Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#391 Příspěvek od Ventero1 »

Za 150,- bych jim ty nedostatky i odpustil. Jestli to tedy neni neco jako 30TB SSD za 30$
https://www.svethardware.cz/objevila-se ... sity/58306
:D
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#392 Příspěvek od stani »

Tak jsem se zmýlil. Není japonský jen, ale čínský juan. Tedy cena za tu minidesku činí cca 3 t. Kč.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#393 Příspěvek od Ventero1 »

To by tak odpovídalo - ale ta deska je opravdu nesmyslně koncipována ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#394 Příspěvek od stani »

Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#395 Příspěvek od Ventero1 »

Akorat, ze navzdory popisku u nekterych modelu, nic z toho neni fanless.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#396 Příspěvek od Livan »

Ventero1 píše: 15 zář 2022, 16:03 Akorat, ze navzdory popisku u nekterych modelu, nic z toho neni fanless.
Jasně, to, že sa jedná o mini PC, neznamená automaticky, že je to fanless. Pri procesore s TDP 10 W sa nedá urobiť fanless, pokiaľ nie je ten chladič na vonkajšej strane obalu. Aj u procesorov s TDP 6W je v uzavretých krabiciach problém to uchladiť bez ventilátoru. Iste je lepšie, že je tam ventilátor, než keby to throtlovalo kvôli vysokej teplote.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#397 Příspěvek od stani »

Livan píše: 16 zář 2022, 09:42 Pri procesore s TDP 10 W sa nedá urobiť fanless, pokiaľ nie je ten chladič na vonkajšej strane obalu. Aj u procesorov s TDP 6W je v uzavretých krabiciach problém to uchladiť bez ventilátoru. Iste je lepšie, že je tam ventilátor, než keby to throtlovalo kvôli vysokej teplote.
Souhlas, 10W je hraničních. Ale myslím si, že by ještě pasiv udělat šel: samozřejmě masivní měděný chladič a perforovaný horní kryt.
U 6W je to úplně v pohodě, sám takový mini pc mám, stačily měděné plíšky a hliníkový chladič přes celou desku, samozřejmě perforovaný horní kryt, a teploty jsou OK.

Největší nedostatek u většiny současných mini pc vidím v absenci perforovaného horního krytu.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#398 Příspěvek od Livan »

stani píše: 16 zář 2022, 09:59 Souhlas, 10W je hraničních. Ale myslím si, že by ještě pasiv udělat šel: samozřejmě masivní měděný chladič a perforovaný horní kryt.
U 6W je to úplně v pohodě, sám takový mini pc mám, stačily měděné plíšky a hliníkový chladič přes celou desku, samozřejmě perforovaný horní kryt, a teploty jsou OK.

Největší nedostatek u většiny současných mini pc vidím v absenci perforovaného horního krytu.
Tak ono hodne záleží aj na rozmere toho chladiča. U toho N40, kde je rozmer chladiča celkom velký, je to OK, avšak pri malom miniPC sa to už neuchladí, pokiaľ je to vnútri. Perforácia trošku pomôže ale oveľa účinnejšie by to bolo, pokiaľ by chladič bol neprikrytý a súčasťou obalu.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#399 Příspěvek od Ventero1 »

Souhlas. Ty krabicky jsou male na ucinny pasiv, zvlaste pokud vime, jaky k tomu maji vyrobci pristup - dodelej si sam - viz Stani.
Jen jsem upozornil, ze u nekterych modelu je uvedena nepravdiva informace.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#400 Příspěvek od stani »

Zdravím, nevím zda to sem patří, ale třeba jo.

Sháněl jsem něco malého, ale zároveň přenosného, i na cesty.
V prodeji je už minibook GPD Pocket 3, na který jsem sem dával myslím odkaz.
Dá se koupit i na Ali, ale jeho cena je dost vysoká. Co je však nejvíce nepříjemné, to jsou stížnosti uživatelů na přehřívání a hukot ventilátoru.

Takže toto tedy ne. OK, zkusím nějaký subnotebook, sám jsem v minulosti měl Lenovo Yoga, něco podobného by mohlo být ono. Ale ouha, subnotebooky prakticky vymizely.

OK, takže zkusím notebook s nejmenší úhlopříčkou. Měl jsem v minulosti dva Acer, jeden Asus. Tudíž jedině Acer, vím, že i když měl ventilátor, tak byl mimořádně tichý, a celková spokojenost s touto značkou. Hledal jsem tedy něco s 8 GB RAM a 256 ROM, IPS, a pokud možno N6000 nebo N6005.
Jo, tak jsem ho našel, ale pálka velká. Navíc celkové rozměry nejsou o moc menší než u „klasického“ 14'.

No jo, co se dá dělat… Takže jsem nakonec šel do Acer Swift 1 (NX.A77EC.001), i když nebylo jasné, zda má větrák nebo ne. Koupil jsem ho za přijatelných 7200 Kč vč. DPH (ve slevě, navíc další sleva na poslední vystavený kus), i když mě prodavač přemlouval k jinému, že prý v tomto je slabý procesor. Pro mé účely je ale dostatečný.
A udělal jsem dobře. Notebook za tyto peníze má velmi dobré zpracování, je kovový, i když není těžký, dobrá výdrž baterie. Skoro jako u prémiových notebooků. Jediné co zamrzí je absence LAN konektoru, ale při té tloušťce tam ani být nemohl. Vyřešil to samozřejmě příslušný hub.

Co je ale důležité, notebook je opravdu fanless, nemá dokonce ani žádné větrací otvory (ty dva na spodní části jsou pro reproduktory). Věřím Aceru co se ohledně chlazení týče (asi to má vyřešeno přes to kovové tělo?), protože mám s touto značkou jen dobré zkušenosti. Uvidím ale pak v provozu, při větší zátěži.

3.jpg

2.jpg
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Odpovědět