Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
takyradejianonymne

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#11 Příspěvek od takyradejianonymne » 04 črc 2019, 17:09

Ještě konečná poznámka. Pro možné odvážné následovníky :P
Toto píšu už v Mageia 7. Dnes (od včerejška) celý den jsem to pruboval. Doporučuji a do začátku a když jako u mne není čas příliš bádat co a proč a jak:

a) místo případně Chromium nainstalovat raději Chrome, rozsypal se mně v Chromiu překvapivě z ničeho nic a asi po 1 dni zvuk (v youtube) a bylo i cvakání, potom laborování s dohráváním kodeků a s přeinstalací Chromia přineslo jen přechodné chvilkové zlepšení, časově (viděno alchymisticky) se to rozsypalo po odzkoušení funkčnosti přehrávačů Dragon a VLC už z instalace, nakonec jsem našel už hodně starou hlášku že Chromium začalo v (ještě staré) Magiea blbnout a právě se zvukem,

b) na případné operace s právy správce (podle třeba návodů k něčemu) používat místo obvyklé přímo konzole/terminálu raději „Nastavení počítače“ a potom „Spustit konzoli pro správce systému“ a z ní teprve příkazy zadávat.

Já Mageia 7 zvědavě zkouším z důvodu že kdyby se u ruského ROSA Linux stáhla roleta (z politických důvodů) a tak mít něco podobného by přišlo jistě vhod: to KDE5 a pod OpenSUSE nebo Kubuntu atd. atp. podobné tomu, na co jsem už rozmazleně zvyklý, totiž není.

Z ROSA Linux jsem si cvičně převzal do Mageia baličky pro barevnější ikony, k tomu příslušné téma které má také vazbu na ikony a také sadu fontů MS, no a také balíčky pro instalaci/spuštění programů: ROSA Media Player (Dragon a VLC jsem poslal k šípku) a ROSA Image Writer. Téma které má vliv na zobrazení rámů oken a aby ten horní řádek s názvem nebyl humpolácky široký ale byl decentně úzký (v ROSA Linux) jsem zatím nenašel a pokud něco asi ano, tak dojel jsem zatím na závislosti.

*** Tož nějak schůdná náhrada to asi ta Megeia je, že, ovšem potvrzuje se mně to že za původní Mandrake/Mandriva je vážně míněným, myšleno tak nějak opravdu profi nástupcem, dnes právě asi jen ten firemní ROSA Linux: je blbovzdornější a tím i více vhodný pro začátečníky.
Myslím, že bych Mageia 7 na chuť přišel a rychle, jenže těch „překvápek“ na které jsem já narazil je, za těch pořád málo jen hodin zkoušení a při běžné práci, docela už dost. Vyčkám, jaké budou následovat aktualizace a jako případné opravy? OpenMandriva se mně vedle instalovat nechce, už jsem nahlédl živou verzi a není zde řešeno klikátko na záměnu ovladačů grafiky, bylo by to dle mne z deště pod okap :roll: .

zeleno110
Poradce Mintu

#12 Příspěvek od zeleno110 » 05 črc 2019, 13:27

Vďaka za užitočné názory a skúsenosti s Mageiou 7, ja mám ako hlavný systém MX Linux 18 a ako záložný je práve ten, ktorý skúšam a tých už bolo dosť. Ten MX Linux je celkom dobre odladený a má dosť pomôcok na nastavovanie a ladenie systému. Už ale čakám, kedy vyjde nová verzia založená na debian 10.
Snímka obrazovky.png

zeleno110
Poradce Mintu

#13 Příspěvek od zeleno110 » 18 črc 2019, 09:22

Ďalším kandidátom na záložný systém pre "takyradejianonymne" by mohol byť Q4OS https://distrowatch.com/table.php?distribution=q4os je založený na novom debiane 10
Screenshot_20190709_081418.png
Screenshot_20190708_144652.png

Ventero1
Vezír Mintu

#14 Příspěvek od Ventero1 » 18 črc 2019, 16:51

A co vlastně není v pořádku s originálním Debianem, že se hledají různá modifikovaná distra, kde vznikají pochybnosti, chybovost atd. Je Debian nějak špatně odladěn nebo proč se mu "raději vyhýbat" a hledat alternativy?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne

#15 Příspěvek od takyradejianonymne » 18 črc 2019, 18:04

Ventero1: cha, chááá, tak to jsi trefil hřebík na hlavičku!
To se sám sebe také ptám. Protože výsledkem je potom to co je, tedy už dnes neprůhledná a také tím pro příchozího nepoživatelná džungle nabídky různých distribucí a ani ten distrowatch není (nemůže být) nějak naprosto spolehlivým majákem pro orientaci.

Jsem možná jen trochu víc poučený laik ale už od pohledu mně brzy začalo být kolem Linuxu jasné, že toto asi je ta odvrácená tvář a žel "cena" za svobodu která kolem svobodného software se snaží tady panovat.
Polož si v úvahách ale otázku poněkud z jiného úhlu. Proč tedy další a další mutace (nejen) Debianu vznikají? Podobně proč vznikl Mint když tady bylo (a je) Ubuntu a proč vzniklo Ubuntu když tady byl a je právě ten Debian?
:!: Dělá něco Debian špatně? Je málo otevřený novinkám? a tak je přespříliš (jak pro koho?) potom konzervativní? i proto s echt prý starými balíčky uživatelských programů?

Já jsem si zvědavě nedávno ten nový Debian 10 a s KDE stáhl a opravdu letmo v živé verzi prohlédl: právě jakoby už předem a z důvodu tvé zde trefné poznámky a vlastně otázky.
:? Ve své podstatě jsem byl totiž příjemně překvapen! Z pohledu mého a jako snad toho trochu poučeného laika jsem seznal to, že mně akorát chybí právě ta různá klikátka a protože nechci už nic nikde pořád študýrovat a zanořovat se.
Možná je ta komunita kolem Debianu zasažena nějakým až příliš linuxovým purismem a který se ale dle mne nemá přehánět, protože je to potom purismus veskrze falešný ... a důsledkem je potom ona rostoucí hromada zmutovaných distribucí a ... možná to je už nějaký sport udělat si svoji distribuci, že?

Poznámka: toto téma k Mageia jsem zde založil jako takovou (nastagickou?) připomínku možných následovníků jiné, v podstatě k Debianu konkurenční větve tj. Mandrake/Mandriva a založené na balíčkovacím systému .rpm

zeleno110
Poradce Mintu

#16 Příspěvek od zeleno110 » 20 črc 2019, 19:45

Ventero1 píše:
18 črc 2019, 16:51
A co vlastně není v pořádku s originálním Debianem, že se hledají různá modifikovaná distra, kde vznikají pochybnosti, chybovost atd. Je Debian nějak špatně odladěn nebo proč se mu "raději vyhýbat" a hledat alternativy?
Debian je v poriadku, len sa na ňom nedajú robiť takéto pokusy.
Linux XP :)

redhawk
Guru Mintu

#17 Příspěvek od redhawk » 20 črc 2019, 22:46

zeleno110 píše:
20 črc 2019, 19:45
Ventero1 píše:
18 črc 2019, 16:51
Debian je v poriadku, len sa na ňom nedajú robiť takéto pokusy.
Linux XP :)
Obrázek
nezalezi ci je to debiam alebo rh
Mimochodom Linux XP strasne padal :D
a na gnome je stale tema https://www.gnome-look.org/p/1230964/
Pravděpodobně kecám.

Odpovědět