nejde se přihlásit

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
MISok
Příspěvky: 3
Registrován: 25 srp 2022, 12:27

nejde se přihlásit

#1 Příspěvek od MISok »

Ahoj, chci poprosit o nějakou řadu. V Linux jsem very very začátečník. Podruhé řeším stejný problém. Objeví se přihlašovací obrazovka, po zadání správného hesla to pár sekund točí a vrátí se to zpět na přihlášení. Nehlásí to špatné heslo.
Při posledním přihlášení to hlásilo málo místa v /. Při instalaci jsem nastavil 25 GB, 6 GB co zůstalo volných po kompletní instanci vzala záloha Timeshift. Může to být ten problém?... nedostatek místa v / ?
Když se to stalo prvně, dělal jsem novou instalaci a zvětšil / z 20 na 25 GB. Asi musím o víc, nebo ukládat zálohu na /home.
Je nějaká jiná možnost než nová instalace? Příkaz na terminál ctrl alt t nefunguje.
Díky za tipy. Michal

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: nejde se přihlásit

#2 Příspěvek od menom »

.

Ahoj, je tu moznost spustit instalacku z flashky ako Live system (vyzkouset), potom do terminalu zadat prikaz, aby sa spustil
spravca suborov s pravami administratora, spravcu (ak je to cinnamon):

Kód: Vybrat vše

sudo nemo
Stlacit Enter a v okne sa preklikat na ten instalovany LM system a tie zalohy timeshiftu zmazat.

Ukoncit spravcu suborov, vypnut Live system a spustit ten instalovany a v nom presmerovat zalohy na iny disk, alebo vypnut
automatiku a robit zalohu v Timeshift obcas manualne ....

.
.

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: nejde se přihlásit

#3 Příspěvek od alfisko »

po nabehnuti daj ctrl+alt+F1 spusti sa terminal, tam sa prihlas a skus vymazat .Xauthority

Kód: Vybrat vše


cd 
rm .Xauthority
ctrl+alt+F6-7 ta vrati do grafiky

Kód: Vybrat vše

df -h 
ukaze zaplanenie diskov

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: nejde se přihlásit

#4 Příspěvek od Livan »

MISok píše: 25 srp 2022, 13:00 Ahoj, chci poprosit o nějakou řadu. V Linux jsem very very začátečník. Podruhé řeším stejný problém. Objeví se přihlašovací obrazovka, po zadání správného hesla to pár sekund točí a vrátí se to zpět na přihlášení. Nehlásí to špatné heslo.
Při posledním přihlášení to hlásilo málo místa v /. Při instalaci jsem nastavil 25 GB, 6 GB co zůstalo volných po kompletní instanci vzala záloha Timeshift. Může to být ten problém?... nedostatek místa v / ?
Když se to stalo prvně, dělal jsem novou instalaci a zvětšil / z 20 na 25 GB. Asi musím o víc, nebo ukládat zálohu na /home.
Je nějaká jiná možnost než nová instalace? Příkaz na terminál ctrl alt t nefunguje.
Díky za tipy. Michal
Zásadním problémem pokud jsi vytvořil oddělené partice na / a /home je nastavit zálohu Timeshift na / oddíl, což se stalo tobě. První záloha Timeshift múže mít kolem 15 GB a pokud máš / oddíl 25 GB, tak ti to vyčerpalo místo a to je zdroj problémú. Takže zkus zálohu Timeshift odstrániť z livka a nastav zálohování na /home. Pokud to nepude, nová instalace, / oddíl dej minimálně 30 GB a potom zálohu Timeshift nastav na /home adresář (musí tam být hodně místa).

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: nejde se přihlásit

#5 Příspěvek od labeent »

MISok píše: 25 srp 2022, 13:00 Ahoj, chci poprosit o nějakou řadu. V Linux jsem very very začátečník. Podruhé řeším stejný problém. Objeví se přihlašovací obrazovka, po zadání správného hesla to pár sekund točí a vrátí se to zpět na přihlášení. Nehlásí to špatné heslo.
Při posledním přihlášení to hlásilo málo místa v /. Při instalaci jsem nastavil 25 GB, 6 GB co zůstalo volných po kompletní instanci vzala záloha Timeshift. Může to být ten problém?... nedostatek místa v / ?
Když se to stalo prvně, dělal jsem novou instalaci a zvětšil / z 20 na 25 GB. Asi musím o víc, nebo ukládat zálohu na /home.
Je nějaká jiná možnost než nová instalace? Příkaz na terminál ctrl alt t nefunguje.
Díky za tipy. Michal
Ano, je to stejný problém. Zaplněný disk, respektive oddíl s jádrem /. Jde to podle mě i bez instalačního cd pomocí volby v Grubu recovery a pak přes možnosti pokusit se uvolnit místo, ale udělej to tak, jak Ti tady radí kolegové. A úplně nejlepší je, když se Timeshift dělá na samostatný disk, který nemá se systémem nic společného.
Obrázek

MISok
Příspěvky: 3
Registrován: 25 srp 2022, 12:27

Re: nejde se přihlásit

#6 Příspěvek od MISok »

Ahoj a díky všem za rady a doporučení. Dnes jsem měl konečně možnost je vyzkoušet. Pomohlo spuštění systému přes Live a vymazání poslední zálohy. Poté jsem změnil uložiště pro Timeschift a Mašinka už zase běží. Hurá. Moc díky. Michal

Zamčeno