Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#401 Příspěvek od Ventero1 »

Jsi se mohl zeptat a hnedle bych ti ho doporučil ;-)
Poradil jsem ho úspěšně spolubydlící studentce a sám jsem o něm uvažoval. Vzhledem k tomu, že cena se běžně pohybuje od 12000,- výše, tak jsem šel do repase HP EliteBook 840 G2 s tuším i5-53xxU, 256GB SSD a 8GB RAM, FHD slušnej LCD (ne TN, jak běžně bývá u tohoto modelu - asi VA), který sice má ventík, ale za 5000,- na moje použití 1 měsíc ročně a zaručenou kompatibilitou s W7 mi to přišlo jako rozumnější volba.
Vidět ale někde Swift 1 s N6000 za 7500,-, tak nevím nevím - asi bych volil jinak.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#402 Příspěvek od stani »

Ještě k tomu Acer Swift 1:

pozor, Acer Swift 1 s 8 GB RAM a 256 ROM stejný hardware, stejné vybavení, stejné vlastnosti, má různá označení, modelové roky(můj odhad):

NX.A7BEC.001 s W10 (2020)

NX.A77EC.001 s W10 (2021) - ten mám já

NX.A77EC.004 s W11 (2022)

NX.A7BEC.003 s W11 (2021) - zlatá barva

NX.A9UEC.003 s W11 (2021) - růžová barva


Jinak já ho budu používat hlavně jako PC (je blbé, že to nemá boční tlačítko na zapínání), a když někam pojedu, tak ho odpojím od monitoru a beru sebou.

Koupil jsem ho v akci v Electroworldu, ještě tam nějaké v akci mají.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#403 Příspěvek od stani »

Mini deska N6000 X86 - nějaké novější informace.

Takže deska (samozřejmě) pochází z Číny a prý by měla být k dispozici v "několika příštích měsících".
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#404 Příspěvek od Ventero1 »

Škoda je, že už nemá SATA nebo ještě jeden M2 pro 2 disky.

Koukal jsem na Chuwi - má teď velmi zajímavou nabídku miniPC hlavně s Ryzen - ale už nic v pasivu - i Herobox s N4500 má ventík. Tak ono, když jen koukáš na stream ve FHD, tak se teplota ustálí na něco přes 80°C - a to pak zpomaluje trochu výkon a určitě i značně životnost. I když u tohodle se asi nepočítá moc s tím, že to někdo bude mít 3 roky déle, ale Chuwi už asi jo. I když spíš si myslím, že koncepce s ventíkem vyjde levněji, při dnešních cenách mědi a hliníku.
https://www.chuwi.com/
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#405 Příspěvek od stani »

Ventero1 píše: 11 říj 2022, 08:46 I když spíš si myslím, že koncepce s ventíkem vyjde levněji, při dnešních cenách mědi a hliníku.
To každopádně. Ovšem hučící (šumící, svištící - jak to kdo slyší) ventilátor, bude vždy hučící ventilátor.

V tom fanless Acer Swift 1 s N6000 jsem už dělal zátěž, a opravdu teploty lítají od cca 33 do 80 C. No, utěšuji se 3-letou zárukou a také, že tento CPU má snést max 105 C.

Jinak ta Mini deska N6000 X86 bude určitě tvrdý konkurent Raspberry. Uživatelé píšou že u PI 4 se to také v zátěži dost hřeje a musí si dokupovat masivní chladiče nebo rovnou ventilátor.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#406 Příspěvek od Ventero1 »

Taky to tak beru.

Doufám, že AsRock ještě vyleze s těma pasivně chlazenýma "J" - ty desky byly opravdu plnohodnotně vybavené.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#407 Příspěvek od Ventero1 »

Tak na Amazon už mají AsRock J5040 za 160€ i starší J4125 za 134€ mini-ITX - čeští distributoři se na ni vyprdli.
Ten chladič tam je celkem masivní, ale ne moc rozvětvený do plochy - asi se počítá s min. 1 ventilátorem skříňovým - co myslíte?
Každopádně by se asi dal udělat větší - uchycení jsou 4 špunty, takže vyfrézovat 2 drážky do něčeho většího a vyvrtat 4 díry by asi bylo realizovatelné.
Trochu mě překvapilo, že i napájení nechali klasiku ATX 24pin a nikoliv nějaký extern 19V.

Výhoda téhle desky je nejspíše hlavně ta 7.1 zvukovka s optikou a pro někoho možná PS2 a DVI - to normálně pasivní desky a mini-PC nemají ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#408 Příspěvek od stani »

Deska má vcelku dobrá hodnocení. TDP CPU je 10W, a největší výhoda tohoto procesoru je Base Frequency 2.00 GHz. Ovšem trochu nevýhoda je 14 nm.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#409 Příspěvek od Ventero1 »

Je tam, mj., že při indexaci - asi srovnatelná zátěž, jako stream FHD videa odhaduji - teplota kolem 80°C a při Cinebench max. 94°C v pasivu - to by tak odpovídalo i tomu Heroboxu s N4100, co provozuji už asi rok.
A pokud by se přeci jen skříňka dovybavila nějakým velkým ventíkem na min. otáčky, tak to prakticky nebude slyšet a bude to úplně zajištěné ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
danix64
Příspěvky: 50
Registrován: 20 říj 2021, 07:53
Bydliště: Slovakia

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#410 Příspěvek od danix64 »

https://www.hardkernel.com/shop/odroid-h3-plus/
N6005 pasivne od ODROIDu ! a este 2x 2.5Gbit LAN, 1xM.2, 2xSATA, 2xDDR4 max 64GB,…
Vyzera to zaujimavo

Odpovědět