Mint 20.1 se zasekava :(

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
sirlumix
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2020, 14:34

Mint 20.1 se zasekava :(

#1 Příspěvek od sirlumix »

Zdravim vsechny,

jako novy uzivatel linux jsem se dopracoval az k Mint, ted 20.1 a system se me moc libi, ale porad se ucim. Nicmene jsem narazil na jednu zapeklitost se kterou nejde pohnout. System se me tak trosku zasekava :(( pri startu, behem cinnosti, psani atd, tak na 10sec a to celkem casto, dobra zprava je nikdy nezamrznul uplne.

mam HP Elite 820 G1, 8Gb ram, jediny system instalovany na cistem hdd. System pravidelne aktualizuji. Ovladace jsou OK, do systemu jsem se nehrabal. Drive jsem zkousel ubuntu a na Youtube bylo video tak poladit system po instalaci, ale to nejak neneslo ovoce :) tak bych to nerad podelal tady na Mint, kde mam vse co tak nejak potrebuju. Test Ram a Hdd v BIOu byl OK.

predchozi W7 a W10 me na to sli v pohode bez problem s nejakym zasekavanim.

Dekuji za kazdou radu a trpelivost.

sirlumix

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#2 Příspěvek od Ventero1 »

A jaký máš přesně Mint 20.1 - tzn jaké prostředí užíváš? Podle popisu problému mám svůj tip, ale schválně ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sirlumix
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2020, 14:34

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#3 Příspěvek od sirlumix »

Cinnamon verze 4.8.6 jeste jsem zapomel dodat ze to delalo i pri verzi 20.0

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Myslel jsem si to. Spolehlivé a zatím jediné prokazetelně funkční řešení, ve 100% těchto případů, je opustit Cinnamon.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sirlumix
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2020, 14:34

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#5 Příspěvek od sirlumix »

:((( uz jsem si myslel jeste nez si to napsal... a moc se me to nelibi... nejaky doporuceni? a taky aby slo jednoduse premontovat...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#6 Příspěvek od labeent »

sirlumix píše: 20 led 2021, 23:21 :((( uz jsem si myslel jeste nez si to napsal... a moc se me to nelibi... nejaky doporuceni? a taky aby slo jednoduse premontovat...
Typická odpověď pro Ventera, on nejspíš Cinnamon prostě nenávidí.
Nestálo by náhodou za to, zjistit kde přesně je problém? Asi spíš bude toxická nějaká kombinace Cinnamon + něco než přímo samotný Cinnamon.

Osobně bych tomu dal ještě chvíli. Zaplnění paměti to nejspíš nebude, doporučuji přes monitor systému zjistit, co je špatně. Seřadit dle využití CPU, pak podle RAM a vyhodnotit si výsledek.

Jinak pokud to chceš řešit odchodem ze Cinnamonu, můžeš si doinstalovat třeba Mate nebo XFCE v Synapticu.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#7 Příspěvek od Ventero1 »

To není nenávist - to je čirý realismus a pragmatismus posílený důrazem na maximální efektivitu.

Tak jistě, že je možné zobrazit přehledy vytížení CPU a RAM a zjišťovat, co to dělá a jak se toho zbavit. Je to však zdlouhavé, nevíš po jaké aktualizaci se to bude dít zas a hlavně se v drtivé většině případů ukázalo, že se jedná o nedílné subprocesy Cinn.
To, co jsem napsal není výraz nějaké averze, ale statisticky podložené pravdivé tvrzení ...

Pokud však chceš fundovaně porozumět tomuto prostředí a pomoci s jeho vývojem a optimalizací, tak pak to není ztráta času. Na druhou stranu pochybuji, že by to pýcha pana Lefebvra připustila ..

Já spíš nechápu tu dnešní pštrosí éru neustále omlouvat a hájit očividně mizerné a špatné věci. Právě proto tu skoro všechno už stojí za ho..o, nic tu pořádně nefunguje, zvyšuje se stres, počet sebevražd a jsme na sklonku kataklysmatu civilizace ...

Jo a to roubování dalších prostředí také není zrovna optimální řešení - to také přináší více problémů než užitku - spustu malfunkcí. To je tak dobré na zkoušení, co bude vyhovovat..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#8 Příspěvek od labeent »

Ventero1 píše: 21 led 2021, 09:17 To není nenávist - to je čirý realismus a pragmatismus posílený důrazem na maximální efektivitu.

Tak jistě, že je možné zobrazit přehledy vytížení CPU a RAM a zjišťovat, co to dělá a jak se toho zbavit. Je to však zdlouhavé, nevíš po jaké aktualizaci se to bude dít zas a hlavně se v drtivé většině případů ukázalo, že se jedná o nedílné subprocesy Cinn.
To, co jsem napsal není výraz nějaké averze, ale statisticky podložené pravdivé tvrzení ...

Pokud však chceš fundovaně porozumět tomuto prostředí a pomoci s jeho vývojem a optimalizací, tak pak to není ztráta času. Na druhou stranu pochybuji, že by to pýcha pana Lefebvra připustila ..

Já spíš nechápu tu dnešní pštrosí éru neustále omlouvat a hájit očividně mizerné a špatné věci. Právě proto tu skoro všechno už stojí za ho..o, nic tu pořádně nefunguje, zvyšuje se stres, počet sebevražd a jsme na sklonku kataklysmatu civilizace ...

Jo a to roubování dalších prostředí také není zrovna optimální řešení - to také přináší více problémů než užitku - spustu malfunkcí. To je tak dobré na zkoušení, co bude vyhovovat..
Na jednu stranu máš samozřejmě pravdu.
Na druhou stranu je dobré hlásit chyby nebo se i snažit zjistit kde je, protože pak to může pomoci vyřešit problém.Pokud se tak nebude dít, tak se to nikdy neopraví a není to jen o namyšlenosti tvůrců apod.

Já musím za sebe říct, že se s popsaným nesetkávám a jsem za to rád. Jediný "problém" mám s tím, že doinstalovaný VLC se občas neukončí a pak je nutno ho zabít, pokud ho chci znovu použít. Dělal to ve 20; pokračuje to i ve 20.1.
Tebou vychvalovaný MX linux zase zlobil mě. Ale nekomentuji ho tolik, protože ho prostě nepoužívám. Až ho zase někdy testnu a bude vše makat jak má, tak třeba budu používat jeho. I když mu pak asi přihodím Cinnamon, protože mi prostě vyhovuje víc než jiná prostředí ...
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Osobně MX občas prubnu a moc ho zatím nepoužívám. Stabilně jedu na Xubu 18.04 a ze srovnání testujících znalců vychází, že je více odladěné, než otcovské Ubuntu. Netvrdím ani, že MX nemá potíže - zatím, co čtu, tak každé distro má nějaké trable. Ale jsou to dílčí funkcionality, zatímco Cinnamon má generální problém s přetížením sebesilnějšího PC, který sleduji po fórech déle, než 4 roky, přestože je pravidelné hlášen.
Nicméně MX je opravdu napříč spektrem hodnocen velmi kladně, co se týče odladěnosti a výbavy stran nováčků a běžných uživatelů.

Hlavně samotný vyvoj Cinn mi přijde jako nošení dříví do lesa a honění ega vzhledem k tomu, že nenabízí prakticky nic navíc a rozdíl od Mate je minimální.

Z toho, co jsem vyzkoušel, načetl a prodiskutoval je nejergonomičtější a optimálně nejefektivnější prostředí XFCE a nejspolehlivější v oblasti funkcí a graficky nejzdařilejší KDE.

Jinak to také vypadá, že klasickým odnožím, co mse týče výbavy a newuserfriendly už teď dávaj na řiť komplexní a propracovaná čínská a ruská distra - možná by jsme měli nováčkům, co se nemají zájem nebo nemají kapacity se babrat s doladěním distra, doporučovat na PC spíše nějaký Zorin, Deepin, Rosa, Linuxfx WX Desktop (i když ten je asi postaven na Cinnamon), Hefftor apod.

viewtopic.php?f=29&t=7303
viewtopic.php?f=29&t=3157&start=50
https://www.chip.cz/novinky/idealni-pro ... indows-10/

Mimochodem to taky považuju za vrchol egocentrismu a zhovadělosti vytvářet desítky dister, stovky odnoží atd. místo aby se vývojáři a komunity spojili ve vzájemné spolupráci a udělání několika skutečně plně funkčních distribucí, třeba účelově rozdělených ..

Jenže dneska se není schopno domluvit ani deset lidí na stejným čase - důsledek a důkaz toho, že toto zvrácené nereálné pseudodemokratické quasisvobodné smýšlení je spíše dekadentní, nežli progresivní ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sirlumix
Příspěvky: 12
Registrován: 30 říj 2020, 14:34

Re: Mint 20.1 se zasekava :(

#10 Příspěvek od sirlumix »

tak ja nevim, uplne chapu co tu pisete, ale pro me je to celkem na nic... jako nemam problem si to preinstalovat na neco jineho, ale na co teda? kterej linux je teda stabilni a new-user-friendly? kdyz uz tak si to preinstaluju cely.

mam zustam teda zustat u Mint a skocit po xface?

j

Zamčeno