Rychlost bootování (startup)

Zde řešíme problémy ostatních distribucí Linuxu
Zpráva
Autor
exxp

Rychlost bootování (startup)

#1 Příspěvek od exxp » 02 srp 2017, 10:41

Vím že je to blbost řešit, ale často prostě člověk se chce podívat třeba kdy mu jede autobus, zapne počítač a nechce dlouho čekat než nabootuje ... :shock:

Který distro - pokud možno ne příliš exotické - má nejrychlejší boot?
Používáte E4RAT, nebo něco jiného na zrychlení bootování?
UReadAhead pokud vím už je součástí Mintu ...
Preload je myslím spíš na rychlejší start aplikací, bootování by měl spíš zpomalit ...

Jaký používáte rychlý prohlížeč internetu? Např. z mé zkušenosti např. Pale Moon 8-) je rychlejší než Firefox a nabízí stejné funkce a možnosti instalace doplňků ...
Výborný byl QTWeb - ale už ukončili vývoj ...

Hibernace mně výborně funguje ve Win7, ale v Linuxech po hibernaci nefunguje Wifi

lombardo1981
Poradce Mintu

Re: Rychlost bootování (startup)

#2 Příspěvek od lombardo1981 » 02 srp 2017, 12:12

V LM18 pochybujem. Podpora pre UReadAhead alebo len readahead bola zo systemd-217 odstránená. A podľa dátumu vydaní, si nemyslím, že je súčasťou LM18. Je medzi nimi cca 2 roky. Vyzerá to skôr na systemd-228 či systemd-229. A pokiaľ ju neimplementovali samostatne, tak tam tá podpora jednoducho nie je.
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

exxp

#3 Příspěvek od exxp » 02 srp 2017, 12:58

Aha, tak to jsem si asi spletl s Ubuntem. Nejspíš to moc nefungovalo, když to odstranili ... Dá se někde najít nějaká dokumentace, v kterým distru co je za součásti?

redhawk
Velkovezír Mintu
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od redhawk » 02 srp 2017, 13:33

exxp píše:
02 srp 2017, 10:41
Vím že je to blbost řešit, ale často prostě člověk se chce podívat třeba kdy mu jede autobus, zapne počítač a nechce dlouho čekat než nabootuje ... :shock:

1. Který distro - pokud možno ne příliš exotické - má nejrychlejší boot?
2. Používáte E4RAT, nebo něco jiného na zrychlení bootování?
3. UReadAhead pokud vím už je součástí Mintu ...
4. Preload je myslím spíš na rychlejší start aplikací, bootování by měl spíš zpomalit ...
5. Jaký používáte rychlý prohlížeč internetu? Např. z mé zkušenosti např. Pale Moon 8-) je rychlejší než Firefox a nabízí stejné funkce a možnosti instalace doplňků ...
Výborný byl QTWeb - ale už ukončili vývoj ...
6. Hibernace mně výborně funguje ve Win7, ale v Linuxech po hibernaci nefunguje Wifi
1. s SSD neriesim ale na klasickom hdd su starty do 30s vo vacsine distribucii. a studeny boot zalezi od toho ci je tam BIOS alebo EFI, aky disk je pouzity (SSD s vysokou priepustnostou lieta, HDD asi 3-4x dlhsie ako SSD)
Napriklad Acer ES1 - 111M Startup finished in 2.971s (kernel) + 15.204s (userspace) = 18.175s a to kvoli pomalej eMMC pamati namiesto disku (celkovo je to skor tablet s klavesnicou). moj Zotac v Minte 17.3 mate Kernel 2.483s Userspace 12.311s = 14.794s a na MX-16.1 je to 13.981s cize da sa povedat ze do 15s su oba pripravene, co je zhruba cas Windows 10 na zobudenie
2. nie, nic
3. nie je podporovany od verzie 18.x
4. zalezi na mnozstve spustanych aplikacii. v mint 18 sa da start zanalyzovat cez

