Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danix64
Příspěvky: 51
Registrován: 20 říj 2021, 07:53
Bydliště: Slovakia

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#241 Příspěvek od danix64 »

v specifikacii je uvedene:

Kód: Vybrat vše

M.2 slot (2280_storage) PCIe X2/SATA
dnes vecer skusim vybrat dosku a odfotit chladic CPU. Podla mna by sa horny kryt nejakym sikovnym zasahom dal upravit pre pouzitie s vacsim pasivnym chladicom, ale samozrejme by tym skoncila zaruka.
Přílohy
Screen 2021-10-25 at 12.30.31.png

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#242 Příspěvek od stani »

No jo, PCIe X2 je starší generace 2.0... :(
Ale asi pořád lepší jak SATA 3.

Mě se jedná hlavně o to, zda se dá sundat ten horní kryt - a podle něj by se vyrobil ten nový, z dírkatého plechu.

O záruku nemusíš přijít: když dáš pasivní chladič se samolepicím proužkem (pasta je ale lepší, má vyšší tepelnou vodivost), tak pak snadno ho můžeš odlepit, dát zpět větrák, a pokud je ten horní kryt odendávací, tak ho dáš také zpět.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#243 Příspěvek od Livan »

danix64 píše: 25 říj 2021, 12:33 dnes vecer skusim vybrat dosku a odfotit chladic CPU. Podla mna by sa horny kryt nejakym sikovnym zasahom dal upravit pre pouzitie s vacsim pasivnym chladicom ...
Tak ono vymeniť aktívny chladič za pasívny nie je až také jednoduché, pokiaľ to má fungovať. Aktívny chladič má oveľa vyššiu účinnosť (aj 2-3 krát) vďaka ofukovaniu toho hliníkového pasívu. Pasívny chladič by musel mať oveľa väčšiu plochu a hlavne nesmel by byť vnútri za aj keď dierkovaným krytom. Pasívny chladič totiž funguje na základe rozdielu teplôt na povrchu chladiča a okolia krát plocha. Ak chladič ostane uzavretý vnútri, teplota okolia chladiča bude vyššia a účinnosť chladenia klesá. Takéto chladenie by nebolo veľmi účinné a dochádzalo by k trotlovaniu procesora pri záťaži. Skúsenosti ukazujú, že pasívne sa dá uchladiť TDP do 6W, u vyšších TDP je už lepší aktívny chladič, pokiaľ chceme udržať jeho rozumnú veľkosť.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#244 Příspěvek od stani »

Livan: dovolím si nesouhlasit. Viděl jsem zbastlené midi tower s masivními pasivními chladiči (stojí kolikrát víc jak samotný procesor), a v pohodě zvládli TDP 30W i výše. Ono je spíše otázka, proč to dělat, když se to ekonomicky nevyplatí, ale jsou prostě takoví machři, kteří dokážou, že to lze.

Dále, z vlastní zkušenosti vím, že stačí nalepit měděné plíšky a teplota se tím docela sníží.

Věřím, že i u toho Gigabyte barebone s N6005 10W je to na pasiv řešitelné, musí tam být ale masivnější měděný chladič a nahoře dírkovaný kryt, i když uznávám, že u minipc je 10W TDP hraniční.

Jinak jsem v minulosti zahlídl (normálně v prodeji, ne zbastlené) i minipc v passivu s i5, i7, kolik je tam TDP, 35W? To byly ale šílenosti, že to vůbec někdo může vyrobit.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#245 Příspěvek od Livan »

stani píše: 25 říj 2021, 13:45 Livan: dovolím si nesouhlasit. Viděl jsem zbastlené midi tower s masivními pasivními chladiči (stojí kolikrát víc jak samotný procesor), a v pohodě zvládli TDP 30W i výše. Ono je spíše otázka, proč to dělat, když se to ekonomicky nevyplatí, ale jsou prostě takoví machři, kteří dokážou, že to lze.

Dále, z vlastní zkušenosti vím, že stačí nalepit měděné plíšky a teplota se tím docela sníží.

Věřím, že i u toho Gigabyte barebone s N6005 10W je to na pasiv řešitelné, musí tam být ale masivnější měděný chladič a nahoře dírkovaný kryt, i když uznávám, že u minipc je 10W TDP hraniční.

Jinak jsem v minulosti zahlídl (normálně v prodeji, ne zbastlené) i minipc v passivu s i5, i7, kolik je tam TDP, 35W? To byly ale šílenosti, že to vůbec někdo může vyrobit.
Tak pokiaľ je tam dosť miesta, tak sa dá pasívne uchladiť i väčší výkon, avšak moja poznámka bola výslovne myslená u mini pc daných rozmerov. Ideálne je chladič z medi a vyvedený navonok, aby odvodu tepla nič neprekážalo. Navyše Tvoj odkaz je na procesor s TDP 6W. Tam je to ešte OK. Mimochodom tie i5 a i7 mohli mať TDP znížené na rozumnú hodnotu, bežne sa v katalógoch uvádza, že i5 vo verzii U môže mať nastaviteľné TDP od 10 W do 25 W.

Uživatelský avatar
danix64
Příspěvky: 51
Registrován: 20 říj 2021, 07:53
Bydliště: Slovakia

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#246 Příspěvek od danix64 »

Skoro 10 rokov do zadu som videl pasivne chladice na vykonne narocne desktopove CPU (90W TDP)... len taky chladic by zdvojnasobil rozmery celeho mini PC a zdvihol jeho cenu skoro o 50% :D
vid napr. SilverStone HE02, Noctua NH-P1, ...

https://www.fullysilentpcs.com/2020/04/ ... dd621f2711

//edit: sorry, dnes mi to nevyslo, zajtra pofotim ten moj Gigabyte Brix s N6005 ako som slubil

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#247 Příspěvek od stani »

Zajímavé fanless.. A zajímavý procesor N6415..
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#248 Příspěvek od Ventero1 »

O tehle znacce vim od zacatku - je prvni na kterou jsem narazil, kdyz jsem zacal hledat. Specializuji se na industrialy a jsou hodne drahy. Jako AsRock.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#249 Příspěvek od Ventero1 »

A ten procak nevim - kdyz uz N6000 s 6W jim asi topi vic, nez cekali (Intel) a musi to vyrobci se zkusenostmi s pasivy chladit aktivne (kdyby to byl jeden vyrobce, tak nereknu) - tak tenhle ma jeste o pul watu vic. Ale treba bude lepe udelan. Leda by uz vice doladili architekturu a koncepci.
Nyslim si taky, ze nebyl by problem ty sestilitry uchladit pasivne - stacilo by trochu chladic posilit, ale vyrobcum se v techto casech urcite nechce zavadet novy vyrobni proces na jinou koncepci bedynek.

Jsem zvedavy, kdy se dockame slusnych miniPC a NTB s ARM - Apple dokazal, ze to jde a Snapdragon uz od M1 machruje, ze chysta odpoved a zatim oni nic a Apple uz M1 Pro a M1 Max, ktere davaji naprdel nejen i stolnim CPU ale i stolnim GPU a to s nepomerne nizsim prikonem i TDP. Pak tu nebudeme resit takovehle slabe plecky, jen aby jsme meli ticho. Jenze, nez se na to naportuji ruzna distra Linuxu, tak to bude taky trvat nejaky ten dalsi rocek, tak si jeste pockame ...
https://www.svethardware.cz/apple-m1-pr ... meti/56184
Zajimava je i ostra diskuze ;) - nicmene dalsi testy ukazaly, ze autorovy teoreticke predpovedi se naplnily - dalsi dva clanky na tomto webu:
https://www.svethardware.cz/apple-m1-ma ... u-m1/56232

https://www.svethardware.cz/dalsi-testy ... 3080/56246

Co se tyce Risc-V, tam zatim asi nejvice vali SiFive, ale tam bych s komercni sferou moc nepocital jeste hodne dlouho - ti se zameruji na firemni ..
https://www.svethardware.cz/sifive-uz-m ... sc-v/56238
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#250 Příspěvek od stani »

Mno, mě se prostě ARM procesory nezdají - ani pro Linux ani pro Windows (mám na mysli plnohodnotné systémy, ne nějaké upravované a nedostatečné, právě pro ARM).

Fanlesstech samozřejmé znám dávno, i jsem na začátku tohoto vlákna dával na něj odkazy, teď jsem akorát vložil jejich twitterový účet, kde jsou zajímavé obrázky.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Odpovědět