Systémový oddiel EFI a dual boot Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Systémový oddiel EFI a dual boot

#1 Příspěvek od pepestar »

píšem sem,lebo si myslím,že na slovensku a česku je toto naj fórum :oops: ,
predtým,keď som pri dual boote s dvoma systémami napr. win 10 a linux pri inštalovaní použil postup že som pri inštalácii vždy využil systémový oddiel EFI,ktorý patril k win 10.tam bol priradení GRUB a spúšťal sa počítač odtial.distrá idú dopredu,teraz som napr. čítal,že je lepšie pri inštálacii keď je použitý dual boot,pri inštalovaní druhého softvéru použiť vlastný systémový oddiel EFI-partíciu FAT 32-napr. 500 MiB,alebo pri Fedore je odporúčaná FAT 32-1024 MiB.teda použiť vlastnú partíciu,pretože win niekedy pri aktualizácii pri systémovom oddiely EFI patriacemu k WIN niekedy na ňom prepíše údaje a je potrebné opraviť bootlader-GRUb.tak som to pár krát použil pri skúšaní Fedory 34-žiaden problém,ani Manjaro 21.1.4-tiež nič.ale nedávno som dal do notebooku Debian 11.všetko bolo v pohode,tiež som pri inštalácii nenainštaloval bootloader do win-efi inak je FAT 32-100 MiB.vytvoril som vlastnú partíciu /BOOT/EFI FAT 32-500 MiB a tam nainštaloval boot.to čom som si všimol po niekoľkých dňoch,že táto patícia sa mi začala vo win objavovať-teda je viditelná-NO LABEL.viem do nej ísť,pozrieť všetky súbory,otvárať ich atď.to som doteraz nemohol.nikdy.v linuxe jasné že ju nevidno,ale vo win?a prezerať aj súbory?až mi zimomriavky nabehli...vie niekto prečo je tomu tak?prezerať súbory patriace systémovému súoru EFI?DEBIAN 11

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Systémový oddiel EFI a dual boot

#2 Příspěvek od RadekD »

boot-efi je, pokud vím, oddíl formátovaný jako FAT, tudíž ve W$ je (za určitých podmínek) viditelný... Může být skrytý...
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Systémový oddiel EFI a dual boot

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Urcite - je to jen otazka atributu toho oddilu. Muzes zmenit v Lin v Gparted nebo ve Win v cmd nativni Diskpart popr. jiny nastroj s gui treti strany.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Systémový oddiel EFI a dual boot

#4 Příspěvek od pepestar »

pri install som nastavil atribut boot a hidden ak si dobre pamätám.no neviem trochu čudné.ešte som sa nestretol

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Systémový oddiel EFI a dual boot

#5 Příspěvek od pepestar »

asi som sa trochu zľakol že čo to je a dal som do PC iné Distro.popíšem to podrobnejšie.nainštaloval som Debian 11,niekoľko dní bolo všetko v pohode a potom samé od seba sa mi zobrazil systémový oddiel EFI tak, že som mohol pozerať aké súbory tam sú,prezerať ich a tak.
aj keď som nastavil pri istall boot a myslím,že tam bola aj voľba hidden.zaujímavé je,že až po niekoľkých dňoch sa mi to zobrazilo...no teraz som už dal iné distro,možno predčastne ale nevadí..jedna vec je,že neviem to už pozrieť ako to bolo nastavené.teraz som pozeral cez GParted.mám Manjaro-v EFI sú nastavené hodnoty boot,esp.vo win EFI priradené k Manjaro nie je viditeľné.

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Systémový oddiel EFI a dual boot

#6 Příspěvek od pepestar »

píšem znova..nedalo mi to a dal som tam znova Debian...chcem sa stále učiť...no a po nainštalovaní debianu 11 vedľa win 10 má systémový oddiel EFI,ktorý patrí samostatne debianu-PRÍZNAK ODDIELU msftdata.
keď som inštaloval predtým iné distrá tak som tam mal nastavené hodnoty-boot,esp.
pozeral som to cez GParted.prepnem do win a pozriem či je partition vidieľné

pepestar
Příspěvky: 235
Registrován: 07 lis 2016, 21:47

Re: Systémový oddiel EFI a dual boot

#7 Příspěvek od pepestar »

pozeral som to teraz a vo win 10 mi zobrazuje danú partíciu.NO LABEL.
je tam priečinok EFI-boot a Debian.boot prázdny,Debian-BOOTX64,fbx64.efi,grub.cfg,grubx64.efi,mmx64.efi,shimx64.efi

Zamčeno