Enabled Default (332):	0
	libinput Accel Speed (309):	1.000000
	libinput Accel Speed Default (310):	0.000000
	libinput Left Handed Enabled (314):	0
	libinput Left Handed Enabled Default (315):	0
	libinput Send Events Modes Available (287):	1, 1
	libinput Send Events Mode Enabled (288):	0, 0
	libinput Send Events Mode Enabled Default (289):	0, 0
	Device Node (290):	"/dev/input/event7"
	Device Product ID (291):	2321, 21128
	libinput Drag Lock Buttons (316):	<no items>
	libinput Horizontal Scroll Enabled (317):	1

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#2 Příspěvek od menom »

.
caine píše:Je možné někde nakonfigurovat touchpad tak, aby kliknutí jedním prstem bylo vypnuto, kliknutí dvěma prsty znamenalo levé tlačítko myši a kliknutí třemi prsty pravé?

Mozne to je s inym hardware - touchpadom a inym ovladacom.
Mam skusenost, ze v pripade starsich touchpadov a s pouzitim starsieho ovladaca synaptics
sa da menit nastavenie pre takzvany "multitouch".

1) vo vypise je videt libinput ovladac, ten je novsi a podla mojich informacii nema tolko moznosti ako starsie ovladace.
Lenze vyvoj nezastavis a tak mame v LM a mnohych distrach libinput.
Dali by sa s tym robit pokusy, ale myslim ze to nestoji za stratu casu a namahu.

2) Touchpad v tomto pripade patri k novemu hardware.
Lenze akurat tento s ID 0911:5288 je dost problematicky.
Mozes kuknut na odkaz:
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1526312

.
.

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#3 Příspěvek od menom »

.
caine píše:Vím, teoreticky by možná pomohlo nastavení prodlevy mezi jednotlivými kliky dvojkliku, jako se to nastavuje u myši, ale taková možnost mi jednak v běžném konfiguračním okně touchpadu chybí (LM 19,3 Mate)

Na tvojom mieste by som instaloval dconf editor ak neni
tam dal hladat slovo touchpad
Malo by ukazat moznosti nastaveni, mozno aj take co neni vidiet v beznych moznostiach.
Tam hladat, skusat ...

.
.

caine
Příspěvky: 106
Registrován: 27 srp 2014, 18:37

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#4 Příspěvek od caine »

Děkuji, z té obšírné diskuse mezi programátory (v odkazu) jsem nebyl moudrý, je to nad mé chápání. S editorem dconf jsem naopak vyzkoušel všechny možnosti a nic. Přestože tam ta teoretická možnost nastavení je, prakticky se vůbec nic nemění. Ať klik prsty nastavím jakkoli, stále 1 spouští levé "myšítko", 2 pravé (a 3 patrně prostřední, ale to nevím, jak ověřit). Jediné, co má vliv je nastavení vypnutí/zapnutí klikání prstem. Tedy v podstatě úplně stejný výsledek jako přes Menu → Myš. Na vině asi nebude jen "železo", jelikož úplně stejně se chová po experimentech s nastavením i touchpad na mém starém Dellu (také s Mint 19.3 a ovladačem libinput).
Ještě zajímavost, která se rovněž děje u obou strojů: Když v sekci Myš nastavím Interval dvojitého kliknutí na méně než 1/4, tak DVOJKLIK PŘESTANE FUNGOVAT v oknech Správce souborů (Caja), ale ne v textovém editoru! Tam se text dvojím klepnutím vesele označuje (a přesouvá) dál.
Na manuálových stránkách ovladače LIBINPUT (https://www.mankier.com/4/libinput) jsou vypsány všechny možnosti jeho nastavení. U "TappingButtonMap", jak koukám, je tam uvedeno pouze "lrm | lmr" (Nastavte mapování tlačítek pro klepnutí 1/2/3 prstem: doleva/doprava/uprostřed a nebo doleva/uprostřed/doprava). Takže to vypadá na debakl.
Při googlení informací jsem narazil i na radu ovladač libinput zapudit a nahradit "starým dobrým" konfigurovatelným synaptics, ale to je na mne příliš "vyšší dívčí". Nehledě k tomu, že při instalaci Mintu mi na tomto pidi notebooku touchpad zpočátku vůbec nefungoval a naběhl teprve až po aktualizaci jádra. Takže se bojím...
Přikládám odkaz na článek proč libinput nemá mnoho možností nastavení, kdyby nad ním snad ještě někdo chtěl kroutit hlavou :shock:
http://who-t.blogspot.com/2016/04/why-l ... onfig.html
Každopádně děkuji za váš čas, ochotu a zkušenosti.

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#5 Příspěvek od RadekD »

S nastavením neporadím, první co je, že k NB připojím bezdrátovou myš. Ale nedá mi to: opravdu TP nemá HW tlačítka? Na nových NB nejsou obvykle vidět, ale jsou skrytá pod plochou TP ve spodní části a fungují...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#6 Příspěvek od menom »

.
caine píše:S editorem dconf jsem naopak vyzkoušel všechny možnosti a nic. Přestože tam ta teoretická možnost nastavení je, prakticky se vůbec nic nemění.

Mozno po zmene nastaveni ukoncit dconf editor a ostatne programy a odhlasit a prihlasit uzivatela ...


