Zrazu nemôžem zapisovať na disk [ne-VYŘEŠENO] Vyřešeno

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zpráva
Autor
hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [VYŘEŠENO]

#11 Příspěvek od hal_sk »

Odvolávam čo som odvolal a stav VYŘEŠENO ruším.
Znova sa ten problém s nemožnosťou zapisovať na Windows disk opakuje.
Skontroloval som nastavenie "fast startup vypnutý" (to mi naposledy pomohlo, viď predošlé posty). Toto nastavenie ostalo zachované. Napriek tomu, po pár reštartoch a prepínaní medzi Linuxom a Windowsom, sa znova opakuje ten problém. Nemôžem zapisovať z Linuxu do Windows disku. Tento problém je spojený s ďalším problémom a zrejme to spolu súvisí.
Ide o to, že sa mi Windows stále hraje s nastaveniami v BIOS a robí si čo chce. Windows mi zrejme po reštarte prepína boot v BIOS sekvenciu (niekedy aj nastavenie času) a prebíja sa ako hlavný OS, ktorý by sa rád bootoval defaultne pri štarte PC. Štandardne to mám nastavené tak, že sa mi po štarte PC zobrazí ponuka s voľbou OS a keď do 2 sekúnd nič nezvolím, automaticky sa mi spustí Linux Mint. V poslednej dobe, keď niekedy pracujem vo Windows a potom reštartujem PC, tak sa automaticky spustí Windows bez možnosti voľby iného OS. V tom prípade musím znova upravovať nastavenia v BIOS.
Kde sa dá Windowsu zakázať meniť nastavenia v BIOS a zakázať mu meniť poradie boot sekvencie?

menom
Příspěvky: 2759
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [ne-VYŘEŠENO]

#12 Příspěvek od menom »

.

Na tvojom mieste by som tam nahral najnovsiu verziu BIOS-UEFI ak uz neni.

Potom vypol secure-boot

Zapol Launch CSM enable

Niekde v boot nastavit aby bol na vrchu boot option co je linux, niekedy tam byva napisane aj ubuntu.

Ulozit

.
.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [ne-VYŘEŠENO]

#13 Příspěvek od alojz »

...alebooo zabijes spravcu suborov...
killall tvoj spravca suborov
...nemo,nautilius,caja... :lol: :lol: :lol:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [ne-VYŘEŠENO]

#14 Příspěvek od labeent »

Jsem přesvědčený, že je to způsobeno virem zvaným Microsoft Windows 10 ...
rychle_vypnuti.png
Je nutno tohle přenastavit.
A doporučuji zrušit režim spánku i s nastavením těch tlačítek pro spánek.
Obrázek

hal_sk
Příspěvky: 114
Registrován: 25 kvě 2020, 17:50

Re: Zrazu nemôžem zapisovať na disk [ne-VYŘEŠENO]

#15 Příspěvek od hal_sk »

Kontroloval som nastavenia a podľa vašich príspevkov to mám nastavené ok:
- BIOS verzia (303) je aktuálna (jedine, že by memom pod BIOS-UEFI myslel niečo iné než BIOS)
- CSM bol enabled
- Secure boot bol disabled
- ako vrchný boot option som mal nastavený ubuntu
- fast startup bol vo Windows vypnutý (plod tejto diskusie z minula), ale nastavil som tam aj tie ďalšie veci ako písal labeent

Pri budúcom čistení notebooku ešte skúsim skontrolovať tú BIOS batériu, ako písal zeleno. Stroj je starý 4 roky.
Momentálne to ale funguje. Pokus o replikáciu chyby zlyhal. No neverím že to tak vydrží :)

Zamčeno