Rosa linux

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#11 Příspěvek od takyradejianonymne »

... s odstupem několika dní jsem zjistil, že výpadek tiskového systému způsobila poslední větší aktualizace jak pro verzi s prostředím Xfce tak pro KDE5. Pro KDE5 jsem provedl čistou instalaci z čerstvě staženého zdroje, zachoval jsem původní /home, testovací stránka byla vytištěna, ale po obvyklé následující tj. poinstalační aktualizaci systému už se tiskárna odmlčela.
Ještě jsem spustil systém se starším jádrem (-y) ale ani toto nepomohlo. Z diskuze na fóru je zřejmé, že tato závada se objevila jen u některých uživatelů a v podstatě řešení zatím není, jen různé pokusy a žel omyly s hledáním dalších ovladačů pro tiskárnu. Ale proč je hledat a dál se v systému rýpat, když jiné distribuce tuto závadu (jde mně především o KDE5) nevykazují!

Jako hlavní systém jsem se vrátil k OpenSUSE Leap 15.1, s mnou upřednostněným KDE5, jako záložní systém (profláknutou Mageia jsem vyhodil!) mám nově resp. vrátil jsem se k KDE Neon. No a ještě pro pozorování mně zůstává ROSA Linux s Xfce, tady hodlám sledovat kdy se uráčí opravit chybu s tiskem a zda-li vůbec. Navíc budu sledovat jak postupuje vývoj s prostředím Xfce. Protože mě, nějak z nostalgie, toto prostředí stále zajímá.

:idea: POZOR a k dnešnímu dni a pro zájemce, který chce provozovat KDE5 a protože s Mintem to už není ono:
velmi příjemně mne (po určité mé odmlce) překvapila distribuce KDE Neon a nebýt toho, že s OpenSUSE mám přece jen delší zkušenosti, tak jsem si KDE Neon vybral jako hlavní současnou distribuci, hm, co však se nestalo dnes může nastat pozítří.
Jsou v KDE Neon už uhlazené některé detaily a to je dobře. Instalace je, co se týče nabídky komponent, minimalistická a to mně vyhovuje: systém není zaneřáděný smetím a doinstaluji co chci. To ale znamená vědět co chtít a tak pro zcela začátečníka to může být tápající, protože programy (pro Linux) nemá odzkoušené a vybrané. Již při instalaci KDE Neon jsem navolil aby se instalovaly i "licenční" komponenty a automaticky byla potom rozpoznána grafická karta nVidia a nainstalován ovladač, po natažení systému je vše funkční. Na rozdíl od třeba Mageia a kde jsem pohořel. Správce ovladačů však je třeba do KDE Neon dodatečně doinstalovat z Kubuntu, rovněž tak je doporučována instalace Synaptic ... viz obvyklé rady na internetu a la X věcí které prý provést po instalaci té a té distribuce.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Rosa linux

#12 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: takyradejianonymne

Tohle Nejlepší desktopové prostředí, které jsem používal od doby, kdy jsem začal pracovat s Linuxem před 20 a více lety.
KDE Neon je stabilní, rychlý a spolehlivý. Od 26.8.2015 používám krvácející hranu 5.16.04, rámce 5.61.0 a Qt, 5.12.3
bez problémů. KDE je s každou novou verzí lepší a rychlejší a nevidím přechod k jinému DE.
Přepněte se na KDE Neon, nebudete zklamaní.
se píše na distrowatch.com v sekci o KDE Neon. Nechceš na to založit vlákno?

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#13 Příspěvek od takyradejianonymne »

:arrow: juhele2014

Sláva, myslím tím to že jsi se ozval! Založit vlákno ke KDE Neon mě zlehka napadlo ale ... nějak mám teď v nejbližších dnech jiné nutné priority a navíc ... si myslím, že to KDE Neon si zaslouží někoho jako jsi ty tj. se zkušenostmi a současně jsi fanda také pro prostředí KDE.

KDE Neon jsem naposledy zkoušel asi tak 3/4 nebo 1 rok dozadu možná víc, já přesně už nevím, srovnával pro sebe také s Kubuntu: a tak jako obvykle jsem několikrát a spíše v detailech i klopýtnul tj. jako obvykle i jindy a jinde, nic vážného.
Teď už se mně zdál nějak "vyhlazenější" samotný instalátor a, to mě dostalo a pozitivně a když mám 3 disky a na každém pro jinou distribuci Linuxu i swap, že jsem měl možnost v instalátoru jak ty zbylé 2 swapy vyřadit tj. nepoužívat protože jiné instalátory směle do fstab dají všechny nalezené swapy ... a já potom musím s fstab následně po instalaci laborovat. To je takový malinkatý příklad toho a pro mne, že s distribucí se pracuje a dál se zdokonaluje. Do jaké míry je KDE Neon dílem jednoho prý muže (zjednodušuji) a jak se někdy píše tak nevím, jde o to aby to jen(!) na tom jednom muži nezáviselo: zatím to však má vývoj a to je dobře.

K samotnému KDE. Už jsem to (nejen) tu na webu asi napsal a několikrát. V současné době to KDE také pokládám za nejlepší (jako kompromis) prostředí a, starší mašinky dám stranou, upřednostňuji ho už před XFce.
Také i já tu někde podobně napsal, že je třeba to KDE mít v co nejčerstvějším protože opraveném stavu: ty opravy jsou daň za to, že prostředí se vyvíjí, myslím že opravdu vyvíjí. Na rozdíl od třeba toho Xfce.

*** Součástí KDE je dost široká paleta různých uživatelských programů. Ale ne vše je jaksi dle mne hotové ve smyslu že doladěné. A konkurenceschopné. V dobrém slova smyslu.
Proto je nanejvýše vhodné že KDE Neon nenasypal do distribuce i toto některé, s prominutím, smetí ale že to je distribuce s takovým tím prověřeným základem a tím je i minimalistická.
Otazníkem a sám o sobě jsou některé minulé počiny, kdy KDE (nikoli KDE Neon) zjevně chtělo mít třeba i svůj vlastní Qt kancelářský balík a také ho má a jako příklad, ovšem mezi tím uživatelé rozhodli směr Libre/Open Office a tak je další otázkou, jestli projekční kapacity v KDE neměly být raději napřeny a už tehdy jinam. Podobně v poslední době lze pozorovat to že KDE chce mít i svůj Qt webový prohlížeč, jenže v situaci již vytvořeného standardu Firefox a Chrome/Chromium a klonů to také nevidím příliš smysluplné. Navíc když ten webový prohlížeč (Falkon) se mně nejevil v různých distribucích jako příliš stabilní a funkcemi se mně zdál dost očesaný: příklad toho že raději než se "něco" pustí ven tak raději počkat a aby potom dle takového jednoho programu začínající uživatel nehodnotil celé KDE. Bylo by to velmi nespravedlivé.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#14 Příspěvek od takyradejianonymne »

:idea: Další sláva!
Na ruském fóru k ROSA Linux (a nikde jinde!) jsem konečně objevil mnou přehlédnuté nebo dříve nepochopené, tj. co dělat s "odstavením" tiskárny po proběhlých aktualizacích! Jak jsem popsal nedávno tady dříve. Musel jsem sáhnout dovnitř a provést úpravu ovladače (ppd) a ve smyslu příspěvku 04 сен 2019, 12:51:
https://forum.rosalinux.ru/viewtopic.php?f=56&t=9806

Tato závada jde napříč distribucemi Linuxu dle toho, jak správci pouští do aktualizací změny v tiskovém systému a platí jen pro některé tiskárny, já mám postarší Brother HL-1430. Takže není to jen záležitost ROSA Linux.
Protože předevčírem a po proběhlé aktualizaci a z téhož důvodu mně přestala tisknout tiskárna i v OpenSUSE Leap 15.1 !

Zvážím proto návrat k ROSA Linux (s KDE) a KDE Neon ponechám jako záložní systém. V KDE Neon jsem zatím odstavení tiskárny nepozoroval, co není ale může být: nebo balíčky .deb (a la Ubuntu) toho zádrhele s tiskem budou uchráněny a na rozdíl od balíčků .rpm? :roll: :P

jan77
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2020, 17:17

Re: Rosa linux

#15 Příspěvek od jan77 »

Nechci otevírat další vlákno, protože uživatelů Rosa linux asi mnoho nebude,počeštění bylo poměrně bez problémů ale řeším nefunkční zvuk na HDMI,tedy Rosa používán jako mediální centrum na TV,předtím Mint ale opakované problémy s ovladači GK mě donutili poohlednout se jinde.Bohužel i když je nastavení vystupní zařízení hdmi zvuk nejede.Porucha HW to není protože testovací zvuk jede bez problémů.Doplním že mi jde o zvuk prohlížeči Chrome =YT

jan77
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2020, 17:17

Re: Rosa linux

#16 Příspěvek od jan77 »

Tím "mediálním centrem" jsem myslel občasné přehrávání filmů a YT na staré televizi:) Amd 83250+GK GeForce 730 podobný problém měl i Mint kde se neustále přehazovalo nastavení z HDMI na "vnitřní zvukový systém" ,dalo se to napravit několika kliky ,ale když se se mi později zacyklila instalace ovladačů GK (klasické zavislostní peklo :) ) tak jsem to smazal a náhodou nainstaloval to první, co mi přišlo pod ruku.Pod tou Rosou vypadá že je vše ok, kromě toho zvuku,ukazuje že používá HDMI ale zvuk nikde, je to zřejmě nějaký zádrhel v právech co může, který program používat ,protože pokud dám test zvuk jede ...ale nedělejte si s tím hlavu ...když tak tam hodím zase něco jiného...jen mě tak napadalo jesli se s tím někdo nesetkal...když jsem zabrousil na "azbukové forum" tak mi to připadalo ,že je to asi jenom pro "přespolní" (cizince)moc informací jsem nedohledal

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2755
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Rosa linux

#17 Příspěvek od Ventero1 »

Máš tam pulseaudio? Jednak to některé aplikace přímo vyžadují a ještě se tam se dá určit, co má aplikace použít za kanál.
Takže kdyžtak doinstaluj:

Kód: Vybrat vše

sudo apt install pulseaudio pavucontrol
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jan77
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2020, 17:17

Re: Rosa linux

#18 Příspěvek od jan77 »

Já bambula, doinstalovávám "alsamixer" ,dělám čachry v konzoli.
Takže zvuk jede, stačilo zadat "pavucontrol" vyjel sice asi metr vystražných hlášek ,ale po zakázání "vniřního zvukového systému" ,
vše funguje i po restartu.
Děkuji všem za pomoc
ehm.... když už jste tady...nevíte jak dostat síťovou tiskárnu ze skupiny "root" do skupiny běžného uživatele, abych mohl tisknout,ovladače i nalezení v síti ok,tiskárna Brother 1210, mám dojem že nemám dostatečné práva na tisk ... asi ....

Zamčeno