Kód: Vybrat vše

systemd-analyze plot > ~/plot.svg
a tam vidiet co kolko trva a co je mozne doladi (napriklad cakanie na ntp server)
5. osobne primarne Firefox ESR, Google Chrome (kvoli mailu, keepu. kalendaru a disku) isty cas som mal Palemoon ale mal som problem s pripajanim sa na webrozhranie na serveri.
inak testy prehliadacov sa daju najst na nete. a v podstate je to prast jak uhod.
moje testy na mint 17.3 na MINT 18 a sumar aj s hodnotami z Wiresharku a tcpdump
6. no nepouzivam hibernaciu, dokonca ju odporucam vzdy deaktivovat a pouzivat studeny start

Este k tomu zrychleniu systemu, pokial sa on staras tak system sa krasne drzi a nespomaluje.
staci raz za tyzden cez terminal:

sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
sudo apt autoremove
sudo aptitude purge $OLDCONF
sudo aptitude purge $OLDKERNELS
ak je ssd tak:

[code]sudo fstrim -v /
[/code]
a popripade par hackov (najma swappines a odinstalovanie indexacie dost pomaha.
1. neviem = pýtam sa.
2. funguje to = nerýpem do toho
Zlaté pravidlo= všetko funguje = neupgradujte. Distribúciu ani kernel.

exxp

#5 Příspěvek od exxp » 02 srp 2017, 14:10

1) SSD by mě stál 3× tolik než za kolik jsem koupil ten počítač :)
Mám tam nějakou praverzi EFI, ještě bez secure bootu - tedy BIOS ovládám myší ...
BIOS je trochu jiné téma, které s OS myslím moc nesouvisí.
Spíš teď mám na mysli tu část bootu po POSTu (restart/studený start - tedy NE hibernace):

předchozí PC: IBM S51 Celeron D 2.80 GHz, 512 MB DDR RAM:
- XPPro upravený nLitem - cca 10 sec.

současný PC: Dell Optiplex 380 Core2Duo E7500 2.93 GHz, 4 GB DDR3 RAM (koupeno vyřazené z práce):
- Win7 Pro 32bit - ovladače od Dellu - cca 20 sec.

- Win10 Pro 64 bit (Media Creation Tool, čistá instalace) - cca 10 sec. (smazáno - bolely mě z toho oči a neměl jsem nějak trpělivost hledat nějaký classic shell nebo tak něco a nějak to bastlit ...)

- Mint Xfce 64 bit - cca 1 minuta (v dual bootu s Win7 Pro - Mint byl ovšem na konci disku až za "oddílem na data, takže to mohlo mít taky vliv - datový oddíl zmenším a Linux půjde někam na začátek 2. třetiny disku tak snad to pak bude o něco rychlejší)

5) Taky jsem používal Firefox ESR, ale je pomalejší než Pale Moon

6) Ve Windows byla hibernace v pohodě - tak za 10 sec., ale pokud by se to nechalo zrychlit natolik, že by hibernace neměla význam, tak by to bylo asi lepší

U těch vylepšení - jako snížení swapování apod. jsem se vždy divil, že to už není automaticky v systému nastavený na správnou hodnotu ... ale asi záleží dost na tom, jak se ten počítač používá, což ten systém nemůže dopředu vědět ...

Btw. - daly by se ty čistící příkazy dát do nějakého skriptu? Docela by mě zajímalo, jak by takový skript vypadal ...

Ano - a to indexování - to je stejný případ jako na Win7 - tam se to zakáže typicky vypnutím služby, případně změnou parametru u souborů ...

Jinak třeba tom Xfce počítám, že už bude spousta služeb, co se radí zakazovat, tak jako tak chybět ...

Pak se často ještě uvádí jeden tip - nějaké načítání s využitím obou jader procesoru ...

lombardo1981
Poradce Mintu

#6 Příspěvek od lombardo1981 » 02 srp 2017, 14:46

Trošku som sa na to ešte zbežne pozrela (iba zbežne, čítala som veľmi zaujímavé články o quartérnych klimatických zmenách).

