mSATA SSD+SSD Vyřešeno

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

Re: mSATA SSD+SSD

#11 Příspěvek od MarekK84 »

Livan, a ak vypnem UEFI v BIOSe, tak nebude potrebne je vytvarat?
vxmery
Příspěvky: 568
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Holice

Re: mSATA SSD+SSD

#12 Příspěvek od vxmery »

OMG chlapče, terazky má takmer každý komp UEFI. Opakujem, prečítaj si pár návodov aby si sa dostal do obrazu. Howgh.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

Re: mSATA SSD+SSD

#13 Příspěvek od MarekK84 »

vxmery, klud, v pohode. Ved som sa len pytal. Cely zivot som frcal na windowse, take detaily ma netrapili. Ucime sa cely zivot a ucime sa pytanim...Kto sa pyta, vela sa dozvie.
Livan
Příspěvky: 328
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: mSATA SSD+SSD

#14 Příspěvek od Livan »

MarekK84 píše: 14 kvě 2024, 14:39 Livan, a ak vypnem UEFI v BIOSe, tak nebude potrebne je vytvarat?
Áno, ak v BIOSE vypneš UEFI, tak EFI partíciu nebudeš potrebovať. Len neviem, či najnovší LM bude korektne v Legacy režime fungovať. Mám taký pocit, že už s tým sú problémy. No ale však vyskúšaj a uvidíš.
MarekK84
Příspěvky: 29
Registrován: 21 úno 2016, 15:27

Re: mSATA SSD+SSD

#15 Příspěvek od MarekK84 »

Livan,
Radšej nebudem robiť pokusy. :x Práve som disk rozdelil. A už instalujem. Efi som už mal, lebo som mal celý systém nainštalovaný na tom jednom disku ale bez rozdelenia. Keď som šiel inštalovať bolo tam efi, a spojené home so systémom. Takže som to už mal pred pripravené.
Teraz to mám takto: efi 538Mb, systém 60GB, swap 20GB(mám 8GB RAM) a zvyšok je home.
Livan
Příspěvky: 328
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: mSATA SSD+SSD

#16 Příspěvek od Livan »

Teraz to mám takto: efi 538Mb, systém 60GB, swap 20GB(mám 8GB RAM) a zvyšok je home.
Takto by to mohlo byť OK.
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2819
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: mSATA SSD+SSD

#17 Příspěvek od Ventero1 »

Swap oddil na ssd je vylozene skodlivy. Zrus, pripoj k /home a vytvor i aktivuj swapfile. Nebo preinstaluj bez swappart a swapfile se udela automaticky.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...
Livan
Příspěvky: 328
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: mSATA SSD+SSD

#18 Příspěvek od Livan »

Ventero1 píše: 14 kvě 2024, 23:06 Swap oddil na ssd je vylozene skodlivy.
Poprosím na toto tvrdenie nejaký odkaz, kde by to bolo zdôvodnené. Ak je to myslené tým, že veľa zápisov, tak do swapfile bude tak isto veľa zápisov, aj keď v realite keď som sledoval obsadenosť swapu v priebehu používania nb, tak väčšinou bol prázdny alebo zápisy iba pár MB.
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2819
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: mSATA SSD+SSD

#19 Příspěvek od Ventero1 »

Odkaz nebudu resit - je to logicke, pokud zhruba vis, jak funguje prepis bunek v ssd a trim. Pocet zapisu se skutecne nezmeni, ale zmeni se adresni prostor. Tedy v pripade swappart ho mas omezeny (pokud v takovem pripade vubec trim funguje) a dochazi k rapidnejsi amortizaci toho maleho vyseku, zatimco swapfile je rozlozen do vetsiho oddilu, ktery je zahrnut do trim spolu s ostatnimi, a tento se tak pohybuje pri prepisech po vetsim prostoru. Taktez bude mit vzdy primerenou velikost.
Tot takhle amatersky, jen se zakl. znalostmi a logikou. Mimochodem, proc myslis, ze s tim Linux po 15 (nebo kolika) letech prisel, kdyz to celou dobu neumel (Ubuntu tusim automatizovane od v. 16), zrovna v dobe kdy doslo k vyraznu zlevneni a rozsireni ssd ..

Taktez na toto tema kdysi probehla vyzivna diskuze na Ubu-foru a tusim i na tehdy nejlepsim (dnes skoro mrtvem) HW foru Svethardware a na tomto jsme se vicemene shodli.

Mozna je to nejak osetrene FW disku (v takovem pripade pocitam ale, ze ne vsechny - ty starsi nejspise ne), ale nema cenu to riskovat, kdyz jedina vyhoda swappart u hhd byla mensi rychlostni rozdil, ktery ssd prakticky smazava.

Nakonec zruseni (i opetovna tvorba) swapfile; v pripade rozsireni RAM, zjisteni nepotrebnosti, ci nouzove zvetseni volneho mista; je mnohem jednodussi a rychlejsi, nez rosada s oddily.

Z toho logicky vyplyva, ze u ssd uz nema swappart zadnou znatelnou vyhodu a jen zvysene riziko amortizace a drivejsiho odchodu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...
Livan
Příspěvky: 328
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: mSATA SSD+SSD

#20 Příspěvek od Livan »

Takže podstatné je, jak si s tím poradí FW SSD. Zda při zápisech do swappart používá jenom nějaký omezený počet buněk, nebo zápisy rozprostře na všechny dostupné buňky a přiřazuje si je do swappart. Na tuto otázku jsem zatím nenašel hodnověrnou odpověď. Výrobce SSD by to vědět mohl ale nikde jsem se zatím nedočetl, jak to vlastně je. Nicméně zatím jsem neměl ani jeden případ selhání SSD na počet zápisú i když swap používám roky.
Odpovědět