mSATA SSD+SSD Vyřešeno

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

mSATA SSD+SSD

#1 Příspěvek od MarekK84 »

Ahojte,
nakoľko mi v mojom notebooku odišiel asi 10 ročný mSATA disk 80GB rozmýšľam či sa mi oplatí kupovať druhý. Mám totižto ešte nainštalovaný 480GB 2,5" SSD. Predtým som to mal tak, že ten mSATA bol zavádzací, systémový a ten 2,5" ako /home.
Čo poviete, je lepšie dať celý systém na jeden SSD alebo to takto rozdeliť ako som to mal? Teda mSATA systém, a SSD 2,5" ako /home?
Vďaka za každú radu.
vxmery
Příspěvky: 568
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Holice

Re: mSATA SSD+SSD

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj, to je čiste tvoja voľba. Za mňa 480GB je dosť na systém aj aj dáta. Ak máš /home v oddelenej partícii, tak máš dáta v bezpečí aj keď budeš preinštalovávať.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

Re: mSATA SSD+SSD

#3 Příspěvek od MarekK84 »

vxmery, ahoj, heh ved prave. Neviem sa rozhodnut. Tiez si myslim ze 480GB je dost na system aj data. Nemam v umysle uchovavat velke data na disku. Notebook pouzivam na bezne veci ako net, pocuvanie hudby, ktora je na externom HDD, office...
Co som kukal, tak najlacnejsie sa da kupit mSATA Kingston 256GB, co je az moc vela iba na system za cca 35EUR.
Livan
Příspěvky: 330
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: mSATA SSD+SSD

#4 Příspěvek od Livan »

Ako už vravel vxmery, je bežné, že systém i data bývajú na jednom fyzickom disku. Dnes už je bežné, že sa ani nedelia do dvoch partícií na / a /home. Ja však predsa odporúčam si to preinštalovať na jeden fyzický disk s tám, že tam urobíš tri partície, jednu swap, druhú cca 40 GB na / (systém) a zvyšok na /home.
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

Re: mSATA SSD+SSD

#5 Příspěvek od MarekK84 »

Livan, takze lepsie je to dat na jeden disk? A keby som pri instalacii nechal Linux aby si sam vytvoril particie?
alfisko
Příspěvky: 347
Registrován: 28 črc 2018, 08:48

Re: mSATA SSD+SSD

#6 Příspěvek od alfisko »

Keď to necháš na linux, tak to urobií na jednu partíciu čo je pre preinštalovamie systemu nevýhodné lebo budú vymazané data. Čiže samostatná partícia pre /home je výhodná.
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

Re: mSATA SSD+SSD

#7 Příspěvek od MarekK84 »

alfisko, vdaka, tak uz to chapem. Ja som myslel ze Linux si vytvara particie sam. Tak si to zhrnieme. Ake particie akej velkosti cca mam teda vytvorit?
Livan pisal ze staci swap, system 40GB a zvysok home?
Budem mat iba linux, bez windowsu.
vxmery
Příspěvky: 568
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Holice

Re: mSATA SSD+SSD

#8 Příspěvek od vxmery »

Inštalátor ťa prevedie zrozumiteľne. Spôsob inštalácie zvolíš "Niečo iné" partície rozdelíš: na "/" dáš trebárs 50G, na swap 2,5 x RAM a zbytok /home. Veď máš na nete tony návodov ako na to. Linux za teba nerozmýšľa, robí čo mu určíš :)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

Re: mSATA SSD+SSD

#9 Příspěvek od MarekK84 »

vxmery, ved presne o to ide. Co zadam Linuxu, to urobi. Tak nechcem spravit chybu heh. Minul som sa pokusal o manualne zadanie particii a chcelo to po mne aj particiu EFI. Je nutne ju davat? Na co to je?
Livan
Příspěvky: 330
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: mSATA SSD+SSD

#10 Příspěvek od Livan »

MarekK84 píše: 14 kvě 2024, 14:22 vxmery, ved presne o to ide. Co zadam Linuxu, to urobi. Tak nechcem spravit chybu heh. Minul som sa pokusal o manualne zadanie particii a chcelo to po mne aj particiu EFI. Je nutne ju davat? Na co to je?
EFI partícia sa povinne vytvára, ak máš UEFI režim, nahráva sa tam zavádzač. Swap sa dáva podľa toho, či používaš aj hybernáciu. Ak áno, dáva sa 1,5 až dvonásobok RAM. Pokiaľ nie, stačí 1 až 1,5 násobok RAM. Pri veľmi veľkej RAM aj menej. Na systém stačí zvyčajne 40 - 50 GB (musí tam byť miesto na systém aj s nainštalovanýmí programami), zvyšok na dáta.
Odpovědět