Neuspesny trim

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
doxylan
Příspěvky: 23
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Neuspesny trim

#1 Příspěvek od doxylan »

Zdravím, pokúšal som sa použiť trim na externom ssd disku cez usb a dostal som tento výpis:
FITRIM ioctl failed: Vzdialená V/V chyba

Čo to znamená?

Trim som nastavoval v systéme podľa tejto stránky:
https://www.glump.net/howto/desktop/ena ... d-on-linux

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Neuspesny trim

#2 Příspěvek od Ventero1 »

To znamená, že mám pocit, že TRIM nelze použít via USB - možná nějaké hodně moderní NVME boxy to umí, ale staré SATA to nejspíše nedávají. Ale možná se mýlím a pamatuji si to špatně.

Jaké jsi použil příkazy a parametry?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

doxylan
Příspěvky: 23
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Re: Neuspesny trim

#3 Příspěvek od doxylan »

Na overenie trimu a ďalšie úpravy som použil nasledovné príkazy:

Kód: Vybrat vše

lsblk
lsblk --discard /dev/sdX
lsusb
sudo fstrim /media/SSD
sudo nano /etc/udev/rules.d/50-usb-ssd-trim.rules
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="XXXX", ATTRS{idProduct}=="XXXX", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
sudo fstrim -av
Podľa stránky riešiacej problém trimovania by sa už mal trim po úpravách dať normálne previesť. U mňa vyskočila chybová hláška.

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Neuspesny trim

#4 Příspěvek od menom »

doxylan píše: 18 kvě 2023, 10:04 Na overenie trimu a ďalšie úpravy som použil nasledovné príkazy:

Kód: Vybrat vše

lsblk
lsblk --discard /dev/sdX
lsusb
sudo fstrim /media/SSD
sudo nano /etc/udev/rules.d/50-usb-ssd-trim.rules
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="XXXX", ATTRS{idProduct}=="XXXX", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
sudo fstrim -av
Podľa stránky riešiacej problém trimovania by sa už mal trim po úpravách dať normálne previesť. U mňa vyskočila chybová hláška.

.

Co keby si sem kopiroval skutocne konkretne prikazy z tvojho terminalu s pripojenym diskom:

Kód: Vybrat vše

lsusb
V tomto lsblk --discard /dev/sdX namiesto /dev/sdX musi byt skutocne oznacenie toho zariadenia ako ho operacny system vidi po zadani:

Kód: Vybrat vše

lsblk


A v tomto sudo fstrim /media/SSD musi byt namiesto /media/SSD skutocne oznacenie kam je ten disk pripojeny.

.
.

doxylan
Příspěvky: 23
Registrován: 17 kvě 2023, 21:26

Re: Neuspesny trim

#5 Příspěvek od doxylan »

Ďakujem za ochotu. Problém sa vyriešil akosi sám od seba. Trim na usb pripojenom disku je funkčný. Pravdepodobne k tomu pomohlo fyzické odpojenie a opätovné pripojenie disku, okrem viacnásobného reštartu stroja. Uvedený postup sa ukázal ako použiteľný.

Zamčeno