Zvažujem kúpu mini PC

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#411 Příspěvek od stani »

danix64 píše: 13 říj 2022, 14:07 https://www.hardkernel.com/shop/odroid-h3-plus/
N6005 pasivne od ODROIDu ! a este 2x 2.5Gbit LAN, 1xM.2, 2xSATA, 2xDDR4 max 64GB,…
Vyzera to zaujimavo
Hmm, vypadá velmi dobře, dobrý tip. ;) To bude tedy dobrá konkurence pro Mini desku N6000 X86... :?:

A už se (bude) prodává i u nás. A má i levnějšího brášku s N5105. (srovnání obou procesorů)

Podrobnější technické informace (z této stránky). Další stránka.

Jen škoda, že to nemá HDMI aspoň 2.0a. Velikostně stejné jako minideska s N6000 (ta má ovšem HDMI 2.1 a USB-C).
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#412 Příspěvek od Ventero1 »

Je hlavně škoda a obrovský konstrukční, že to nemá NGFF 2230 na wifi namísto zbytečného eMMC portu - je prakticky k ničemu, když je tam NGFF 2280 a 2x SATA - což je zase spolu s optikou oproti tamté konkurenční desce velké plus. Wifi a BT by se pak muselo řešit via USB přes 24pin PEH - protože zabrat si 2 ze 4 venkovních portů je blbost.
Je mi ale jasné, že myšlenka je na server - 2x LAN a tak se tam s wifi nepočítá, ale druhý NGFF by byl rozhodně užitnější, než ten eMMC.
Chladič se ovšem musí pochválit.
A taky je ta deska na našem RPishopu o 2000,- přepálená oproti 165$ v HardKernel - to už z toho leze o dost lépe i levněji ten AsRock
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#413 Příspěvek od stani »

No, řešením může být třeba USB WIFI BT. Ale to jsou zase další peníze navíc. WiFi a BT by měly být už na desce. Jinak já jsem si na Ali ještě předtím než zavedli clo zakoupil tento wifi BT modul.
Ano, souhlas, tento chladič je velké plus, ale zároveň u 10W TDP, nezbytnost.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#414 Příspěvek od Ventero1 »

Ten kolík jsem zkoušel a v Linuxu je to docela peklíčko rozchodit pod obojím, tak jsem ho vrátil. Škoda, že ta deska nemá ani aspoň jeden PCIe 1x ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#415 Příspěvek od stani »

Zotac staví na N6415.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#416 Příspěvek od Ventero1 »

Zotac je hodne dobrej, ale ma nesmyslny ceny, hlavne tady v Cechach - momentalne totez s N5030 za 9500,- Kc - tohle, jestli tohle sem vubec prijde, tak to bude zase 20ks na celou republiku a bude to stat min. 12000,-
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#417 Příspěvek od Ventero1 »

miniPC s ARM pro Windows - předpokládám, že by mohla fungovat i ARM verze Ubuntu:
https://www.cnews.cz/zatim-nejrychlejsi ... gb-pameti/
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#418 Příspěvek od Livan »

Tak toto https://www.zive.cz/clanky/zotac-zkroti ... fault.aspx vyzerá zaujímavo. Len mi nie je celkom jasné, ako tam chcú pasivne uchladiť 28 W procesor.

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 504
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#419 Příspěvek od stani »

Hmm, to asi nepůjde. Všechny tři uváděné procesory mají 28W a v Turbo dokonce 64W.

I když má Zotac výborně vyřešenou perforaci (v práci máme šestým rokem skladové mini pc ZOTAC ZBOX NANO CI323, a je to s teplotama tak akorát), a chlazení bude něco na tento způsob, tak to myslím nebude stačit a mini pc se bude hřát.
Tady by dle mého názoru nepomohl ani celoplošný masivní měděný chladič.
Už to tu v minulosti bylo, že mini pc s takovýmto procesorem a TDP vždy "hořely". Jak to má nad 10W, je to prostě (u fanless mini pc) problém.
Naposledy upravil(a) stani dne 29 lis 2022, 19:58, celkem upraveno 2 x.
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Zvažujem kúpu mini PC

#420 Příspěvek od Ventero1 »

Tak Zotac dělá podobné stroje v pasivu dlouho - s i5 apod. Kdyby to byl takový průšvih, tak už by to dávno nedělali.
Mám za to, že mají prostě pomocí FW CPU podkopnuté, výbornou koncepci chlazení a zbytek spoléhají na sebeobranný trotling CPU. Osobně mám zkušenost s modelem CA, kde je ale Zen U s 15W TDP, kteréžto jsou v praxi mnohem menší teplo, než 15W u Intel z té doby. A teploty jsou při permanentním cca 3/4 vytížení opravdu hraniční - a to jsem ještě raději netestoval ve vedrech - je jasné, že to už bych mu dával čoudy.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět