Rosa linux

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#1 Příspěvek od takyradejianonymne »

Je dobré to zde zmínit. Za mne dík. Verze R11 vyšla už ale někdy v polovině března :)
Žel podivnou novinkou je, že i dnes (tj. 30. června) a v anglické mutaci znají a odkazují na stále předchozí verzi R10!?
Buď na to a z důvodů všeobecně politických už okatě hází bobek nebo ... příznak počátků nějakých vnitřních problémů ve firmě, tedy u správce? To se teprve ukáže.
Pro KDE5 (PLASMA5) to je dle mne jedna z nejlepších distribucí a mimo rodinu balíčků .deb. Nutno ale počeštit. Jde to celkem snadno.
Shodou náhod právě včera jsem povyšoval konečně i to jádro, jinak se mně verze R10 na R11 zaktualizovala "sama" tj. bez povšimnutí a někdy v tom letos březnu. Jádro pro R11 je uloženo v repozitáři (meta balíčky) a vše proběhlo bez problémů, i s nastaveným nesvobodným ovladačem nVidia. Ač se někdy doporučuje tady přepnout na svobodný ovladač. Jen to celé nějakou dobu víc trvalo. Včetně prodlouženého prvního potom restartu.

Mé poznámky k dalším prostředím a pro R11:
KDE4 ... je tak nějak dnes generačně už mimo mísu a přestal jsem proto sledovat, navíc prostředí je více náročnější na zdroje než to novější KDE5, význam to má pro nasazení ve firmách a protože správce distribuce má také komerční aktivity,
LXQT ... ze zájmu jsem dlouhodobě sledoval a až do dneška, to prostředí je už nějak víc jeho autory doladěné, ovšem stále více docházím k názoru že proč LXQT když je k dispozici dnes na zdroje vylehčené a stabilnější a hezčí a upravitelnější atp. KDE5, asi LXQT brzy proto smažu a na uvolněné místo (pro prohlédnutí a sledování tedy pro poučení u konkurenta) nainstaluji něco jiného, asi Fedoru 30 a s právě GNOME a se skřípěním zubů :) , problém s počeštěním LXQT už je větší než v případě KDE5 a mnou zde na webu kdysi podaný návod platil pro verzi 0.13, teď je ale už 0.14 a je to poněkud jinak,
XFCE ... jako taková novinka a proto jsem okamžitě na jaře odzkoušel, tady jsem byl ale zcela neúspěšný ohledně počeštění, možná by se i povedlo ale bylo by to násilné drbání se nohou za uchem a dle mne by byly problémy s potom aktualizací té češtiny, on totiž ruský správce ta prostředí se obvykle navíc snaží i dál kultivovat/omalovávat po svém, nám je asi proto (zatím) cesta zde uzavřena :roll:
:!: :!: :!: Oprava: dne 12. července 2019 se mně podařilo XFCE a spolu se systémem počeštit, návod dám do zde příspěvků a až ho ještě jednou ověřím :!: :!: :!:
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 12 črc 2019, 20:40, celkem upraveno 1 x.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#2 Příspěvek od takyradejianonymne »

Jo, zapomenul bych. Pro možné další průzkumné objevitele :P
Tak to počeštění ROSA Linux a pro KDE5 a z nejlépe anglicky provedené před tím instalace. S nastavením/přenastavením jazyků mohou být potíže obecně. Potíže různé a případ od případu a dle distribuce a použitého prostředí. Také se to mění v čase! Viz proto různé návody toulající se po internetu. Takže je v tom potom docela alchymie. Pokus omyl. A co platí dnes nemusí, po nějaké aktualizaci systému, platit zítra :roll:

1. V (píšu překlad z angličtiny) "Instalovat a odebrat software" resp. ve správa software a je třeba mít v levém horním rohu nastaveno "Vše" tak zadat na výběr "l10n" a tam označit češtinu pro KDE (tedy pro KDE4 a i když už je instalováno ono novější KDE5) no a případně zkontrolovat a označit k instalaci češtinu (při jednom) i pro další věci a jako může být důležité LibreOffice. Označené nainstalovat.
Označení češtiny pro KDE5 a což by bylo zcela logické totiž vede (zatím!) k chybovým hláškám/upozorněním. Zatím to je tak současný stav.

2. V samotném nastavení KDE5 přenastavit na češtinu "Místní nastavení" a to všude.

3. Tu češtinu ještě alchymisticky stvrdit tím, že v /etc do souboru "environment" se zapíše něco takového a aby výsledek byl:

Kód: Vybrat vše

#
# This file is parsed by pam_env module
#
# Syntax: simple "KEY=VAL" pairs on separate lines
#
LANG="cs_CZ.utf-8"
LANGUAGE="cs_CZ.utf-8"
LC_ALL="cs_CZ.utf-8"
LINGUAGE="cs_CZ.utf-8"
po natažení systému zkontrolovat zda-li v LibreOffice možno psát ď ť ň, a u mne to tak jde! V pořádku. Ovšem, v počátcích krátce a už před delším časem, jsem musel některé (zkusmo) řádky vyhodit, nějak se to totiž tlouklo. Kde byl zádrhel nevím.

4. Některé programy (i mimo rodinu KDE) a i když je k nim doinstalovaná ta čeština tak třeba navíc přenastavit potom na češtinu ručně v nastaveních přímo programu! Moc toho takto není, záleží případ od případu.
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 13 črc 2019, 08:54, celkem upraveno 1 x.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#3 Příspěvek od takyradejianonymne »

ad 4) já na tom nic divného nevidím a pamatuji si to ještě z dávné éry i Windows :lol: možná jsem to já nenapsal zřetelně?,
tedy stáhneš a nainstaluješ program nebo ho spíše náhodně "objevíš" už nainstalovaný (proto obvykle nějaké smetí) a na tu češtinu (z obvyklé angličtiny) ho musíš ručně přenastavit někde v menu toho programu (nikoli systému) ... a proč? ... no protože to tak programátor napsal. Co si pamatuji tak platilo pro různé sem tam prohlížeče obrázků, hudební a video přehrávače ale i webové prohlížeče a zhusta právě pro to takové smetí.
Pouštím rychle potom z hlavy a proto si teď konkrétně čerstvý příklad nepamatuji, držím se totiž obvykle hlavního proudu a tam už bývá jazykově zaintegrováno na nastavení systému. To jen jako poznámka.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#4 Příspěvek od takyradejianonymne »

Jak vidím z obrázku tak přechod na slovenčinu/slovenštinu byl zdárně proveden 8-)

Jinde jsem už tady na webu to psal. Upozornění!
Kritické místo pro uživatele muže být, když tím tam klikátkem provádí nastavení na nesvobodný ovladač grafiky, u mne na nVidia. Nebo přepíná z nesvobodného zpátky na svobodný ovladač.
Ten průběh jak se jeví potom z hlášek tak může být zavádějící: uživatel si může myslet že je konec že je tedy provedeno, jde na restart počítače, a ono dokončeno není a je průšvih. Je třeba to nechat opravdu dokončit :!:

I když jsi se zařídil na tmavo tak co se týče vzhledu na světlo připomínám, že ROSA Linux má své vlastní téma a sadu ikon, je třeba jejich použití zkontrolovat a případně na ně přepnout.
Můžeš krátce také napsat tady tvá zjištění, tím nemyslím jen co se týče vzhledu ale i funkčně. Já teď třeba v posledku to "testovací" PlayOnLinux a Wine zde neinstaloval, a to protože (viz vedle téma k příbuzným distribucím Mageia a OpenMandriva a PCLinuxOS) ten Adobe Reader tedy acroread jsem našel v repozitáři a kupodivu i že funkční. Ono totiž když už nějakou asi náhodou jiné distro tam ten balíček acroread ještě má, tak žel není aktualizovaný a je proto nefunkční. Tady funkční je. Takže jsem tuto funkcionalitu a v novějším provedení (Adobe Acrobat Reader DC) přes PlayOnLinux instalovat já nemusel.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#5 Příspěvek od takyradejianonymne »

Půjdeš do Nastavení a kde je vše v ROSA Linux už při jednom (tedy není zvlášť Nastavení počítače a Nastavení systému! a jako to mají ty jiné mandrivácké klony!) a tam někde dole v Administraci systému klikneš na Nastavit grafický server a už tam uvnitř klikneš na Proprietary (nividia) a zobrazí se tobě dál okno s nabídkou:
:arrow: Free (nouveau)
:arrow: Proprietary (u mne nvidia-410) :!:
:arrow: VESA

... ano ty klikneš na Proprietary a budeš čekat, budou nějaké hlášky a další myslím okna a ty zase jak se snad dobře pamatuji potom zmizí ale ty musíš pořád čekat, čekat na tu poslední hlášku že je hotovo, nebo alespoň něco ještě chvíli potom dělej jiného a počítač hned nerestartuj!
Po restartu upozorňuji že bude při natahování o něco déle počítač dál šrotit, součást asi té instalace?, příště už to natahování systému tak dlouhé nebude!

Jak jsem psal výše, tady je třeba být opravdu pozorný, já v počátcích a při průzkumničení nakonec i skončil novou instalací.
Ale když se tzv. povede je to potom dál normálka a v podstatě že paráda. Ten svobodný ovladač Free (nouveau) beru jako že nějak to funguje ale proti tomu nesvobodnému od nVidia to není ono: linuxově ideový purista tady u ovladačů a zvláště u grafiky já nejsem, proto tu nesvobodnou nVidia upřednostňuji.
Jak se případně bude u tebe a nejen tady u ovladačů mlet to nastavení v /home Mageia versus ROSA Linux nedokážu posoudit, ideální to není a nějaký ruch to přinést může.
:idea: Já bych tu instalaci raději provedl ještě jednou a v pořádku! Tak dlouho to zase netrvá.

Jinak připomínám navíc a tím upozorňuji pro případné prohlédnutí, že z vlastní dílny tam oni mají:
- ROSA Image Writer,
- ROSA Media Player (ten s některými dál funkcemi než bývá obvyklé a je třeba hledat popis),
- vylehčený webový prohlížeč Newmoon (dávají ho k LQXt a pro KDE5 nutno doinstalovat).

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#6 Příspěvek od takyradejianonymne »

Věc ovladače nVidia a píšu než odejdu dělat zase na zahradu:
grafickou kartu já mám Geforce GT 730 takže tuto řadu, to překlopení v ROSA Linux na ovladač nVidia jsem dělal asi tak už 20 krát v průběhu asi 3 let. Protože vedle KDE5 jsem na vedlejším HDD sledoval jak si vede (nebo ne) v ROSA Linux to prostředí LXQt. Do prostředí LXQt (na knihovnách Qt) jsem totiž zkusmo instaloval právě věci z KDE5 (také na knihovnách Qt). Ze začátku byly problémy ač teoreticky by být neměly, teď v posledku si to sedlo a jen tak na okraj jako poznámka.

Takže asi z 20 překlopení ovladačů grafiky a jak v KDE5 tak LXQt (je tam stejné klikátko) jsem byl asi 3 až 4 krát právě neúspěšný! Navíc jsem někdy z nVidia se vracel zpět na nouveau. Také jsem testoval i verze 32 bit. Dával jsem si vždy pozor na to ukončení a potom také, při spuštění této operace s ovladači, jsem už raději při čekání na počítači nic souběžně neprováděl.

Ono správně by mělo být abys podle toho jakou máš grafickou kartu tak si na na webu nVidia:
https://www.nvidia.com/Download/index.aspx
našel doporučený ovladač a to by mělo tak nějak sedět s tím co instaluješ tím klikátkem, jen teď nevím (nebudu to znovu u sebe spouštět) jestli v ROSA Linux máš na výběr z více nabídnutých ovladačů, myslím že třeba v Linux Mintu to tam tak bylo.

