Stránka 1 z 1

rozdeleni HDD pri instalaci (oddily+swap) [vyřešeno]

Napsal: 18 kvě 2013, 10:15
od op64
A. mam 1 TB disk a rad bych se zeptal na rozdeleni: na 2 oddily (system + data) a swap

nyni ho mam rozdeleny na oddily nasledovne (nevim ale zda swap nema byt na konci):
1. 100 GB nainstalovany system (ext4)
2. 6 GB swap (ted je swap veprostred disku - co jsem videl, tak automaticka instalace ho vklada na konec)
3. zbylý oddil mám data (ext4) - pro uzivatelska data

B. dalsi dotaz je k pripojovani:
1. pokud je to mozne rad bych, aby se data co si ulozim/stahnu (tedy v adresari Home) byly na tom 3 nejvetsim oddilu a pokud bych potreboval reinstalovat, tak bych reinstaloval jen 1 oddil a tim by me data z predchoziho systemu zustaly (nevim zda to je spravna myslenka - necham si poradit)

takze jsem pri instalaci zvolil, ze prvni oddil (system) se pripojuje "/" a na treti oddil je "/home" - s timto si nejsem jisty zda to je takto uplne spravne :-)
Diky za pomoc.

Re: instalace - rozdeleni HDD pri instalaci (oddily+swap)

Napsal: 18 kvě 2013, 15:26
od kamowski

Re: instalace - rozdeleni HDD pri instalaci (oddily+swap)

Napsal: 18 kvě 2013, 17:54
od op64
Diky. To je clanek presne pro muj pripad.
Swap tedy muze byt i mezi oddily a i pripojne body je mozne takto pouzivat.
Vyřešeno.

Re: instalace - rozdeleni HDD pri instalaci (oddily+swap)

Napsal: 19 kvě 2013, 15:37
od kamowski
re: "swap"
čiste teoreticky
všetko je to o rýchlosti hdd, teda o rýchlosti prístupu k dátam
z pohľadu funkcie swapu dnes (teda skôr nevyužívania) je asi lepšie ho dať až na koniec a "/home" ako druhý za "/" aby hdd rýchlejšie pristupoval k dátam na "/home"
pri dnešných rýchlostiach hdd je to však asi irelevantné a ja dávam swap ako druhý snáď len z nostalgie :)

opravte ma ak sa mýlim