Pískání reproduktorů v Linuxu

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
con.fused
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2022, 09:56

Pískání reproduktorů v Linuxu

#1 Příspěvek od con.fused »

Ahoj, nevím přesně, s čím mám problém, ale snad mi dovedete poradit. Mám Linux Mint dualboot na různých noteboocích, všechno vždycky šlo v pohodě.

Nedávno jsem si pořídil notebook https://www.czc.cz/acer-nitro-5-2021-an ... 59/produkt a po připojení jacku k reproduktorům slyším pískání, ve Windows mi to nedělá. Zkoušel jsem i jiné linuxové distribuce a taky mi to píská, většinou i jako live USB.

Dá se to tak možná obejít přes připojení na externí zvukovku, ale to nepovažuju za řešení.

Dá se s tím něco dělat? Díky.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Bedničky jsou napájené jak?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

con.fused
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2022, 09:56

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#3 Příspěvek od con.fused »

Ventero1 píše: 26 lis 2022, 10:46 Bedničky jsou napájené jak?
Klasicky adaptér v zásuvce.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#4 Příspěvek od menom »

.

Co tak skusit vypnut mikrofon v nastaveni zvuku .....

.
.

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#5 Příspěvek od labeent »

menom píše: 26 lis 2022, 23:17 .

Co tak skusit vypnut mikrofon v nastaveni zvuku .....

.
Mě to dělají jedny neznačkové repro u dcery také. Mikrofonem to není.
Je to kvalitou těch repro, čili hardwarový problém. Druhé, značkové Creative to nedělají.
Může se stát, že Windows to řeší jinak a tak to není tolik slyšet, ale ve skutečnosti budou dělat nějaký zvuk také. Dceři to dělá hned po zapnutí pc (třeba i BIOS), jako kdyby to nebylo správně odrušené. Možná by to chtělo lepší zdroj k těm repro (odrušení apod,), ale tady je zabudován přímo v těch repro a kuchat to se mi nechce.
U uživatele bych to viděl na podobný problém.
Obrázek

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Většinou to dělají USB napájené repráky z portu PC. Ale tohle asi nebude ten případ, pokud mu to dělá i ve Win. I když pod Win jsou lepší ovladače a nebývá to tak výrazné, tak to píska, v tomto přépadě, i pod Win i když méně. V Lin je to bohužel výraznější a je to další věc, která jaksi zapadla pod nánosem práce nad pseudobezpečnostními a jinými nedůležitými hovadinami, které dostávají přednost před bazální funkčností ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#7 Příspěvek od menom »

labeent píše: 04 pro 2022, 12:55
menom píše: 26 lis 2022, 23:17 .

Co tak skusit vypnut mikrofon v nastaveni zvuku .....

.
Mě to dělají jedny neznačkové repro u dcery také. Mikrofonem to není.
Je to kvalitou těch repro, čili hardwarový problém. Druhé, značkové Creative to nedělají.
Může se stát, že Windows to řeší jinak a tak to není tolik slyšet, ale ve skutečnosti budou dělat nějaký zvuk také. Dceři to dělá hned po zapnutí pc (třeba i BIOS), jako kdyby to nebylo správně odrušené. Možná by to chtělo lepší zdroj k těm repro (odrušení apod,), ale tady je zabudován přímo v těch repro a kuchat to se mi nechce.
U uživatele bych to viděl na podobný problém.
.

Piskanie sa bezne deje spetnou vazbou, ked sa zvuk z reproduktoru dostane do mikrofonu, urcite ste to uz zazili.
To co popisuje tazatel neni nahodou brum ?

Potom to moze by sposobene nejakym rusenim, mrk do odkazu:
viewtopic.php?p=32832&hilit=brum#p32832

.
.

con.fused
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2022, 09:56

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#8 Příspěvek od con.fused »

labeent píše: 04 pro 2022, 12:55
menom píše: 26 lis 2022, 23:17 .

Co tak skusit vypnut mikrofon v nastaveni zvuku .....

.
Mě to dělají jedny neznačkové repro u dcery také. Mikrofonem to není.
Je to kvalitou těch repro, čili hardwarový problém. Druhé, značkové Creative to nedělají.
Může se stát, že Windows to řeší jinak a tak to není tolik slyšet, ale ve skutečnosti budou dělat nějaký zvuk také. Dceři to dělá hned po zapnutí pc (třeba i BIOS), jako kdyby to nebylo správně odrušené. Možná by to chtělo lepší zdroj k těm repro (odrušení apod,), ale tady je zabudován přímo v těch repro a kuchat to se mi nechce.
U uživatele bych to viděl na podobný problém.
Používal jsem stejné reproduktory u jiného notebooku a tam nebyl problém v Linuxu... Jsou to Acoustique Quality M24, což jsou celkem kvalitní reproduktory, ale nevylučuji nějaké rušivé vlivy... Možná zvuková karta....

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#9 Příspěvek od Ventero1 »

Pokud to na jiném PC nedělá ani v Linuxu (stejné distro a verze?) a na tom jedom jen v Lin a ve Win ne, tak to pravděpodobné bude vtom ovladači zvukovky a možná v kombinaci s lokálním rušením.
Zkusil jsi si pohrát s nastavením zvuku v tom Linuxu - PulseAudio? Co ve FW desky nějaká doplňková nastavení - Secureboot, konfigurace zvukovky apod? Zkusil jsi to na jiném místě? A zkusil jsi ty bedýnky (ty samé - ne ten samý model, ale jiné) v jiném stroji na Linuxu?
Tady se asi k ničemu víc nedobereme ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

con.fused
Příspěvky: 4
Registrován: 26 lis 2022, 09:56

Re: Pískání reproduktorů v Linuxu

#10 Příspěvek od con.fused »

Mohl jsem ještě dodat, že to nedělá neustále... Třeba jsem teď pustil video na Youtube a přehrálo to a nic. Pak jsem to vypl a zase problém... Ještě vyzkouším něco s tou zvukovkou, v tom bude ten problém, když se někam posunu, ještě napíšu. Teď jsem si tam tedy hodil LMDE 5 Linux Mint, všude stejný problém...

A stejné bedýnky mi šly v pohodě u jiného notebooku v Linux Mint...

Zamčeno