V tom odkaze na stranke bugzilla.redhat.com sa pise, ze zariadenia s ID 0911:5288
sa mozu v systeme hlasit pod viacerymi nazvami :
Alps:
ALPS0001:00 0911:5288 Touchpad
Htix (Hantick):
HTIX5288:00 0911:5288 Touchpad
Syna:
SYNA3602:00 0911:5288 Touchpad

Dobre ze funguje s novsim jadrom, keby nefungoval touchpad, tak podobne zariadenia maju mat
moznost zmenit meno v BIOS/UEFI pricom ID zostava rovnake 0911:5288

Chipset -> Touch Pad Device -> i2c-ALPS0001
Chipset -> Touch Pad Device -> i2c-HTIX5288
Chipset -> Touch Pad Device -> i2c-SYNA3602
Alebo podobne.

Hlavne pre Alps a Htix sa doporucuje zmenit na SYNA3602.

.
.

caine
Příspěvky: 106
Registrován: 27 srp 2014, 18:37

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#7 Příspěvek od caine »

RadekD: Ano má, ale právě že ne fyzicky oddělená. Nechtěl jsem v tom moc šlapat, i tak je můj dotaz až příliš obšírný. Mám problém, že z běžné "klikací práce" na velkém notebooku jsem zvyklý mít stále jeden prst levé ruky na levém tlačítku, a tady - ve chvíli, kdy chci pravou rukou posunout kursor, TP to chápe jako použití dvou prstů a tedy roluje! Tenhle přístroj mám jen jako cestovní, nechtěl jsem se kvůli němu nic přeučovat.
I když... teď mě napadá, možná by se to dalo vyřešit! Nalepením kousku lepenky dole na TP, tím ho v tom místě znecitlivět, a klikací tlačítko tím vlastně fyzicky oddělit! :-)

menom: dconf jsem vyzkoušel i s restartem a výsledek stejný. Mlčí-li o takové (netradiční) volbě přeházení tlačítek i manuálové stránky libinput, bude to nejspíš marné.
Žádná tragédie, to jen že člověk "linuxového typu" se holt nerad smiřuje s tím, když něco nejde převrtat podle jeho představ. Líbilo by se mi třeba používat svislé rolování dvěma prsty a vodorovné při okraji. Nebo naopak. Ale ani tato kombinace není v LM 19.3 (Mate) možná. Buď obojí při okraji, nebo obojí dvěma prsty.
Teď mě ovšem víc trápí odpojování wi-fi po uspání. Jenže to už je problém na jiný příběh a v jiném vlákně.

Poděkování vám všem, kdo tady pomáháte!

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Obavam se, ze to co chces je velice narocne nebot by se muselo v ovladaci pridat hromada definic apod. A na to i programatori kaslou. To co popisujes je proste konstrukcni debilita koncepce touchpadu a nevidel jsem ani pod Win, ze by se dalo docilit, aby jsi cast dotykove plochy vyjmul - tedy tu cast, ktera je zaroven tlacitkem. Teoreticky by to mozne bylo, ale nikdo z vyvojaru se s tim patlat nechce (jejich napad je prece tak uzasne skvely, pro vsechny nejlepsi a take by to bylo moc pracne).
Tedy tvuj napad je v teto situaci nejlepsi - proste vzit nejaky samolepici prouzek barvy dle vkusu a prelepit.
Chtel jsem napsat, ze v kazdem papirnictvi koupis takovou sadu pro deti s barevnymi lepicimi papiry, ale dneska nekoupis nic v zadnem papirnictvi ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

caine
Příspěvky: 106
Registrován: 27 srp 2014, 18:37

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#9 Příspěvek od caine »

Ne ne, nějak softwarově oddělovat kousek plošky touchpadu jen pro tlačítka, to bych si nedovolil po programátorovi (ani konstruktérovi) žádat! Jen jsem si říkal, že softwarově vypnout kliknutí jedním prstem, ale přitom ponechat kliknutí dvěma a třemi prsty (když už tato rozlišení touchpad běžně rozeznává), by teoreticky možné být mohlo... Vždyť i v dconf editoru to tak nastavit lze. Akorát že se pak nic neděje.
Tím by se dalo bez následků šmejdit po plošce touchpadu jedním prstíkem a posunovat jím kursor, aniž by hrozilo (například při poskočení dopravního prostředku) nechtěné kliknutí. O klik levého a pravého tlačítka by se staralo volné sdružení dvou a tří prstů (pokud by tedy samozřejmě dodržovaly vládou předepsané rozestupy mezi prsty :-)
Ale asi to čeká až na nějakého dalšího Járu Cimrmama.
Uznávám, že můj dotaz je malicherný - zvlášť pro ty mladší, co si mohou dovolit v autobusu klidně jezdit sousedce/sousedovi myškou po koleni, aniž by to bylo obtěžování. My páprdové holt spíš hledáme, jak si vymazlit... svůj linux :-D

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Touchpad - kliknutí jedním, dvěma a třemi prsty jinak

#10 Příspěvek od menom »

.

Ked budes mat cas na skusku je stale moznost instalovat napriklad cez spravcu balikov Synaptic
ovladac synaptics balik s nazvom:
xserver-xorg-input-synaptics-hwe-18.04
Po intalaci bude tento prioritne nastaveny.
Ak hned neni tak staci odhlasit a hned prihlasit uzivatela.

Instalovat mozno aj cez terminal zadanim prikazu:

Kód: Vybrat vše

sudo apt install xserver-xorg-input-synaptics-hwe-18.04


Odinstalovat cez Synaptic, alebo v terminali:

Kód: Vybrat vše

sudo apt remove xserver-xorg-input-synaptics-hwe-18.04

A po odstraneni staci odhlasit a hned prihlasit uzivatela
a bude tam libinput.

.
.

Zamčeno