instalace linuxmint-18.2-cinnamon-64bit - při instalace grub2 zamrzne

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: instalace linuxmint-18.2-cinnamon-64bit - při instalace grub2 zamrzne

#11 Příspěvek od juhele2014 »

Odkud byl ten NTB? Alza?

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: instalace linuxmint-18.2-cinnamon-64bit - při instalace grub2 zamrzne

#12 Příspěvek od RadekD »

Neuváženě jsem koupil obdobný NB Aspire ES13, jsou to muka. V Setupu Legacy skutečně neexistuje! Nakonec jsem nainstaloval LM 18.2 Cinnamon (17.3 měl problém s grafikou), ale bez grubu, ke spuštění systému jsem použil flešku s nainstalovaným rEFInd, který umožní spustit cokoliv, co na disku najde. Ze spuštěného systému jsem teprve nainstaloval Grub. Problém je, že u této řady NB je UEFI tak debilní (omlouvám se, jiný výraz pro to opravdu neexistuje), že sice grub najde, ale žádným způsobem se mi ho nepodařilo normálně zpřístupnit. V Setupu tvrdošíjně zobrazuje pouze zavaděč Windows, které tam ovšem nemám. Pomocí efibootmgr (je v systému nebo se dá doinstalovat) jsem zjistil, že Grub je na pozici 0000 a je aktivní, změnil jsem tedy pořadí, aby bootoval první 0000 a pak teprve widle 0001. Ovšem po restartu bylo vše z5. Nakonec jsem zkusil nastavit, aby se po restartu jednorázově spustil Grub (tj. 0000) a systém normálně naběhl.
V konečném stavu se "škrábu levou rukou za pravým uchem" - vytvořil jsem do /etc/init.d/ jednoduchý skript, který po každém spuštění pomocí příkazu efibootmgr -n 0000 nastaví EFI do stavu "jednorázového" spuštění Grubu a funguje to. NB není nutno vracet a manželka je spokojená :lol: Ovšem sám to považuji za "prasárnu".
Třeba to někomu pomůže nebo přijde na jiné řešení, ale mě to trvalo dva dny.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Zamčeno