Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

Dotazy a názory na pracovní prostředí Cinnamon
Zpráva
Autor
miroslavz
Příspěvky: 3
Registrován: 13 lis 2022, 16:00

Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#1 Příspěvek od miroslavz »

Ve verzi Cinnamon 20.3 bylo možné vytvářet odkaz neboli zástupce ze souboru nebo složky kliknutím pravým tlačítkem myši a z adekvátní kontextové nabídky vztahující se k danému objektu bylo možné myší vybrat příkaz "Vytvořit odkaz". Daný odkaz neboli zástupce jsem si přesunul na plochu. Tím jsem si ušetřil čas proklikáváním podsložkami a hledáním konkrétního cíle. Ve verzi Cinnamon 21 bohužel tato možnost z kontextové nabídky zmizela. Na intenetu se mi nepovedlo najít žádnou informací o tom jestli je to úmyslné zrušení této možnosti a nebo se chybička vloudila. Je možné tento příkaz do kontextové nabídky vrátit? Nebo ví o tom někdo něco proč tato možnost vytvoření zástupce zmizela?
Zástupce si teď tvořím pomoci Krusaderu, kde v kontextové nabídce kliknutím pravým tlačítkem myši na objekt (složka nebo soubor) je možnost "Správa odkazu - Vytvořit nový symbolický odkaz".
NIcméně v kontextové nabídce Linux Mint Cinnamon 21 mi tento příkaz dost chybí.
Dá se to tam nějak vrátit? Díky.

alfisko
Příspěvky: 332
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#2 Příspěvek od alfisko »

Pozri terminalovy prikaz : ln -s
Priklad:
ln -s /home/janko/subor /home/janko/plocha/subor
Urobi odkaz na subor na ploche

miroslavz
Příspěvky: 3
Registrován: 13 lis 2022, 16:00

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#3 Příspěvek od miroslavz »

Děkuji za tuto informaci. Vím o této možnosti. Pro uživatele, který zrovna přešel z windows na Linux Mint a který je zvyklý všechno odklikat myší, ho nemůžu hned tlačit do příkazového řádku. Nerad bych ho odradil prkotinou.
Ale spíš by mě zajímalo, jestli je to opravdu chyba, která bude třeba v budoucnu odstraněna a nebo je to prostě vývoj systému a strategie Mintu, a tato funkce už tam prostě nebude?
Děkuji za vaše odpovědí.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2756
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#4 Příspěvek od Ventero1 »

Spíš to bude opomenutí / nepozornost vývojářů Cinnamon ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

kodl
Příspěvky: 10
Registrován: 15 led 2023, 12:00

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#5 Příspěvek od kodl »

tohle taky marně hledám... Snad to ve 21.1 bude doplněno, zatím jsem neinstaloval...

miroslavz
Příspěvky: 3
Registrován: 13 lis 2022, 16:00

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#6 Příspěvek od miroslavz »

Bohužel doplněno není.
Nicméně kdo nechce řešit zástupce pomocí příkazového řádku nebo jiného programu (např. Krusader), má ještě možnost využít kombinaci kláves a myši v uvedeném pořadí pro vyvolání kontextové nabídky k danému objektu, ze které se dá zvolit příkaz pro vytvoření zástupce.
Na soubor či složku, ze které chci vytvořit zástupce, kliknu levým tlačítkem myši a držím. Za držení levého tlačítka myši posouvám ukazatel myši nad cílové místo, kde chci vytvořit zástupce. Za současného držení levého tlačitka myši zmáčknu levý ALT a držím. Pak pustím levé tlačítko myši a následně uvolním i ALT. Ze zobrazené kontextové nabídky zvolím levým tlačítkem myši "ODKAZ SEM".
V praxi je to ještě jednodušší (Kliknu levým tl. na soubor a držím a táhnu ho nad cíl a zmáčknu levý alt a pustím lévé tl. a pustím alt a kliknu levým tl. na odkaz sem) - hotovo. :)
A takto vznikne zástupce v místě kde ho požadujeme. Mimo to je v kontextové nabídce ještě příkaz (Přesunout sem, Kopírovat sem).

reign
Příspěvky: 12
Registrován: 13 dub 2023, 22:15

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#7 Příspěvek od reign »

S velikou úlevou jsem tento návod použil a ejhle, po restartu mi systém oznámil, že odkazy jsou neplatné - původně byly funkční. Na desktopu mám Mate.

edit: na toto téma jsem nic moc nenašel, může mi, prosím, někdo zkušenější poradit, jak vytvořit na ploše trvalé zástupce jednotlivých složek? Nechce se mi věřit, že by někdo byl ochoten se při práci neustále proklikávat adresářovou strukturou... Celkem mně to zaráží, před 15 lety jsem používal Open Suse, později PCLinuxOS a takové problémy nebyly (zase byly jiné, které mně coby BFU poslaly zpět k milovaným W).

menom
Příspěvky: 2750
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#8 Příspěvek od menom »

.

V xfce prostredi s tym problem neni. Na tvojom mieste by som odstranil nefunkcne odkazy a

mrknul do odkazu co napisal pan Kamowski:

https://linuxos.sk/blog/rozsypane-koral ... likacii-2/

.
.

reign
Příspěvky: 12
Registrován: 13 dub 2023, 22:15

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#9 Příspěvek od reign »

@menom
Díky za reakci, v Caja jsem takovou možnost změny kontextové nabídky nenašel, použil jsem ale níže popisovaný způsob ctrl+shift a upuštění na plochu. Jenomže to je stále jenom jiná cesta ke stejnému cíli - po restartu jsou odkazy mrtvé, ze žluté ikony složky se šipkou je popsaný bílý list. Zjistil jsem ale, že když se připojí HDD na který ty odkazy směřují, tak jsou opět funkční a po prvním použití se opět změní i ikona. Odkazy na disky v síti zůstanou po restartu mrtvé, i když se na ně opětovně připojím.

edit: jak jsi psal o xfce, možná by to byla cesta, nebo jsou tam nějaké háčky? Zatím jsem spokojen s kdenlive, darktable a Chrome (kvůli synchronizaci s telefonem) a nerad bych o tuto funkcionalitu přišel...

edit2: v Xfce stejné chování

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Chybí možnost vytvoření odkazu v kontextové nabídce.

#10 Příspěvek od RadekD »

To že jsou odkazy při nepřipojeném disku "mrtvé" je logické - nemají kam odkazovat. U interního disku (nepřipojené oblasti) stačí ho přidat do fstab, externí disk by se po připojení měl mountnout sám, pokud ne, je třeba to nastavit (automount). U síťových disků je to stejné, pokud nefunguje odkaz na připojený síťový disk, je někde chyba - zjisti, kam je odkaz směrován a kam je disk připojen.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Zamčeno