Každopádně to, jak píšu zde příspěvek, tak píšu ho v KDE5 a s pro grafiku nainstalovaným ovladačem nVidia a tím tam klikátkem o kterém jsem už napsal.
Myslím že jde o princip: já bych se pokusil proto udělat to znovu a na nové instalaci tj. bez namíchané Mageia - protože kdo ví.
Také předpokládám, že máš staženou z ruských stránek už tu verzi R11, anglické odkazovaly ještě na R10. Ne že by to mělo mít asi vliv ale když už tak už.

:idea: :idea: :idea: Závěrem a jak se rozpomínám tak asi důležité tj. co může pomoci a je to taková až alchymie:

:!: :!: :!: Ten restart hned po výzvě neprováděj! Neprováděj! Ale spusť ještě Grub Customizer! Ulož novou konfiguraci. Teprve potom restartuj! :!: :!: :!:

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#7 Příspěvek od takyradejianonymne »

Pochopitelně je to na tobě. Tvé rozhodnutí.
Já jen přemýšlím (ale to není důležité) jak a kam jsi ROSA Linux tedy instaloval, myslím zavaděč? Když totiž v závěru každé instalace se nějaký ten GRUB přece provádí? A výsledek zavaděč uloží někam tak, kam jsi zvolil při instalaci. Jak a přes co potom ROSA Linux nebo jiné záložní distro a co zkoušíš tak startuješ? Přes startovací menu zavaděče z MX Linux? Nebo z menu (a nějakého jiného disku a měníš bootování) kam jsi uložil zavaděč při instalaci ROSA Linux?

:idea: :idea: :idea: Ať tak nebo onak, mám pro tebe ještě jeden návrh a co by stál za zkoušku.
Opět to je ale spojeno s novou instalací ROSA Linux. Proveď novou instalaci. Potom neprováděj obvyklou aktualizaci! Neprováděj aktualizaci! I když máš pravděpodobně hlášky, že jsou nalezeny nové aktualizace systému.

Takže před těmito aktualizacemi udělej tím klikátkem změnu ovladače grafiky na nVidia. Potom proveď restart. Nyní, pokud projdeš tedy nezůstaneš viset, tak už na novém ovladači grafiky proveď ty hlášené aktualizace systému.
***
Jinak těžko něco dál dodat když máš hybrida (v /home) tj. Mageia a ROSA Linux. Jen ta zmínka o ikonách. Mně žádné ikony nechybí!
Tj. jak jsem už napsal, ty můžeš přepnout na ikony a téma (pro téma v Motiv pracovní plochy a zde jak Vzhled a chování tak i Motiv plochy!) právě od ROSA Linux. Po přepnutí (volbě ikon ROSA Linux) mně také žádné ikony nechybí!

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#8 Příspěvek od takyradejianonymne »

Grub Customizer, poznámka a upozornění:
Já to zatím dál nebádal proč. Ale může nastat někdy průšvih. Mám PC s 1 x SSD a 2 x HDD a na nich hlavní systém třeba ROSA Linux s KDE5, potom zkouším třeba Manjaro a OpenSuse, dříve jsem měl třeba hlavní systém Linux Mint a k tomu vedle zkoušel ROSA Linux s LXQt atd. atp., a také tam mám z akce zdarma Windows 10.

Proběhne instalace systému nebo spustím později Grub Customizer. Ale asi není Grub jako Grub a záleží na distribuci a případně i v rámci distribuce tak desktopu. Je to někdy poněkud rozjeté.
Rozjeté co? No to že teoreticky týž Grub mně dává jiné výsledky! Projevuje se to tak, že sice mně najde všechny systémy (v mém případě 4), dá je do menu zavaděče, ovšem v případě Linuxu a i když jsou v tom menu ... tak když přijde co k čemu ... tak některé ty další jsou nespustitelné. A případ od případu (od distribuce) to může být nespustitelné jinak! Dost to může zkomplikovat život :evil:

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#9 Příspěvek od takyradejianonymne »

:!: :!: :!: Dnes 12. července 2019 se mně podařilo XFCE a spolu se systémem počeštit, návod uvádím a ještě jednou jsem ho ověřil!
Po nejlépe asi anglické instalaci (ROSA Linux s Xfce a poslední verze R11) a po prvním natažení systému tak do etc/environment vložit locales tak jak jsem uvedl v návodu na počeštění KDE5 tady dne 6. července 2019.

Ani po odhlášení a přihlášení není v Interface Language (nastavení pro Xfce) možnost označení (výběr) jazyka českého stále vidět, je tam pouze v nabídce angličtina.

Kouzlo alchymie a jako řešení spočívá v tom, že k LibreOffice přinstalujeme češtinu! Pozor, funkce instalovat a odebrat software je mandrake mandrivácká: vlevo nahoře nutno nastavit z GUI na Vše!
Potom zadat do vyhledávání l10n a přiinstalovat češtinu pro LibreOffice ... a ono si to k sobě asi natáhne další potřebné závislosti?

Nejlépe se po instalaci odhlásit a přihlásit. V Intreface Language se čeština už objeví, tu proto označit. Raději opět se odhlásit a přihlásit.
Systém i s Xfce je počeštěný! Není to na 100% ale rozsah je dle mne velmi vyhovující.

Poznámka a i v souvislostech s předchozím obsahem některých příspěvků:
- systém s Xfce jsem tamním klikátkem úspěšně převedl z použití svobodného ovladače grafiky (nouveau) na nesvobodný ovladač nVidia. Bez problémů. Jen to nějakou dobu trvá,
- instalaci systému s Xfce jsem provedl celkem 2 x a pokaždé, ještě s ovladačem nouveau, jsem zaznamenal při potom startech systému a náhodně že start zůstane trčet s černou obrazovkou a kurzorem, teprve po aktivitě myší se objeví přihlašovací menu a může to být velmi zavádějící, na už ovladači nVidia mně to nedělalo ale zase vůbec první start s tímto ovladačem mně svévolně změnil tapetu pozadí, na mne to žel působí že správce distribuce a jako novinku to Xfce ještě do systému plně nezaintegroval, jako je možno vidět vedle jinde.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#10 Příspěvek od takyradejianonymne »

... ááách jo, já to tušil! ... že jednou to přijde i v ROSA Linux! ... bylo by to totiž tam až příliš dlouho bezproblémově pěkné!

Žel, po dlouhé době spokojenosti jsem včera zjistil, a platí to jak pro prostředí KDE5 tak i pro Xfce a které bokem tam sleduji, že bez varování a po několika krátce po sobě jdoucích větších aktualizacích systému včetně jádra ... potom nelze tisknout na tiskárně včetně testovací stránky! :shock: :oops:
U toho prostředí Xfce a už předem "poučen" z KDE5 jsem ještě to, co jsem právě potřeboval urgentně vytisknout, tak jsem včera vytiskl před aktualizacemi. Ale po aktualizacích už ani ťuk.
Dnes ráno jsem zjistil z ruského fóra a několik dní dozadu, že se chyba objevila nejen u mne ale nějak s popsáním nápravy to tam je velmi velmi velmi nezřetelné.
V případě, že by ROSA Linux byl nasazen jaksi opravdu pracovně a někde třeba v kanceláři u účetního ve fakturaci a takové ambice firma která stojí za tím má, tak toto je selhání zcela a naprosto fatální!

Pozor - nepíšu to sem s žádostí o pomoc co s tím, to fakt nepíšu. Nějaké laborování tomu ještě věnuji ale ten účetní a viz příklad na to nemá a nikdo to po něm nemůže ani chtít. Takže a žel, nějaký ten den vyčkám a ještě se v tom prohrabu, ale asi budu muset jít a co se týče distribuce ... někam o dům dál? Ale kam, že? :evil:

Poznámka: současně s tímto karambolem jsem se po delší odmlce vrátil včera i k distribuci Mageia, no a tam byl další karambol, o tom blíže napíšu v téma tam :evil:

Zamčeno