UReadAhead sa podľa tohto v Ubuntu ešte dá nainštalovať. Podľa iných stránok by mal byť v Ubuntu dokonca v oficiálnych repozitároch. A v LM tiež.
Podľa tejto požiadavky na Archu je UReadAhead nahradený systemdom, takže to evokuje, že ho nahradil readahead, ktorého podpora skončila v systemd-217. V Archu sa UReadAhead nedá nainštalovať, ale existuje balíček v AUR systemd-readahead 216-1.
Nejspíš to moc nefungovalo, když to odstranili
Vraj by obyčajných diskoch to nemalo žiaden efekt. Dokonca som čítala, že to bootovanie u niekoho spomaľovalo. A to bol aj dôvod, prečo to bolo implementované. Nie kvôli SSD.

Či v LM18 je spustená služba ureadahead.service, stačí v termináli zadať tento príkaz:

systemd-analyze blame
Improving performance/Boot process na Arch Wiki
Improving performance na Arch Wiki

Ten skript by mohol vyzerať takto:

#!/bin/bash
set -e
sudo apt update
sudo apt dist-upgrade
sudo apt autoremove
sudo aptitude purge $OLDCONF
sudo aptitude purge $OLDKERNELS
Len neviem či sa pri niektorom z tých príkazov nepotrvrdzuje.

Ale jednoduchšie by bolo vytvoriť alias v ~/.bashrc ( v termináli zadáš príkaz speed a vykoná sa akcia všetkých príkazov):
alias alias speed='sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade && sudo apt autoremove && sudo aptitude purge $OLDCONF && sudo aptitude purge $OLDKERNELS'
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

exxp

#7 Příspěvek od exxp » 02 srp 2017, 15:03

Nebo pak vytvořit skript pro ten nový alias ... (aby to bylo na dvojklik)

Nevím jestli ty distra instalují různé součásti a utility podle toho, na jaký počítač se to instaluje - např. že by to zjistilo že je tam SSD, tak by to automaticky nainstalovalo nějaký jiný utility než když je tam HDD ...
Víc mně na HDD dává smysl ten E4RAT - podobná vychytávka je i na Windows - v Prefetch se vytváří soubor layout.ini, kde je pořadí souborů jak se spouští po startu a pak defrag řadí tyto soubory podle toho layout.ini - mělo to docela slušný vliv na rychlost startu ...

redhawk
Velkovezír Mintu
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od redhawk » 02 srp 2017, 15:22

treba spravit

systemd-analyze plot > ~/plot.svg
a plot.svg nahrat na postimage a supnut linku. pozrieme co tak dlho trva.
inak mam desktop horsi na "hranie" DELL OptiPlex GX620 Seagate Barracuda 7200.9 80GB, CPU P4 630HT (Prescott) a 4GB Ram DDR2 800MHz a grafika nVidia 210.
bezi mi na tom win xp sp3 a mint 18.2 mate (mint startuje do minuty)
1. neviem = pýtam sa.
2. funguje to = nerýpem do toho
Zlaté pravidlo= všetko funguje = neupgradujte. Distribúciu ani kernel.

lombardo1981
Poradce Mintu

#9 Příspěvek od lombardo1981 » 02 srp 2017, 15:33

Nebo pak vytvořit skript pro ten nový alias ... (aby to bylo na dvojklik)
Dvojklik je taj ten "pôvodný" skript. Dvakrát klikneš, otvorí sa okno, čo sa má urobiť. Ty vyberieš otvoriť v termináli.

Toto bez úprav dodatočného príkazu fungovať nebude:

#!/bin/bash
alias speed
Ak používaš bash, tak treba rozšíriť možnosti alias:

shopt -s expand_aliases
Zrušenie expand_aliases:

shopt -u expand_aliases
A toto je v tomto prípade zbytočná robota, pretože obe varianty sú prakticky identické, len napísané inak. A jedna je ako dvojklik a druhá ako skratka pre terminál.
Naposledy upravil(a) lombardo1981 dne 02 srp 2017, 16:18, celkem upraveno 1 x.

exxp

#10 Příspěvek od exxp » 02 srp 2017, 15:46

JJ, večer na to kouknu ... možná spíš zítra, dneska jsou 2 fotbaly :)

Odpovědět