ASUS Zenbook 13 OLED UM325

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
Nextex
Příspěvky: 3
Registrován: 25 pro 2021, 19:50

ASUS Zenbook 13 OLED UM325

#1 Příspěvek od Nextex »

Pořídil jsem Zenbook s jasným cílem, vytvářet web v terénu (kdekoliv). S ohledem na vlastnosti se Zenbook zdál být dobrou volbou než jsem začal bojovat s instalací Mintu (ve Win to prostě neumím :D ).
V základu nejde WiFi, Bluetooth a klávesnice (touchpad jen jako myšovátko bez funkce numpadu). Na nic jiného jsem zatím nenarazil.

Na Wifi je celkem snadná rada, jádro 5.12.x nebo novější, nápověda tady https://miloserdov.org/?p=6899 Momentálně mi jede 5.13.0-22.

S klávesnicí jsem nakonec uspěl tady https://askubuntu.com/questions/1360683 ... 81_1363423
Upravit soubor: /etc/default/grub
tohle
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
nahradit tímhle

Kód: Vybrat vše

GRUB_CMDLINE_LINUX="i8042.reset i8042.nomux i8042.nopnp i8042.noloop"
Aktualizujte bootloader

Kód: Vybrat vše

sudo update-grub
Bluetooth zatím nevyřešeno (koukat na filmy s BT sluchátky by bylo fajn).

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: ASUS Zenbook 13 OLED UM325

#2 Příspěvek od menom »

.

A linux-firmware je instalovane :

Kód: Vybrat vše

sudo apt install linux-firmware
Pre bluetooth mrknut do UEFI(BIOS) ci je povoleny.
Alebo zistit ID co je to za hardver a podla toho hladat .....

.
.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: ASUS Zenbook 13 OLED UM325

#3 Příspěvek od alojz »

...secure boot mas vypnuti???... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Nextex
Příspěvky: 3
Registrován: 25 pro 2021, 19:50

Re: ASUS Zenbook 13 OLED UM325

#4 Příspěvek od Nextex »

Secure boot jsem musel mít zapnutý, protože jsem používal "dual" boot (win z disku, Mint z flešky, a boot taky z flešky, pokud jsem odpojil flešku musel jsem do biosu). Teď už mám jen Mint na disku (klesající rychlost flash disku s přibývajíci daty mi drásala nervy), takže Secure boot vypnutý. Klávesnice běží i na jádře 5.0.4 ale po každém zapnutí je nutné udělat restart aby se načetl i8042, pak se klávesnice "chytne". Dělal jsem, i nějaké "pokusy" s Ubuntu, ale i když si nasadím desktop Cinamon tak to není ono, Mint je pro mě lepší (nebo už je z toho zvyk), WiFi tam běží hned, ale klávesnice má pořád stejný problém.
Jen shrnutí poznatků.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: ASUS Zenbook 13 OLED UM325

#5 Příspěvek od Livan »

Nextex píše: 01 dub 2022, 00:38 Secure boot jsem musel mít zapnutý, protože jsem používal "dual" boot (win z disku, Mint z flešky, a boot taky z flešky, pokud jsem odpojil flešku musel jsem do biosu).
Tak tohle moc nedáva smysl. Některé distribuce nedokáží pracovat se zapnutým securebootem (např. Manjaro, či Arch linux), proto často bývá při dualbootu vypnutý. Z tohoto dúvodu je při dualbootu vypnutý secureboot standart a naopak zapnutý bývá jenom výjimečně.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: ASUS Zenbook 13 OLED UM325

#6 Příspěvek od alojz »

...mam teraz tu hápé 255g8,s ryzen5... live mint mate wifi nefungoval,ked som botnul do live mint edge,tiez wifi nefungoval...prsi,a casu mam,tak som nainstaloval mint mate,a v spravcovi ovladacov som zmenil ovladac...restart,a wifi funguje... :idea: :mrgreen: :roll:
...este doplnim,ze ani jas displéja sa nedalo nastavit,v mint edge ano...tak som nainstaloval kernel 5.13,a šecko funguje... :roll: :roll: :roll: zatial...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Nextex
Příspěvky: 3
Registrován: 25 pro 2021, 19:50

Re: ASUS Zenbook 13 OLED UM325

#7 Příspěvek od Nextex »

Ano Mint EDGE by mohl spoustu věcí vyřešit protože rovnou obsahuje jádro 5.13. Náhodně jsem tuhle odnož Mintu teď našel taky.

Vím že zapnutý Secureboot nedává smysl, ale jinak bych nemohl mít na disku předinstalovaný Win11 a na flešce instalovaný Mint. Jediná změna (navíc snadno vratná) byla v BIOSu, bootování z flešky, kde si to převzal GRUB a při spuštění Win11 to byl origo původní noťas. Dneska už to neřeším, původní NVMe disk jsem uložil i s Win11 do šuplíku a jedu si na novém NVMe disku jen Mint pro případ že bych někdy opravdu musel ten Win11 použít (a protože je koupený tak ho nevyhodím a reinstalace by zabrala času moc).

Zamčeno