FreeDOS 1.3

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: FreeDOS 1.3

#1 Příspěvek od vxmery »

Keď som vyhadzoval staré CD-čka s rôznymi softíkmi z 90-tych rokov, hovoril som si, že aj tak si ich už nemám na čom pustiť... No škoda, čo už.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: FreeDOS 1.3

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Umí to už bootovat i pod EFI?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: FreeDOS 1.3

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Neumí pracovat s FS, na kterým je při svém zavádění závislý - kolik toho tvůrci UEFI museli vyhulit ... :mrgreen:
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: FreeDOS 1.3

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Je to tak. Ten nejzásadnější důvod, kterým to obhajovali - bezpečnost - tak se záhy ukázalo, že je tato koncepce ještě snáze zranitelnější.
Zlý nápad to nebyl, jen jako ostatně vše v dnešní době zločineckých praktik velkých podniků, se to zase zle realizovalo a nakonec schopnost pojmout větší disky je jediná skutečná výhoda oproti X nevýhodám původního systému.
Také nevidím důvod, proč se původní systém nemohl pouze modifikovat na užití většího prostoru plus možná pár doplňků. Buď by se to dalo udělat podobně jako GRUB2, který mimo MBR používá ještě další OS nepřístupné místo na disku (něco jako extended MBR) a nebo se prostě mohl zavést nový standard disků s větším prostorem pro MBR.
Ale to už je nešvar této vysokoškolské doby, že skoro všechno dobré se udělá tím nejblbějším možným způsobem - bohužel se to přeneslo i do našeho hokeje :(
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: FreeDOS 1.3

#5 Příspěvek od math29 »

Nejaké veľké diskety som použil dávno pred x rokmi keď sa u nás dalo pozorovať úplne zatmenie slnka. Surovo som ich vylámal. Malé ešte niekde možno mám. Mechaniku mám už len na malé. Aj Win 3.11 keď dobre pamätám a nevyhodil som to. Možno by som našiel aj nejakú 286 alebo aj 486 bedňu niekde v bordeli.. Tie ťažké monitory ako postavce na kvetináče s kaktusmi som vyhodil do zberného dvora. Hry by som pozrel, možno aj zahral, vtedy nebol dostupný net, tak sme sa aj hrali. Tetris. Pri 3D tetrise som mal kŕče v nohách a skoro som zrušil nervy, nedostal som sa na koniec, pause v ńom nefungovalo. Pondelok ráno 5 hodín ľudia už oddýchnutí po víkende na zastávkach čakajú na MHD do práce a ja som sa s očami ako buľvami červenej repy stále snažil vyhrať tetris :lol:
Norton Commander bola jedna báseň oproti DOS. A Volkov Commander bol už matrix.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: FreeDOS 1.3

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Já si pamatuji kdysi M602 jako obrovský posun ve správě souborů :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

math29
Příspěvky: 89
Registrován: 03 úno 2013, 01:31

Re: FreeDOS 1.3

#7 Příspěvek od math29 »

jj a t602 bol editor keď aj na súde spozorneli kto im to posiela :lol: poslať to takto dnes pošlú mi späť sociálku s rožkami a maslom aby som nezomrel od hladu.. a vraj sme chudobní..

SUPERTUX
Příspěvky: 5
Registrován: 08 bře 2022, 15:26

Re: FreeDOS 1.3

#8 Příspěvek od SUPERTUX »

Ještě jsem FreeDOS nezkoušel, tak se zeptám, možná položím hloupou otázku, ale je to lepší, než DOSBOX?

A ještě jednu otázku:
V DOSBOXu po mě některé hry vyžadují CDčko, které jsem měl v normálním DOSu cracklé, takže žáné CDčko nechtěli. Jak je to možné?

A ještě jednu otázku.
Hry Commander Keen mají novodobá amatérská pokračování. Hrají se v DOSBOXu, jenže.... Tyto však nejedou v DOSBOXu, který je spuštěn z Linuxu, ale jen z DOSBOXu, který je spuštěn z Windows. Nechápzu proč.
Jedná se o nově udělané epizody této hry od fanoušků této hry v letech 2005 až 2020.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: FreeDOS 1.3

#9 Příspěvek od Ventero1 »

FreeDOS je takový zmodernizovaný a upgradovaný MSDOS, zatímco Dosbox je emulátor pro spouštění aplikací MSDOS přímo z Windows.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno