instalace Grub na externí SSD Verbatim 480GB Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
jmal
Příspěvky: 3
Registrován: 21 led 2023, 15:14

instalace Grub na externí SSD Verbatim 480GB

#1 Příspěvek od jmal »

Ahoj, mám problém při instalaci Linux Mint (zkoušel jsem i ubuntu) na externí disk.Mám toto rozdělení: 100Gb /system , 32Gb Swap,100Gb /home.Při instalaci dám "jine rozdělění" , naformátování ext4 a zavaděč dám na externí SSD. A s tím je právě problém, že se mi i přesto zavaděč nainstaluje na interní disk s Win 11.
Mám notebook Acer Aspire 5 , 16GB ram.Někde jsem četl , že by pomohlo odpojit interní disk, ale to u notasu nejde, alespon ne jednoduše.Prosím o radu , nebo řešení.Díky moc

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: instalace Grub na externí SSD Verbatim 480GB

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Protoze se neorientujes v CSM vs EFI.

Musis na zacatku ext. disku vytvorit nejprve oddil ESP o velikosti tak 50 - 100MB, ktery je formatovany na fat32. Disk by mel mit tabulku oddilu GPT. I kdyz u externiho USB by to mozna slo i kdyby byl MBR.
A do toho ODDILU umistis zavadec.
A na swap oddil se vykasli - to je pri novejsich verzich Ubu a LM u SSD spise kontrafunkcni prezitek.

A zavadeni W11 si pak opravis.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jmal
Příspěvky: 3
Registrován: 21 led 2023, 15:14

Re: instalace Grub na externí SSD Verbatim 480GB

#3 Příspěvek od jmal »

Zkusím,díky...Pak dám vědět

jmal
Příspěvky: 3
Registrován: 21 led 2023, 15:14

Re: instalace Grub na externí SSD Verbatim 480GB

#4 Příspěvek od jmal »

Ahoj,tak se zadařilo.Disk jsem převedl na GPT a vytvořil oddíl ESP.Akorat jsem pak musel v UEFI vratit prioritu na Win 11.Ted vse funguje jak jsem potřeboval, do LM bootuju přes klavesu F12.
Děkuji za cenné rady!!! :)

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: instalace Grub na externí SSD Verbatim 480GB

#5 Příspěvek od Ventero1 »

To je fajn. Oznac prosim vlakno jako vyresene.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno